اجتماعی و فرهنگی

اراضی ملی و دولتی که رفع تصرف شد

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  عزت‌الله خانمحمدی در نشست خبری صبح امروز (شنبه) گفت: ۴۱۷ هکتار زمین‌های اوقافی در مرحله تجدید نظر قرار دارند و ۴۳۱ هکتار اراضی ملی شامل حریم رودخانه‌ها و حریم راه‌ها رفع تصرف شده است.

وی با اشاره به ۶۷۸ مورد قلع و قمع ظرف ۲.۵ سال گذشته گفت: در حال حاضر نیز ۲۴۰۰ پرونده در دستگاه قضایی در حال رسیدگی است که به محض رسیدگی صدور این پرونده‌ها، رأی صادره اجرایی خواهد شد.

فرماندار شمیرانات به صدور ۸۰ فقره حکم درخصوص ساخت و سازهای غیرمجاز و تصرفات غیرقانونی در دو بخش امور آب و جهاد کشاورزی اشاره کرد و افزود: احکام صادره برای این ۸۰ فقره به مرحله اجرا گذاشته شده است.

خانمحمدی با تاکید بر لزوم همکاری و تعامل بیش از پیش دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز و تصرف اراضی ملی گفت: باید دستگاه‌هایی چون محیط زیست، راه و شهرسازی، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و امور آب در تعاملی سازنده، با تخلفات مقابله کرده و با اطلاع‌رسانی دقیق و بهنگام از بروز تخلفات جدید به طور جدی جلوگیری کنند.

وی بازدارندگی و انجام اقدامات پیشگیرانه را رویکرد جدی فرمانداری شمیرانات برای سال ۹۵ درخصوص مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز و تصرفات غیرقانونی خواند و افزود: قطعا نخواهیم گذاشت تخلفات جدید به تخلفات سنوات گذشته اضافه گردد اما تحقق این امر نیازمند هماهنگی و آمادگی بیشتر دستگاه‌های اجرایی است.

فرماندار شمیرانات افزود: بازدیدها همانند سال‌های گذشته به صورت ۲ هفته یک بار با جدیت بیشتری در راستای تحقق رویکرد بازدارندگی و پیشگیری از تخلفات انجام خواهد شد.

خانمحمدی ادامه داد: براساس آسیب‌شناسی که در سنوات گذشته انجام شده است، مشکلات و نقاط ضعف بخش‌های مختلف در بروز تخلفات احصا شده و امیدواریم در سال جاری با رفع این ضعف‌ها و تقویت نقاط قوت، ضمن جلوگیری از بروز تخلفات جدید، در اجرای احکام تخلفات سنوات گذشته نیز جدی‌تر عمل کنیم.

وی با اشاره به اجرایی شدن احکام قضایی صادر شده درباره تخلفات سنوات گذشته به ویژه در اراضی ملی و دولتی، برای سال ۹۵ گفت: امیدواریم بخشداران و دستگاه‌های اجرایی طرح‌های خود را به صورت مکتوب ارائه کنند تا پس از تصویب در سطح شهرستان اجرایی شود.

فرماندار شمیرانات به ساماندهی برخی تخلفات در حوزه‌های روستایی و در بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود: قطعا نمی‌توانیم تخلفات گذشته را به سمت قلع و قمع سوق دهیم، چراکه این تخلفات در حوزه‌های روستایی موجب بروز تنش‌هایی می‌شود. براین اساس نیاز داریم که با آماده‌سازی طرح ساماندهی پس از تصویب در استانداری، این اقدام را که می‌تواند نقش مهمی در حوزه روستایی داشته باشد، اجرایی کنیم.

خانمحمدی تاکید کرد: البته این تخلفات نه تغییر کاربری‌های بزرگ بوده‌اند و نه تعرض به اراضی دولتی داشته‌اند. بی‌تردید تخلفات جدید با جدیت برخورد و مطمئنا قلع و قمع خواهند شد. ساماندهی تنها مربوط به تخلفات سنوات گذشته آن هم تخلفاتی که تعرض به اراضی ملی نداشته و در آنها تغییر کاربری‌های بزرگ اتفاق نیفتاده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن