اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

حناچی: زباله‌گردها و کودکانی که در سطل‌های بزرگ سرک می‌کشند تصویر خوبی نیست/ اگر انتقادی وارد است باید بپذیریم

شهردار تهران در بازدید از مجتمع پردازش و دفع پسماند آرادکوه گفت: نوع مدیریت پسماند در شرایط فعلی منطبق با اصول زیست محیطی و اقتصادی نیست و باید این شکل مدیریت پسماند تغییر کند؛ برای این کار نیاز به همراهی مردم داریم.

به گزارش شوراآنلاین، پیروز حناچی صبح امروز ضمن بازدید از بخش‌های مختلف مجتمع پردازش و دفع پسماند آرادکوه در کهریزک با حضور در جمع تعدادی از مدیران این مجموعه گفت: حضرت علی(ع) می‌فرمایند خداوند آن کسی را رحمت کند که می‌داند از کجا آمده است، کجا هست و به کجا می رود. ما هم که هم اکنون در مدیریت شهری هستیم می‌دانیم یکی از مهم‌ترین معضلات شهر تهران پسماند است و در تلاش هستیم تا این مشکلات را برطرف کنیم.

وی افزود: نوع مدیریت پسماند در شرایط فعلی منطبق با اصول زیست‌محیطی و اقتصادی نیست و باید این شکل مدیریت پسماند تغییر کند؛ برای این کار نیاز به همراهی مردم داریم.

اجرای طرح کاپ قابل تقدیر است

شهردار تهران با قدردانی از عملکرد سازمان مدیریت پسماند عنوان کرد: تلاش‌های مجموعه مدیریت پسماند و اجرای طرح «کاپ» جای قدردانی دارد. توصیه من این است تلاش کنیم برنامه‌های مدیریت پسماند با روح حاکم بر برنامه سوم شهرداری انطباق داشته باشد تا اعضای شورای شهر هم در اجرای برنامه‌ها با ما همراهی کنند. به اعتقاد من مشروعیت مدیریت شهری به رای مردم است و ما باید در این زمینه با اعضای شورای شهر که منتخبان مردم هستند، همراه باشیم.

وی به برخی از پروژه‌های مدیریت پسماند که به دلیل وجود تحریم‌ها اجرای آن‌ها با مشکل مواجه شده است اشاره کرد و گفت: به‌هر حال شرایط ما عادی نیست و در تمام زمینه‌ها این مشکل وجود دارد و امیدوارم از این شرایط عبور کنیم. به‌هر حال باید مشکلات را گام‌بهگام حل کنیم و برنامه‌ریزی‌های ما بر مبنای تغییرات تدریجی صورت بگیرد.

حناچی بر توجه بیشتر به تبلیغ و ترویج شیوه درست مدیریت پسماند از مبدا تاکید و تصریح کرد: باید با استفاده از رسانه‌های عمومی و شبکه‌های اجتماعی اقدامات تبلیغی و ترویجی انجام دهیم و مردم را تشویق کنیم که زباله‌های خود را از مبدا تفکیک و به‌طور کلی، زباله‌های کمتری هم تولید کنند. از سوی دیگر، با استفاده از ظرفیت استارت‌آپ‌ها شیوه های جدید بازیافت و مدیریت پسماند را انجام دهیم. به عقیده من، تغییر شیوه مدیریت پسماند با این اقدامات تحقق‌پذیر است. همچنین، باید با اقدامات تشویقی کاری کنیم که مردم با ما همراه شوند و همزمان از موضوع تبلیغات غافل نباشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بارندگی‌های اخیر در تهران اشاره کرد و گفت: در موضوع بارش‌های اخیر، انتشار فیلم‌هایی در شبکه‌های اجتماعی از زحمات کارگران شهرداری در باز کردن مسیل‌ها، تاثیر بسیاری بر همراهی و کمک‌های مردمی داشت. به‌طور حتم، در سایر موارد نیز می‌توانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

انتقاد پذیر باشیم

شهردار تهران ادامه داد: به عقیده من، موضوع پسماند بسیار مهم است و اقدامات و برنامه‌ها در این زمینه باید با جدیت پیگیری شوند. خوب است افرادی که دست‌اندرکار و تصمیم‌ساز هستند را یک بار به مجموعه آرادکوه دعوت کنیم تا از نزدیک با سختی‌های این کار آشنا شوند.

وی با تاکید بر تبلیغ و معرفی اقدامات انجام شده در زمینه بازیافت پسماند گفت: ضمن تبلیغ اقدامات مثبت، اگر انتقادی هم وارد است باید آن را بپذیریم. به‌عنوان مثال، موضوع زباله‌گردها و کودکانی که در سطل‌های بزرگ سرک می‌کشند تصویر خوبی نیست و باید کاری کرد شاهد چنین صحنه‌هایی نباشیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن