اجتماعی و فرهنگی

معاون منابع انسانی شهرداری تهران: تقویت و به روز سازی دانش نیروهای شهرداری در اولویت قرار دارد

معاون شهردار تهران و سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران بر لزوم توانمندسازی و به روزسازی دانش نیروهای شهرداری تاکید کرد و گفت: بکارگیری خلاقیت و دانش نیروهای کارامد در بدنه شهرداری می تواند مدیریت شهری را در فرایند اداره هوشمندانه شهر، یاری رساند.

به گزارش شوراآنلاین و به نقل از روابط عمومی معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران، حامد مظاهریان در نشست با معاونین منابع انسانی مناطق ۲۲گانه، سازمان ها و شرکت های تابعه شهرداری تهران اظهارداشت: بهره مندی از توان سازمانی در مجموعه شهرداری تهران باید افزایش یابد وحوزه منابع انسانی باید برای پروژه توانمندسازی و به روزسازی دانش نیروهای شهرداری سردمدار باشد.

وی با اشاره به وجود ساختارهای مناسب برای توانمندسازی نیروی انسانی در شهرداری تهران گفت: باید بهره مندی از توان سازمانی در مجموعه شهرداری تهران افزایش یابد. لزوما ارتقای توان علمی و عملیاتی نیروها با دستور مدیریتی به سرانجام نمی رسد بلکه حس نیاز و تمایل برای کسب دانش روز اگر به صورت خودجوش از درون بدنه شکل بگیرد نتایج بهتری خواهد داشت و پیشگامی مناطق در این زمینه ارزشمند است.

سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران با بیان اینکه توان نیروهای خلاق و کارامد فرایند مدیریت شهری را متحول می سازد، افزود: اصلاح فرایندهای مدیریت شهری با خلاقیت و کارامدی نیروی انسانی شهرداری امکان پذیر است و بنابراین باید برای تقویت آن تلاش جمعی صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه تصمیم سازی از سوی بدنه شهرداری می تواند زمینه ساز تصمیم گیری مدیریتی باشد، عنوان کرد: فرایند حل مسائل و تصمیم گیری در سطح کلان مدیریتی بدون طی مراحل کارشناسی و شناسایی مزایا و معایب آن امکان پذیر نیست و بدون شک موفقیت در تصمیم های کلان شهری با خردجمعی و تصمیم سازی بدنه شهرداری محقق می شود.

به گفته مظاهریان، لایحه اصلاح ساختار شهرداری تهران به شورای شهر ارسال شده و در صورت تصویب شورا تعداد ۹ معاونت کنونی شهرداری به ۷ معاونت کاهش خواهد یافت.

معاون شهردار تهران با اشاره به همکاری و همراهی شورای اسلامی شهر تهران با مدیریت شهری گفت: شورای پنجم با اتکا به تجارب ارزنده و دانش به روز اعضای خود تلاش دارد تصمیم گیری ها را با درنظرگرفتن مصالح و منافع جمعی و حقوق شهروندان لحاظ کند که خوشبختانه ارتباط مناسب کنونی شورا و شهرداری می تواند در پیشبرد این روند موثر باشد.

 وی با تاکید بر لزوم رعایت حقوق شهروندی و افزایش اعتماد عمومی گفت: تعداد شعب هیأت های بدوی رسیدگی به تخلفات اداری در راستای افزایش سرعت رسیدگی به موارد،  از ۳ هیأت به ۵ هیأت افزایش می یابد.

لزوم تهیه و تنظیم شیوه نامه جدید برای آموزش مدیران شهرداری، به روز رسانی شیوه تکریم مدیران، پیگیری برای مرتفع کردن معضلات مربوط به نیروهای سرای محلات در سطح کلان از دیگر نکات مورد تاکید معاون شهردار تهران بود.

مظاهریان، از معاونین منابع انسانی مناطق خواست با تشکیل کارگروه های کارشناسی مسائل مختلف مربوطه به این حوزه را بررسی کنند و بر اساس فرصت ها و محدودیت های موجود  راهکارهای حل آن را پیشنهاد دهند.

در این نشست در خصوص موضوعاتی چون رسیدگی به وضعیت حوزه منابع انسانی خدمات شهری، انتصاب جوانان و بانوان در مناطق ۲۲گانه و پروژه های مناطق در حوزه آموزش بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

در ادامه، داور نظری سرپرست اداره کل ارزشیابی و کارگزینی مدیران شهرداری تهران با اشاره به مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در خصوص اختصاص ۵۰ درصد از پست‌های مدیریتی به زنان و جوانان و ابلاغ دستورالعمل اجرایی آن  از سوی شهردار تهران در۲۱ آبان ماه، اعلام کرد: با اجرای این مصوبه تاکنون انتصابات جوانان و بانوان در شهرداری به رقم ۴۱/۷ درصد رسیده است. همچنین ۳۰ درصد از انتصابات مدیران ارشد از بین جوانان صورت گرفته ۵ درصد آن را بانوان و ۱۱درصد را بانوان جوان تشکیل می دهند.

از دیگر محورهای گزارش سرپرست اداره کل ارزشیابی و کارگزینی مدیران شهرداری تهران می توان به تعیین ده مولفه ارزیابی برای مدل شایستگی مدیران اشاره کرد.

میرپور مدیرکل برنامه ریزی و آموزش شهرداری تهران نیز با اشاره به حرکت به سمت درون سازی دانش تخصصی منابع انسانی عنوان کرد که تدوین نظام نامه اجرایی مدیریت پروژه های توسعه منابع انسانی برای نخستین بار انجام شد. همچنین معماری سازمانی در اداره کل رفاه به صورت آزمایشی آغاز شده است و پس از آن در سایر ادارات اجرا خواهد شد.

طی این نشست بر ضرورت اصلاح فرایندهای غیرشفاف حوزه منابع انسانی خدمات شهری و ایجاد وحدت رویه در مناطق برای ساماندهی قراردادهای پیمانکاری، برنامه ریزی برای تامین کمبود نیروی کارگری تاکید شد.

در پایان، معاونین منابع انسانی مناطق ۲۲گانه دغدغه ها و پرسش های خود را در خصوص مسائل مختلف این حوزه با معاون شهردار تهران مطرح کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا