شورای شهرصفحه اصلی

سالاری: صدور دستی عوارض شهرسازی منجر به فساد و رانت در مناطق شده است/سازمان بازرسی باید ورود کند

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی نسبت به صدور دستی عوارض شهرسازی و بازگشت رانت و امضاهای طلایی در مناطق به شهرداری تهران تذکر داد.

به گزارش شوراآنلاین، محمد سالاری در جریان دویست و هشتاد و هفتمین جلسه شورای شهر تهران در تذکری گفت: مجموعه اقداماتی که شورا و شهرداری در حوزه شهرسازی و معماری و به ویژه توقف شهرفروشی و تصمیماتی که در خصوص فسادزدایی و رانت‌زدایی و توقف امضاهای طلایی انجام داده از جمله دستاوردهای ارزشمند این دوره است.او ادامه داد: اما طی ماه‌ها و هفته‌های اخیر شاهد اتفاقات متخلفانه‌ای در مناطق ۲۲گانه هستیم و عوارض به شهروندان به صورت دستی و شفاهی اعلام می‌شود.

سالاری افزود: هر روز ما شاهد اعتراضات مردمی در مراجعه به شورا یا صفحات مجازی اعضای شورا هستیم، مبنی بر اینکه شهرداری‌های مناطق عوارض را بصورت سیستمی اعلام نمی‌کنند و این منجر به فساد و رانت در مناطق شده است که به هیچ عنوان با رویکرد مدیریت شهری دوره پنجم مطابقت ندارد و لطمه اساسی به مهم‌ترین دستاورد مدیریت شهری این دوره می‌زند.

سالاری ادامه داد: من بارها و بارها این موضوع را به شهردار تهران، معاون شهرسازی و معماری شهرداری، مدیران مربوطه و شهرداران مناطق گوشزد کرده‌ام اما متاسفانه این رویه همچنان در حال افزایش است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران گفت: ما مصوبات قابل توجهی را در این دوره داریم که صراحتا اعلام می‌کند، نحوه محاسبه و اخذ عوارض صدور پروانه و نظارت فنی و تخلفات ساختمانی باید مبتنی بر ساز و کار سیستمی و شفاف باشد و برای تک تک آیتم‌ها عوارض مشخص ومعینی را مصوب کردیم و گفتیم نحوه محاسبه عوارض در خود فرم اعلام عوارض درج شود.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران افزود: در سال ۹۷ نیز در شورا مصوب کردیم که مصوبات حوزه عوارض به هنگام‌سازی و یکپارچه‌سازی شوند، یعنی تمام بخشنامه‌ها و مصوبات قبلی را ابطال کردیم و تنقیحی در مصوبات این حوزه انجام دادیم که شهرداری‌های مناطق دچار سردرگمی نشوند. اما متاسفانه از آنجاییکه رویکردهای جاری در خصوص اعلام عوارض در حوزه شهرسازی منجر به ایجاد اقتدار مبتنی بر فساد و رانت در مناطق می‌شود، همچنان به آن دامن زده می‌شود.

سالاری با اشاره به اینکه چرا وقتی شورای شهر یک عدد و رقمی را تصویب کرده و فرمول تعیین عوارض هم مشخص است، چند برابر عوارض قانونی از مردم پول دریافت می‌شود؟ گفت: من از شهردار تهران، نهادهای نظارتی شهرداری تهران، حراست شهرداری و سازمان بازرسی تعجب می‌کنم که چرا در این خصوص اقدامی انجام نمی‌شود. من به عنوان مسئول کمیسیون شهرسازی و معماری شورا این موضوع را بارها و بارها اعلام کرده ام، این مساله به اعتبار و رویکرد شورای پنجم لطمه می‌زند.

این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: من از شهردار تهران تقاضا دارم که صراحتا دستور دهند، هر شهردار و هر معاون شهرسازی و معماری که نسبت به مصوبات شورا تعدی می‌کند، مورد مواخذه قرار بگیرد. از ریاست شورای شهر نیز می‌خواهم تا بر علیه خاطیان شکایت بشود.

وی اضافه کرد: اکثر فرم‌های اعلام عوارض که به مردم داده می‌شود، میزان عوارض اعلام شده، مازاد بر مصوبات شورا است و وقتی شکایات و فرم‌ها برای آن‌ها ارسال می‌شود بلافاصله اعلام می‌کنند که اصلاح شد، این چه معنی می‌دهد؟ یعنی هر شهروندی دسترسی به جایی داشته و دادش به جایی برسد، فرم او اصلاح می‌شود اما تکلیف مابقی شهروندان چه می‌شود؟ این مساله خود زمینه فساد و رانت ایجاد می‌کند لذا از نهادهای نظارتی شهرداری سازمان بازرسی کل کشور تقاضا می‌کنیم به این حوزه نیز ورود کنند و تمام متخلفین را به مراجع قضایی و تخلفات اداری معرفی کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن