اجتماعی و فرهنگی

اعتبار طرح تحول نظام سلامت نگران کننده است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین محسن مصلحی در جلسه هم اندیشی صاحبنظران حوزه سلامت با نمایندگان منتخب مردم استان اصفهان در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در دو سال گذشته سلامت اولویت اول دولت بود اما شواهد نشان می دهد که شاید امروز دیگر سلامت اولویت اول دولت نباشد. امروز به شدت نگرانیم که اعتباری که قبلا برای طرح تحول نظام سلامت تزریق می‌شد، آیا امسال و سال آینده نیز تزریق می‌شود؟

دبیر شورای عالی نظام پزشکی کشور گفت: حوزه سلامت، حوزه به شدت پیچیده ای است که دولت‌ها باید برای آن از قبل و بعد از حضور خود در کابینه برنامه داشته باشند. متأسفانه آخرین خبرها که از تعرفه خدمات تشخیصی درمانی به گوش می‌رسد، سه سناریوی متفاوت است؛ ابتدا اینکه افزایش تعرفه ای نداشته باشند، دوم اینکه افزایش ۱۲ درصدی تعرفه اتفاق افتد و سوم افزایش ۲۰ درصدی تعرفه اتفاق افتد. این موضوع چند روزی است که میان مجلس، سازمان مدیریت برنامه و بودجه و وزارتخانه دست به دست می‌شود.

وی به مشکل بیمه‌ها نیز اشاره و اضافه کرد: آخرین اقدامات عملی در شورای عالی بیمه، نامه‌ای بوده است که به معاون اول رییس جمهور نوشته شده و در آن از معاون اول رییس جمهور کسب تکلیف شده که در خصوص وضعیت بیمه‌ای کشور و منابعی که با مشکل برخورده‌اند باید چه کاری انجام گیرد.

هم‌چنین در این جلسه غلامحسین صدری، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اظهار کرد: سعی داریم که شبکه سلامت استان را کامل کنیم اما نمی توان تمام خدمات را دولتی کرد؛ بخش دولتی هیچ تقابلی با بخش خصوصی ندارد بلکه بخش خصوصی را به عنوان یک اصل پذیرفته‌ایم.

وی افزود: در سال ۱۳۹۴ تمام شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر استان توسط بخش خصوصی به شبکه سلامت متصل شده و در سال جدید نیز شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر استان به غیر از کلان‌شهر اصفهان به این شبکه متصل خواهند شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تأکید کرد: باید منابع پایدار حوزه سلامت کشور توسط بیمه‌ها تأمین شود. اگر بیمه‌ها در کشور توانمند شوند، دغدغه ارائه خدمات نیز در کشور کاهش می‌یابد.

صدری خاطرنشان کرد: به شدت به دنبال افزایش سواد سلامتی مردم هستیم و به آن‌ها تأکید داریم که خود مراقبتی را تقویت کنند. اگر به خدمات درمانی فقط نگاه درمانی داشته باشیم و نگاه پیشگیرانه را کنار بگذاریم، اشتباهی بس بزرگ انجام داده‌ایم. از نمایندگان مجلس دهم خواهش می‌کنم که از لوایح و طرح های پیشگیرانه به شدت در مجلس دفاع کنند؛ چرا که قطعاً هدف همه افراد سلامت مردم است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا