اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلیمدیریت شهری

شجاع پوریان: شورایاری ها از فلسفه اصلی خود فاصله گرفته اند/بهبود وضعیت سراهای محلات مستلزم بازمهندسی جدید است

معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در سومین نشست فصلی مدیران ۳۵۲ گانه محلات شهر تهران ضمن قدردانی از تلاش های آنان و اشاره به مسائل و دغدغه های بیان شده از سوی مدیران محلات، گفت: بخشی از این مشکلات به عدم شفاف بودن آینده شغلی شما باز می گردد که ما در پی اصلاح اساسی حوزه مدیریت محلات، سراها و شورایاری ها هستیم و به هر مدلی که دست یابیم قطعا حقوق و زحمات شما مدیران فعال محلات تامین و دیده خواهد شد.

به گزارش شوراآنلاین، شجاع پوریان خاطرنشان ساخت: بر اساس قوانین بالادستی نظام، توجه به توده مردم و اداره امور به دست شهروندان زمینه ساز تحقق جامعه مدنی در قالب دموکراسی و مردم سالاری دینی است که در راس آن سرای محلات می توانند با ساماندهی سایر ظرفیت ها و ایجاد تعامل و هم افزایی در تحقق این اصل مهم کوشا باشند.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، اصل راه اندازی شورایاری ها و مدیریت محلات را از اقدامات شایسته مدیریت شهری در گذشته عنوان و تصریح کرد: مدت ۱۰ سال از تجربه مدیریت محله گذشته و نهال سابق اکنون به درخت بالنده ای تبدیل شده است اما از فلسفه اصلی خود فاصله گرفته است.

وی، افزایش مشارکت اجتماعی مردم، تبدیل نقش تولی گری شهرداری به تسهیل گری، حضور شهروندان در برنامه ها و افزایش اعتماد عمومی به مدیریت شهری، تجلی مشارکت جویی مردم و تبدیل سرای محلات به نقطه کانونی حضور مردمی، اخذ دیدگاه های شهروندان برای اداره شهر و اصلاح امور را از ماموریت های اصلی سراهای محلات برشمرد.

شجاع پوریان با بیان اینکه سرای محله باید محلی برای حضور و بهره مندی سمن ها و مجموعه های مردم نهاد و تشکل های مختلف از امکانات سراها باشد، افزود: فضاها باید در اختیار سازمان های مردم نهاد برای بروز توانمندی ها و خلاقیت های آنان قرار گیرد. اما امروز با فلسفه پیدایش سراها فاصله وجود دارد.

معاون شهردار تهران، بر ضرورت بررسی ساختار حقوقی سراهای محله، اصلاح آیین نامه ها وتجدیدنظر در دستورالعمل های ابلاغی در حوزه مدیریت محله تاکید کرد و افزود: اصلاح ساختار گذشته و بهبود وضعیت سراهای محلات مستلزم بازمهندسی جدید در این زمینه است تا منافع شهروندان و مدیریت شهری توأمان لحاظ شود.

در این نشست مهدی شیرزاد سرپرست دبیرخانه ستاد مدیرتی محله به ارائه گزارشی از فعالیت‌های این ستاد برای ساماندهی مسائل و مشکلات مختلف سراهای محله و ارتقای کمی و کیفی فعالیت‌های آن پرداخت. وی در این گزارش ضمن برشمردن اقدامات انجام شده در معاونت‌ها و بخش‌های مختلف ستاد مدیریت محله به برخی از نکات وسوالات مطرح شده توسط مدیران محله ها پاسخ داد.

همچنین در این مراسم، ۱۰ نفر از مدیران محلات دغدغه ها، مسائل و چالش های پیش رو را با معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران در میان گذاشتند و پیشنهادات خود را مطرح کردند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن