اجتماعی و فرهنگی

تقویت حس کسی‌بودن در حوزه آسیب‌های اجتماعی

/به قلم محمدرضا جوادی‌یگانه معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران/

شهرداری تهران، با رویکرد نگهداشت اجتماعی شهر و انجام مسئولیت اجتماعی خویش با برنامه‎ای هدفمند و ساختاریافته، در این حوزه نقش‎آفرینی می‎کند.

توزیع متناسب و صحیح زیرساخت‎های حیاتی زیست شهری می‎تواند از انباشت آسیب‎های اجتماعی و کاهش کیفیت زندگی شهروندان یک جامعه پیشگیری کند.

شهرداری بر مدیریت آسیب‎ها در چارچوب رویکرد «محله‌گرایی» دارد و این برنامه، فرصتی را فراهم می‎کند تا شهروندان مناطق مختلف برمبنای انس و قرابتی که با محل زندگی خود دارند، نسبت به مشارکت اجتماعی بیشتر برای کاهش آسیب‎های محل زندگی‌شان و افزایش کیفیت زیست محلی خود اقدام کنند.

سال۱۳۹۰، سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‎های اجتماعی راه‎اندازی گرمخانه‎های منطقه‎ای در سطح مناطق ۲۲گانه شهر تهران را در دستور کار قرار داد.

اولین مددسرای بانوان در سال۱۳۹۴ و ۱۰سال پس از افتتاح نخستین مددسرای مردان، راه‌اندازی شد.

هم‌اکنون تعداد ۲۰گرمخانه (مددسرا)، شامل ۱۶گرمخانه ویژه مردان با ظرفیت ۱۴۳۰تخت و ۴گرمخانه ویژه زنان با ظرفیت ۳۲۰تخت، در سطح مناطق ۲۲گانه شهر تهران در حال ارائه خدمات به افراد جامعه هدف هستند.

کاهش مسئله آسیب‌های اجتماعی امر مهمی است که جز با حمایت و همراهی آحاد شهروندان و به‌خصوص نهادهای مسئول دیگر مانند ستاد مبارزه با مواد‌مخدر و بهزیستی و… محقق نخواهد شد و از هر گونه کمکی استقبال می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا