صفحه اصلیمدیریت شهری

سوار کردن ۴ مسافر در تاکسی‌ها غیرقانونی است

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران از آغاز مرحله جدید نظارت بر اجرای طرح فاصله‌گذای اجتماعی در تاکسی‌های پایتخت از امروز خبر داد و گفت: درحال حاضر رانندگان نباید بیشتر از ۳ مسافر در تاکسی سوار کنند.

به گزارش شوراآنلاین، علیرضا قنادان مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران درباره اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در تاکسی‌های پایتخت اظهار داشت: از امروز مرحله جدید نظارت بر اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در تاکسی‌های تهران آغاز می‌شود و عوامل نظارت تاکسیرانی در سطح شهر و پایانه‌ها علاوه بر اینکه به موضوع فاصله‌گذاری در تاکسی‌ها توجه دارند، استفاده از ماسک توسط رانندگان تاکسی را نیز ارزیابی می‌کنند.

وی افزود: اگرچه استفاده از ماسک در تاکسی الزامی نیست اما علاوه بر رانندگان تاکسی از مسافران نیز درخواست داریم هنگام استفاده از تاکسی حتما از ماسک استفاده کنند. امکان تهیه ماسک علاوه بر پایانه‌های اتوبوسرانی و ایستگاه‌های مترو در پایانه‌های تاکسیرانی نیز وجود دارد و شهروندان می‌توانند ماسک را به نرخ دولتی از این پایانه‌ها تهیه کنند.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی تهران تأکید کرد: سوار کردن ۴ مسافر توسط رانندگان تاکسی به هیچ وجه قانونی نیست و رانندگان تنها مجاز هستند حداکثر ۳ مسافر را در تاکسی سوار کنند.

قنادان در پاسخ به این پرسش که چرا علیرغم غیرقانونی بودن سوار کردن ۴ مسافر در تاکسی‌ها در برچسب‌گذاری دو مدل نرخ  بر اساس تعداد مسافران در نظر گرفته شده است،‌گفت: از آنجایی که توزیع این برچسب‌ها معمولا یک بار در سال انجام می‌شود و زمان‌بر است همچنین هزینه به همراه دارد، اعلام دو مدل نرخ کرایه یکی بر اساس ظرفیت ۴ مسافر و دیگری بر اساس ۳ مسافر در نظر گرفته شده که کرایه بر اساس ۴ مسافر مربوط به دوران پس از کرونا است.

وی گفت: در حال حاضر رانندگان مجاز هستند حداکثر ۳ مسافر سوار کنند و تا اطلاع ثانوی اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی در تاکسی‌ها اجباری است. نرخ کرایه نیز باید بر اساس ظرفیت فاصله‌گذاری اجتماعی یعنی ۳ مسافر از شهروندان دریافت شود.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی تهران  اعلام کرد: ما از شهروندان نیز تقاضا می‌کنیم که در نظارت بر طرح به ما کمک کنند اولا اینکه چنانچه یک تاکسی قصد سوار کردن بیش از ظرفیت ۳ نفر داشت مردم خودشان سوار نشوند و ثانیا شهروندان در صورتی که با تخلفات رانندگان تاکسی در این زمینه مواجه شدند می‌توانند از طریق تماس با شماره تلفن ۱۸۸۸، سازمان تاکسیرانی را در جریان تخلف تاکسیران قرار دهند تا ما نیز به متخلفین احتمالی برخورد کنیم.

قنادان تصریح کرد: این تخلف رانندگان با اولویت توسط سازمان تاکسیرانی پیگیری می‌شود و بلافاصله از طریق سامانه مرکز کنترل نظارت با راننده تماس خواهیم گرفت و به راننده  تذکر می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه البته تخلفات رانندگان در این زمینه زیاد نبوده است،گفت: علیرغم اینکه تعداد مسافران نسبت به سال پیش کاهش یافته ولی اکثر رانندگان اجرای فاصله‌گذاری را در تاکسی‌ها رعایت می‌کنند.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی تهران گفت: در صورتی که رانندگان متخلف به تذکر سازمان تاکسیرانی در مورد دریافت کرایه غیرقانونی توجه نکنند به هیأت انضباطی احضار خواهند شد و بر اساس آئین‌نامه انضباطی مصوبه شورای شهر با آنها برخورد می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا