اجتماعی و فرهنگی

سالانه ۲۰ نفر در کشور به جذام مبتلا می شوند

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  علی جعفریان در نشست خبری برگزاری نخستین کنفرانس بین‌المللی توسعه پایدار سلامت که همزمان با یادمان ۵۰ سالگی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران ۵ و ۶ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود، اظهار داشت: دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳ تاسیس شد و نخستین دانشکده آن پزشکی بود که همه گروه‌های پزشکی از جمله داروسازی، بهداشت و دندانپزشکی را در بر می‌گرفت و در نهایت هر کدام از این رشته‌ها پس از رسیدن به یک بلوغ کامل از دانشکده پزشکی جدا شدند همانطور که دانشکده بهداشت در سال ۱۳۴۵ تاسیس شد.

وی در ادامه با اشاره به افتخارات دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران که به نوعی مادر تمام دانشکده‌های بهداشت کشور شناخته می‌شود گفت: این دانشکده اقدامات گسترده‌ای از جمله مبارزه با مالاریا و همچنین انگل‌شناسی را در طول سال‌های گذشته انجام داده است به طوریکه در صحنه پژوهش نیز نه تنها در ایران بلکه در منطقه در حوزه‌های مختلف آموزش مالاریا و بیماری‌های واگیر کارگاه‌های متعددی را برگزار کرده است و امروز یکی از دانشگاه‌های مطرح ما در عرصه های بین‌المللی دانشکده بهداشت است.

جعفریان با بیان اینکه هم اکنون دانشکده بهداشت این دانشگاه حدود ۴۵ دانشجوی خارجی جذب و حتی فارغ‌التحصیل داشته است گفت: دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با ۱۲ گروه و ۱۱۶ هیئت علمی که نیمی از آنان استاد تمام هستند هم‌اکنون ۱۸۵۰ دانشجو دارد و آزمایشگاه مرجع ویروس‌شناسی در کشور به حساب می‌آید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با تشریح اهمیت حوزه بهداشت در ایران و کشورهای منطقه تصریح کرد: امروز ما شاهد گسترش بیماری‌های غیرواگیر هستیم در حالیکه در گذشته بیشترین بیماری‌ها مربوط به بیماری‌های واگیر بود بنابراین باید به حوزه بهداشت نگاه جدیدی داشت که این کار نیز در دانشکده بهداشت شروع شده است.

وی در تعریف مصادیق این امر توضیح داد: امروز شاهد آن هستیم که کشورهای مسئله‌داری در حیطه سلامت همسایه ما هستند بنابراین ما فقط نمی‌توانیم برای خودمان تصمیم بگیریم. مثلا در سال ۲۰ ابتلای بیماری جذام در کشور گزارش می‌شود که ۴تا ۵ نفر از آنها خارجی هستند، بنابراین باید به حوزه بهداشت یک نگاه جهانی داشت.

جعفریان در توضیح بیشتر عنوان کرد: مثلاً کانون ویروس زیکا در برزیل و یکی از دورترین نقاط جهان نسبت به ایران است ولی آنقدر دنیا در حوزه بهداشت کوچک شده است که هیچ کس نمی‌تواند از نظر مصونیت بهداشتی خیالش راحت باشد که نمونه دیگر این مسئله نیز مربوط به ابولا بود که بحران ایجاد کرد و تبدیل به چالش شد و فقط هم بهداشتی نبود بلکه حیطه‌های سیاسی و اجتماعی را نیز در بر گرفت. بنابراین امروز بهداشت فقط کنترل مالاریا نیست و حیطه‌های گسترده‌ای را در بر می‌گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به حضور مهمانان خارجی و شرکت‌کنندگان داخلی در نخستین کنفرانس بین‌المللی توسعه سلامت که ۵ و ۶ اردیبهشت در سالن همایش‌های مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود، گفت: یکی از اهداف توسعه همگانی پایدار که در طرح تحول سلامت توانستیم ۹۵ درصد و به روایتی در حدود ۹۸ درصد جمعیت کشور را بیمه کنیم.

جعفریان با اشاره به بیمه شدن ۱۰ میلیون ایرانی که به نوعی یک هفتم جمعیت کشور را در بر می‌گیرد، گفت: چنین کاری در هیچ‌کدام از کشورهای منطقه رخ نداده است و حتی کشورهای اروپایی نیز از این کار ما تعجب می‌کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران به مولفه دسترسی بهداشتی مردم نیز اشاره کرد و افزود: دسترسی مولفه‌های حوزه سلامت در ایران به دلیل گسترده بودن جغرافیای آن سخت است. بنابراین  همین مسئله باعث شده است که توجه به سمت گسترش امداد هوایی پیش رود زیرا امروز دیگر نمی‌توان برای یک روستای ۳ هزار نفره مرکزی مربوط به حوزه سلامت ترسیم کرد.

وی در خاتمه به چند اصل مهم در زمینه توسعه پایدار سلامت از جمله ارتقاء کیفیت خدمت و استانداردهای لازم اشاره کرد و افزود: این مقوله منوط به آموزش صحیح و رعایت راهنماهای بالینی و اجرای استانداردها است تا حداقل بیمار به مرکز درمانی مراجعه می‌کند حداقل خدمت را دریافت کند. مثلا یک مادر باردار بتواند در شرایط ویژه از بهترین خدمت استفاده کند بنابراین در طرح تحول سلامت در وهله نخست حمایت مالی از مردم صورت پذیرفت و تا حدودی استانداردها نیز رعایت شد و دیگر شاهد آن نیستیم که افراد برای تهیه اقلام بیمارستانی به خارج از بیمارستان ارجاع داده شوند زیرا در صورت گزارش چنین امری با آن به جد برخورد خواهد شد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا