اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

گزارش فارس از وضعیت این روزهای خیابان های پایتخت؛ توقف دوبل و سوبل در روزهای کرونایی تا نسخه پیچی جدید مدیران

طرح ترافیک آزاد شد. ترافیک خیابان های مرکزی شهر را قفل کرد. نبود فضای پارک باعث توقف‌های دوبل و سوبل شده و در برخی نقاط شهروندان ماشین ها را در پیاده راه پارک می کنند. مدیریت شهری نسخه جدیدی برای ترافیک تهران پیچیده است.

به گزارش شوراآنلاین، از وقتی که کووید ۱۹ به زمین قدم رنجه کرده، کلی از معادلات معمول دنیا را از مدرسه رفتن بچه‌ها تا مسابقات و رویدادهای بین المللی را به تغییر و تعلیق و تعویق وا داشته و طرح ترافیک پایتخت هم از این امر مستثنی نبوده حالا مدتی است ستاد مبارزه با کرونا طرح ترافیک آزاد کرده تا استفاده از حمل و نقل عمومی به حداقل برسد.

مردم می توانند آزادانه و بدون پرداخت وجه در محدوده طرح ترافیک با خودروهای شخصی رفت و آمد کنند البته تا مدتی که بحث قرنطینه خانگی و دورکاری کارمندان و بسته بودن مشاغل پرخطر و حتی کم خطر مطرح و در حال اجرا بود حال خیابان های محدوده طرح ترافیک هم خوب بود، خیابان هایی خلوت و هوایی پاک و ترافیکی حتی بدون طرح، دیگر وجود نداشت.

اما با بازگشت بسیاری از مشاغل به حالت عادی و زیاد شدن رفت و آمدها به یکباره، محدوده ی طرح ترافیک که پیش از این، ته ظرفیتش ۱۰۰ و چند هزار ماشین بود حالا روزهای متفاوتی را به خود می بینید، روزهایی که اگر چند دقیقه دیرتر راه بیفتی یا حتی یک ساعتی زودتر خیلی تفاوتی ندارد و معضل اول و آخر کارمند و کارکنان ماشین دار جای پارک است و بس.
اوضاع به گونه ای شده که نه پارک بان‌ها جای پارکی می توانند فراهم کنند نه پارکینگ‌دارها خیلی می توانند به تازه واردی که جای پارک می خواهد روی خوش نشان دهند.
گویا کرونا برایش جان مردم بس نبوده و حالا به جای پارک‌ها هم حمله کرده و طرحی که قرار بود باعث فاصله گذاری اجتماعی و قطع زنجیره انتقال شود در این بلبشو و در جست و جوی جای پارک، دارد خود زنجیره‌ای درست و درمان برای انتقال ایجاد می‌کند.این است و حال روز محدوده مرکزی شهر.

طرحی که یک روز پس از اجرا لغو شد

مسوولان شهری تصمیم گرفتند از ۲۳ فروردین‌ و با اتمام تعطیلات(آغاز به کار دو سوم ازکارمندان) طرح ترافیک را اجرایی کنند. یک روزی طرح ترافیک اجرا شد، اما بلافاصله ستاد ملی مقابله با کرونا برای جلوگیری از شیوع این ویروس طرح را لغو کرد و به تمامی شهروندان اجازه تردد در محدوده طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا را داد. این تصمیم برای این گرفته شد که میزان مسافران مترو و اتوبوس کاهش پیدا کند، چرا که به گفته مسئولین حدود ۲۵ درصد از شیوع ویروس کرونا در سیستم حمل و نقل عمومی رخ می دهد.

فاصله گذاری که با شکست مواجه شد

فاصله‌گذاری اجتماعی در مترو و اتوبوس انجام شد، اما به دلیل حجم بالای مسافر این فاصله‌گذاری انجام نشد. محمود ترفع مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران می‌گوید: در شرایط موجود و برای استفاده کمتر از حمل و نقل عمومی و قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا، لغو طرح ترافیک صورت گرفت، اما تعداد مسافران اتوبوس کم نشده، بلکه در شرایط موجود که از هر سه کارمند دولتی در تهران دو نفر در شهر تردد می‌کنند، ادارات خصوصی و مراکز فروش اقلام ضروری باز هستند، افزایش مسافران اتوبوس دور از انتظار نیست.

به گفته این مقام مسئول، ظرفیت هر اتوبوس محدود و مشخص است و با رعایت فاصله‌گذاری این ظرفیت را محدودتر کردیم و پروتکل‌های بهداشتی در تمامی اتوبوس‌ها رعایت می‌شوند و از شهروندان می‌خواهیم در صورتی که اتوبوس شلوغ بود منتظر اتوبوس بمانند و فاصله را رعایت کنند.

وضعیت در متروی تهران هم خیلی خوب نیست و روزانه بیش از ۴۵۰ هزار نفر در مترو تردد می‌کنند.این در حالی است که براساس زیرساخت‌های موجود در مترو، وقتی مسافرین افزایش پیدا کنند، نمی‌توان طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

افزایش مسافران با بازگشایی ادارات

فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران می‌گوید: بعد از لغو طرح ترافیک تعداد مسافران کاهش پیدا کرده است، البته با بازگشایی ادارات، تعداد مسافران رشد چشمگیری پیدا کرده است.

وی در خصوص رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی می‌گوید: باید آموزش‌های لازم داده شود و از شهروندان درخواست کرد که  حتما از ماسک استفاده کرده و فاصله‌گذاری را رعایت کنند، چرا که این موضوع موجب عدم انتقال بیماری به سایر افراد می‌شود.

برای جلوگیری از شیوع کرونا در سیستم حمل و نقل عمومی طرح ترافیک در تهران لغو شد، اما مشکلات دیگری برای شهر ایجاد کرد. ترافیک در محدوده مرکزی شهر افزایش چشمگیری پیدا کرد و به گفته برخی مسئولین حدود ۷۰ درصد افزایش ترافیک داشته‌ایم. از سوی دیگر، خیابان‌های تهران گنجایش این همه خودرو را ندارد و شهروندان برای پارک خودروها دچار مشکل شده و حتی در پیاده‌روها نیز اقدام به پارک وسیله نقلیه خود می‌کنند. در برخی از معابر خودروها به صورت دوبل و سوبل پارک شده و ترددها به سختی انجام می‌شوند و همین امر باعث اعتراض شهروندان شده است.

محل کارم ایرانشهر است. وارد  خیابان که می شوید در دو طرف  ماشین‌ها به صورت دوبل و سوبل پارک شده اند. فقط یک لاین برای عبور است. پیدا کردن جای پارک به یک آرزو تبدیل شده است اینها را یکی از کارکنان وزارت نفت می گوید.

وی که بیش از یک‌ساعت و نیم است به دنبال جای پارک می گردد می گوید: چند بار خیابان ها را  دور زدم تا بتوانم جای پارک پیدا کنم  اما دریغ از یک جای پارک. طرح را آزاد کرده‌اند و تمام خیابان ها قفل شده است.

وی ادامه می دهد: چند روز پیش جای پارک پیدا نکردم و مجبور شدم ماشینم را داخل پیاده رو پارک کنم.

خانمی نیش ترمز می‌زند، به آقایی که کنار ماشینش ایستاده می‌گوید آقا می‌خواهید بروید؟ مرد می‌گوید من تازه جای پارک پیدا کرده‌ام، نگردید، جای پارک نیست.

کارمند اداره ثبت است به خبرنگار فارس می گوید: چند روز پیش جای پارک کنار خیابان و داخل کوچه ها پیدا نکردم به یکی از پارکینگ‌ها رفتم. گفتند جای پارک نداریم به متصدی پارکینگ گفتم ۳ برابر پول می دهم اجازه دهید همین وسط پارک کنم سویچ هم می دهم. مسئول پارکینگ گفت: آقا بگو یک میلیون تومان، جای پارک نیست. به چند پارکینگ دیگر هم سر می‌زدم همه همین وضعیت را داشتند.در  تمامی کوچه پس کوچه‌ها ماشین‌ها به صورت دوبل پارک کرده‌ و در برخی پیاده‌روها هم ماشین پارک شده است و عابرین نمی توانند تردد کنند.

مغازه‌داری می‌گوید الان یکی دو ماه است که وضعیت این‌جور شده است و خیلی از مواقع بر سر جای پارک دعوا می‌شود. جای پارک نیست. خیابان‌ها که ظرفیت این همه ماشین را ندارند.

یکی از رانندگان تاکسی می‌گوید باور کنید باید وسط خیابان ترمز کنم تا مسافرم پیدا شود، چرا که در کنار خیابان جایی برای توقف لحظه ای هم نیست.

بر اساس این گزارش، قبل از شیوه کرونا در شرایط عادی در کلان‌شهر تهران طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق)  در محدوده مرکزی شهر اجرا می‌کرد و شرط ورود به این محدوده این بود که حتماً مالکان خودرو در سامانه تهران من ثبت‌نام کرده و برای تردد هزینه پرداخت کنند.

محدوده طرح ترافیک از شمال به خیابان مطهری، از جنوب به خیابان شوش، از غرب به خیابان کارگر و از سمت شرق به خیابان شریعتی و هفده شهریور متصل می‌شود و از سوی دیگر، طرح کنترل آلودگی هوا از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه امام علی، از جنوب به بزرگراه بعثت، از غرب به بزرگراه‌های نواب و چمران محدود می‌شود.

ترددهای غیرضروری در مرکزشهر/ خیابان های که قفل شد

بعد از لغو طرح ترافیک، میزان تردد خودروها در محدوده‌های مرکزی چندین برابر شده است و به گفته مسئولین شهری، بسیاری از ترددها غیرضروری است.

افزایش ترافیک ۷۰ درصدی/بی نظمی در معابر شهر

سردار کمال هادیان‌فر رئیس پلیس راهور ناجا می‌گوید: بعد از لغو طرح ترافیک شرایط به گونه‌ای شد که به عنوان مثال ترافیک شهر تهران ۷۰ درصد افزایش یافت و شرایط به بی‌نظمی منجر شد.

به گفته هادیان‌فر، به رغم تلاش پلیس راهور، تراکمی که در مرکز طرح ترافیک تهران وجود دارد، باعث شده تا توقف‌های غیرضروری و پارک دوبل ایجاد شود و این مسئله شرایط را برای اعمال قانون سخت‌تر کرده است.

بعد از لغو طرح ترافیک، در جلسه شورای شهر اعلام شد که شهرداری تهران برای رایگان کردن طرح ترافیک برای ایام کرونا باید از شورا مجوز دریافت کند و به طورکلی ورود غیرمجاز به محدوده طرح‌های ترافیکی پایتخت علاوه بر جریمه مشمول عوارض هم می‌شود.

رایگان شدن طرح ترافیک برای شهرداری دردسرساز شد

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در این باره گفت: تردد در محدوده طرح ترافیک بدون پرداخت عوارض قانونی نیست و این موضوع باید در شورا به تصویب می‌رسید.

وی گفت: زمانی که در ستاد کرونا موضوع لغو طرح ترافیک مطرح شدحناچی شهردار تهران باید لایحه دوفوریتی درباره این مسئله را به شورای شهر ارسال می‌کرد. پرداخت عوارض طرح ترافیک پروسه قانونی  دارد و  برای احترام به تصمیمات شورا، این موضوع باید به اعضای شورا ارائه می‌شد. البته تعدادی از اعضای شورا هم به این موضوع معترض بودند، اما معاون فنی و عمرانی استانداری تهران به میان آمد و گفت طرح ترافیک تا اطلاع ثانوی در تهران اجرای نمی‌شود و عوارضی هم دریافت نخواهد شد.

محمد تقی‌زاده معاون استاندار گفت: لغو طرح ترافیک براساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا بوده است. هنگامی که محدوده طرح ترافیک لغو شده، یعنی محدوده غیرمجاز برای تردد در شهر نداریم، بنابراین مدیریت شهر از چه چیزی می‌خواهد عوارض بگیرد.

البته تاکنون مدیریت شهری از شهروندان برای تردد در محدوده طرح ترافیک عوارض را دریافت نکرده است. بی‌نظمی در محدوده مرکزی شهر، ترافیک سنگین و نبود جای پارک مشکلات زیادی ایجاد برای مردم  ایجاد کرده است. همچنین پروتکل های بهداشتی هم در برخی موارد رعایت نمی‌شود.

مشکلات ترافیکی قوت گرفت/اجرای طرح ترافیک از ۲۹ اردیبهشت

مشکلات ترافیکی در تهران قوت گرفت تا جایی که روز گذشته شورای عالی ترافیک تصمیم گرفت که طرح ترافیک را از ۲۹ اردیبهشت مجددا اجرایی کند.

اجرای مشروط طرح ترافیک

زالی رئیس ستاد مقابله با کرونای استان تهران هم اعلام کرد که ستاد با اجرای طرح ترافیک از ۲۹ اردیبهشت به صورت مشروط موافق است و تأکید کرد که اگر بعد از اجرای طرح ترافیک میزان ابتلا به کرونا افزایش پیدا کند، در اجرای طرح ترافیک تجدیدنظر می‌شود.

در طرح ترافیکی که قرار است از روز ۲۹ اردیبهشت اجرایی شود، ساعت طرح از ۸ تا ۱۶ است و خروج از طرح هم ساعت ۱۴ آزاد است. ساکنین محدوده طرح تخفیف ۵۰ تا ۷۰ درصدی دریافت می‌کنند.

محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران در خصوص وضعیت نابسامان محدوده مرکزی شهر، امروز به خبرنگار فارس گفت: در گذشته محدودیت ورود به طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا اجرا می‌ شد، اما در حال حاضر این قانون اجرا نمی شود و میزان تردد غیر ضروری در محدوده مرکزی شهر افزایش چشمگیری یافته است.

افزایش سفرهای غیرضروری/محدوده مرکزی شهر ظرفیت این حجم از خودرو را ندارد

وی با بیان اینکه بسیاری از ترددها ضروری است، گفت: شورا از ابتدای شیوع کرونا با اجرا نشدن موقت طرح ترافیک موافق بود چرا که به دنبال برداشته شدن فشار به سیستم حمل و نقل همگانی بودیم، اما با طولانی شدن عدم اجرای طرح های ترافیکی، رفتار برخی از شهروندان تغییر کرده و سفرهای غیر ضروری نیز افزایش یافته و برای شرایط فعلی بسیاری از شهروندان ترددهای غیرضروری دارند و همین امر باعث ترافیک شدید در محدوده مرکزی شهر شده است.

علیخانی اضافه کرد: بسیاری از ترددهای غیرضروری در ساعات پیک انجام می‌شود و محدوده مرکزی شهر ظرفیت این حجم خودرو و فضای پارک آن را ندارد.

وی با بیان اینکه بسته پیشنهادی سه جانبه شورا، شهرداری و پلیس راهور در شورای ترافیک به تصویب رسید، گفت: در این بسته پیشنهادی علاوه بر اتخاذ تدابیری جهت حذف سفرهای غیر ضروری، برای سفرهای ضروری شهروندان و برخی مشاغل پیش بینی های لازم با ارایه تسهیلات و راهکارهای عملی دیده شده است.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران گفت: به عنوان مثال؛ برای کادر درمان مرکز شهر که نیازمند تردد هستند، شرایطی درنظر گرفته شده که به صورت رایگان در این ایام تردد کنند، اما باید در سامانه طرح ترافیک شماره پلاک آنها ثبت شود. همچنین برای اینکه حجم تردد در حمل و نقل عمومی اضافه نشود، مقرر شده کارکنان دولت قبل از ساعت ۸ با خودروهای شخصی بتوانند به محل کار خود مراجعه و بعد از ساعت ۱۴ از محدوده خارج شوند و دیگر نیازی به پرداخت هزینه ندارند.

وی تأکید کرد: همچنین در این بسته پیشنهادی که به تصویب رسید قرار شد تا از ظرفیت تاکسی‌های اینترنتی، آژانس ها، سرویس مدارس و ادارات و ارایه تسهیلات رایگان به آنان به حمل و نقل عمومی کمک کنند تا شاهد تراکم کمتری در مترو و اتوبوس باشیم.

وی در خصوص شناور شدن ساعات ادارات گفت: شناور شدن ساعات کاری در اختیار شورا نیست، اما ما این پیشنهاد را به دولت داده‌ایم.

به گفته علیخانی، در صورت اجرای طرح ترافیک نابسامانی در محدوده مرکزی شهر کاهش  می‌یابد، اما با راهکارهایی که درنظر گرفته شده است، فشاری به حمل و نقل عمومی وارد نمی شود و قطعا با این روش، ترافیک در محدوده مرکزی سبک‌تر خواهد شد.

عضو شورای شهر تهران با تأکید بر این موضوع که در برخی از خیابان‌ها به دلیل پارک های غیرمجاز و دوبله صورت مسدود شده است، گفت:‌ تقریبا تمامی خیابان‌های مرکزی شهر به دلیل پارک خودروها قفل شده است. وقتی بسیاری از افراد به دلیل سفرهای غیرضروری مانند خرید و گردش وارد مرکز شهر می‌شوند، خود به خود پروتکل بهداشتی نیز نقض می شود و ازدحام افراد به فروشگاه ها و سایر مراکز کشیده خواهد شد و این موضوع نیز می تواند به شیوع کرونا منجر شود.

در حال حاضر با لغو طرح ترافیک ، ترافیک صبحگاهی  و عصرگاهی در تهران در بسیاری از معابر بزرگراهی و فرعی سنگین شده است. یکی از مشکلات ترافیک کرونایی مرکز شهر، نبود فضای پارک است که باعث توقف‌های دوبل، سوبل شده است. ترددهای اضافی رانندگان برای پیدا کردن جای پارک به شلوغی معابر دامن زده است. تهران با کمبود پارکینگ مواجه است و در روزهای کرونایی هم با توجه به آزاد شدن طرح ترافیک، این موضوع بیشتر به چشم می‌خورد. در برخی از معابر فقط یک لاین عبوری وجود دارد و همین امر تردد خودروهایی امدادرسان مانند آمبولانس و… را سخت‌تر کرده است.

حال مدیران شهری نسخه جدیدی برای ترافیک در شرایط کرونایی پیچیده اند و مدیران دولتی هم اعلام کرده‌اند در صورتی که طرح ترافیک اجرا و باعث شیوع کرونا شود قطعا تجدیدنظر خواهند کرد. حال باید دید بعد از اجرای طرح  ترافیک از هفته آینده وضعیت ترافیکی در تهران به چه صورت خواهد بود و آیا اجرای طرح ترافیک جدید باعث شیوع بیماری می‌شود یا خیر؟

منبع: فارس

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن