شورای شهرصفحه اصلی

افشین حبیب‌زاده در جلسه تشریح آخرین وضعیت خط ۶ متروى تهران: بدون تامین منابع مالى افتتاح ماهیانه یک ایستگاه مترو ممکن نیست

آخرین وضعیت خط ۶ متروى تهران در جلسه‌ای با حضور برخی از اعضای شورای شهر، معاونین شهردار تهران و نیز شهردار منطقه ۲ تشریح شد و افشین حبیب‌زاده عضو شوراى اسلامى شهر تهران در این جلسه تاکید کرد: شرکت مترو بدون تامین منابع مالى امکان افتتاح ماهیانه یک ایستگاه را ندارد.

به گزارش شوراآنلاین و به نقل از روابط عمومى و امور بین‌الملل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) بازدید و تشریح آخرین وضعیت خط ۶ مترو با حضور شهربانو امانی و افشین حبیب‌زاده اعضای شورای شهر تهران، عبدالحمید امامی معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران، یوسف حجت سرپرست معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران، رسول کشت‌پور شهردار منطقه ۲ شهرداری تهران، رئیس هیئت مدیره، مدیرعامل و مدیران و مجریان شرکت مترو برگزار شد.

در ابتدای این جلسه علی امام مدیرعامل شرکت مترو با تشریح آخرین وضعیت خط ۶ متروى تهران گفت: تاکنون ۳۲ کیلومتر کار ساختمانی از خط ۶ با هزینه‌کرد ۵ هزار میلیارد تومان ساخته شده است اما کمبود منابع مالى و نبود تجهیزات باعث شده است این خط به طور کامل بهره‌بردارى نشود در نتیجه روزانه تنها ۶ هزار نفر مسافر دارد.

وی تاکید کرد: همچنین در صورت تامین منابع مالی، بهره‌برداری از ایستگاه کیانشهر به زودی و ایستگاه امیرکبیر در بخش جنوبی اوایل سال آینده امکان پذیر است.

امام عنوان کرد: برای تامین تجهیزات و باقى‌مانده بخش ساختمانى ایستگاه تربیت مدرس تا ستاری به عنوان فاز دوم کار نیاز به ۸۵۰ میلیارد تومان بودجه داریم که این فاز ۷ کیلومتر و دارای ۶ ایستگاه است.

مدیرعامل شرکت مترو با بیان این که برای تکمیل فاز دوم خط ۶ به مبلغی معادل ۸۵۰ میلیارد تومان نیاز است، گفت: بخشی از تامین منابع مالی ساخت این خط قرار است توسط منطقه ۲ شهرداری از طریق تهاتر ملک با پیمانکاران به مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان انجام شود. همچنین ۴۵۰ میلیارد تومان نیز از طریق اوراق مشارکت به این خط تزریق می‌شود. امیدواریم با همکاری شورای شهر، معاونت مالی و اقتصادی شهرداری و نیز بانک شهر ۳۰۰ میلیارد تومان باقی‌مانده نیز تامین شود.

بدون تزریق مالی نمی‌توان هر ماه یک ایستگاه افتتاح کرد

همچنین افشین حبیب‌زاده عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه توسعه و تکمیل خطوط مترو در شرایط فعلى بیشتر از طریق منابع غیرنقدی امکان پذیر است، خاطرنشان کرد: شورای اسلامى شهر تهران در متمم بودجه سال جارى مبلغ ۶ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است اما بخش عمده‌ای از این مبلغ صرف هزینه‌های جاری می‌شود؛ در نتیجه باید برای تامین منابع مالى خطوط ۶ و ۷ به منابع غیرنقدى و مساعدت سازمان املاک شهرداری امیدوار بود.

حبیب‌زاده با اشاره به اینکه شرکت مترو تلاش بسیار زیادی برای عمل به وعده خود مبنی بر افتتاح هر ماه یک ایستگاه انجام می‌دهد، خاطرنشان کرد: اما شرکت مترو بدون تامین منابع مالی امکان تحقق این موضوع را ندارد. در نتیجه سازمان املاک شهرداری از طریق در اختیار گذاشتن منابع غیرنقدی که قابل وصول باشد و مشکلی از نظر دریافت پروانه نداشته باشد، می‌تواند به روند توسعه مترو کمک کند.

در ادامه شهربانو امانی عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه در برنامه سوم مقرر شده است بخش‌هایی از مترو توسط بخش خصوصی اجرا شود، گفت: شعاع ۳۰۰ متری هر ایستگاه مترو به دلیل تردد بالاى جمعیت دارای فرصت‌هاى سرمایه‌گذارى بسیار خوب است. لذا در صورتى که با روش سرمایه‌گذاری TOD امکان حضور بخش خصوصى در این نقاط فراهم شود، می‌توان گفت شعاع ۳۰۰ متری هر ایستگاه مترو برای شهرداری یک تا دو هزار میلیارد تومان درآمد پایدار بدون هیچ نوع شهرفروشی در پی دارد.

او با تاکید بر اینکه اولویت اول براى تمام شهروندان تهرانی کاهش آلودگی هوا، کاهش ترافیک و توسعه مترو است، تاکید کرد: تمام کمیسیون‌هاى شوراى شهر نیز به این موضوع اعتقاد دارند و خوشحالیم که دولت فعلی نیز بر توسعه حمل و نقل ریلی تاکید بسیار زیادی دارد.

امانی با اشاره به اینکه شورا تصمیم گرفته است در متمم بودجه ۶ هزار میلیارد تومان سطح درآمدها را افزایش دهد، گفت: امیدوارم این موضوع بتواند به توسعه مترو کمک کند. در این میان سازمان املاک شهرداری نیز همت جدی و واقعی خود را برای کمک به توسعه مترو به کار گیرد.

همچنین عبدالحمید امامی معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از اوراق مشارکت که برای تزریق مالی به مترو در نظر گرفته بودیم به دلیل تغییر مدیریتی در بانک آینده راکد مانده است، تاکید کرد: با وجود شرایط مالی فعلی در شهرداری تهران به دلیل اهمیتی که تکمیل و توسعه خطوط ۶ و ۷ برای شهرداری تهران دارد، رایزنی و تلاش‌های خود را ادامه داده و درصدد هستیم با ارائه تضامین کافی منابع مالی مناسبی را برای تکمیل این ۲ خط در اختیار شرکت مترو قرار دهیم.

او تاکید کرد: امیدواریم در پی تلاش‌های ما بانک آینده نیز همکاری کافی را به منظور آزاد شدن اوراق مشارکت مربوط به خطوط ۶ و ۷ با شهرداری تهران داشته باشد تا سرمایه میلیاردی مردم در زیر زمین بلا استفاده نماند.

آمادگی منطقه ۲ تهران برای کمک به تکمیل خط ۶

در ادامه رسول کشت‌پور شهردار منطقه ۲ با تاکید بر اینکه مناطق مختلف شهرداری تهران علاوه بر انجام وظایف مربوط به منطقه خود باید به توسعه زیرساخت‌های منطقه خود نیز متمرکز باشند، گفت :مناطق باید به منظور تکمیل و تامین زیرساخت‌ها با مدیریت کلان شهرداری همکاری‌های لازم را داشته باشند .

شهردار منطقه ۲ تهران با اشاره به اینکه تکمیل خط ۶ در فاز دوم به راه‌اندازی ۶ ایستگاه در منطقه ۲ کمک خواهد کرد ،گفت: ممکن است کمکی که منطقه ۲ برای تکمیل خط ۶ انجام می‌دهد بسیار نباشد اما منطقه آنچنان به تکمیل زیرساخت‌هاى خود نیاز دارد که حاضر هستیم کمک بیشتری جهت تکمیل و توسعه خط ۶ مترو داشته باشیم.

کشت‌پور تاکید کرد: اطمینان دارم در صورت همکاری تمام مناطق تهران و توسعه شبکه مترو امکان افزایش حجم جابه‌جایی مسافر به ۲ برابر میزان فعلی در ۲ سال آینده برسد زیرا زیرساخت‌های آن کاملاً مهیا است. اگر کسی ادعایی برای خدمت به مردم دارد باید در این حوزه کمک خود را ارائه دهد زیرا سفر ارزان، کاهش آلودگی هوا و نیز کاهش ترافیک را برای مردم تسهیل می‌کند.

در پایان رئیس هیئت مدیره شرکت مترو با اشاره به این که همت شرکت مترو بر تکمیل خطوط ۶ و ۷ متمرکز است، تاکید کرد: تاکنون با درک شرایط مالی شهرداری کار را پیش برده‌ایم و ادامه خواهیم داد.

او گفت: اطمینان می‌دهیم ضمن این که راه‌های مختلف تامین منابع مالی را بررسی و پیگیری می‌کنیم به وظایف خود در حوزه تکمیل خطوط نیز کاملاً عمل کنیم. از معاونت مالی و اقتصادی شهرداری و اعضای شورای شهر نیز صرفاً انتظار حمایت بیش از پیش را داریم.

در پایان اعضای حاضر در جلسه به بازدید از روند تکمیل خط ۶ متروی تهران پرداختند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا