شورای شهرصفحه اصلی

نامه مهم رئیس شورای شهر تهران به رئیس جمهور چه بود؟

محسن هاشمی با ارسال نامه ای به دکتر روحانی، خواستار تشکیل جلسه ای ویژه با حضور مقامات ذی‌ربط و تصمیم‌گیری درباره مترو تهران شد.

در بخشهایی از این نامه آمده است:
همانگونه که مستحضرید اهمیت و نقش موثر احداث و توسعه متروی تهران در راستای توسعه پایدار، کاهش مصرف سوخت، رفع مشکلات ترافیکی، کاهش آلاینده های زیست محیطی، صرفه جویی در وقت و عدالت محوری محرز و بر این اساس همواره تسریع در راه اندازی و بهره برداری موثر از این طرح مورد تاکید بوده است.

با تکمیل و تجهیز موثر این سامانه بهم پیوسته و با کمک سامانه اتوبوسرانی باتری دار عمود بر آن، امکان انجام حدود ۱۰ میلیون سفر روزانه بدون آلایندگی فراهم است. که برای بازه ده ساله و با احتساب ۳۵ میلیارد سفر، صرفه جویی حدود ۱۰ میلیارد لیتر سوخت و در ضمن کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی  به میزان ۲۶ میلیون تن دی‌اکسید‌کربن را در پی خواهد داشت.

متاسفانه فقط و فقط بدلیل عدم تکمیل و تجهیز مناسب و بهره مندی از ناوگان کافی، امکان ظرفیت گیری تا ۷ میلیون نفر در روز محقق نشده و عملا با یک سوم ظرفیت در حال فعالیت می باشد. با ادامه این روند، نه تنها وضعیت ترافیک و آلودگی هوای پایتخت به مراتب بحرانی‌تر خواهد شد، بلکه حرکت در سطح مجموعه شهری تهران نیز با پیشروی ترافیک، قفل می‌شود. درحال حاضر شمار واگن‌های مترو تهران کمتر از ۱۵۰۰ دستگاه است و این در حالی است که مترو به بیش از ۳۰۰۰ واگن برای سرویس‌دهی مناسب نیاز دارد.

به علت بدهی انباشته شهرداری به شبکه بانکی، عملاً بدون دریافت کمک از دولت و دخالت موثر جنابعالی، ادامه وضعیت کنونی و حل مشکلات ناممکن به نظر می رسد.

قوانین و ظرفیت های متعددی جهت حمایت از سامانه های حمل و نقل ریلی وجود دارد که رئیس شورا به ده مورد آن اشاره کرده و درپایان خواسته:

با ملاحظه اهمیت موضوع و اوامر مقام معظم رهبری، خواهشمند است با امعان نظر ویژه، در صورت صلاحدید، دستور برگزاری جلسه ویژه با حضور حضرتعالی، معاون اول محترم ریاست جمهوری، رئیس محترم سازمان برنامه و بودجه، وزیر محترم کشور، رئیس کل محترم بانک مرکزی و شهردار محترم تهران و به مدت حداقل ۲ ساعت را صادر فرمایید.

امید است، موانع و مشکلات سیستم حمل و نقل عمومی شهر تهران هرچه زودتر مرتفع و بالاخص شاهد تکمیل شبکه مترو تهران و افزایش ظرفیت مسافرپذیری سامانه (مترو، ریل حومه ای و اتوبوس) تا روزانه ۱۰ میلیون سفر باشیم. پیشاپیش از حسن نظر و توجهات حضرتعالی کمال تشکر را دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن