شورای شهر

بندبند یادداشت”طلایی”برای سالی که گذشت

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  متن یادداشت مرتضی طلایی با عنوان «در سالی که گذشت» به شرح ذیل است:

باز به آخر سال ۹۴ رسیدیم و عمری گذشت و فرصتی شد تا نگاهی به پشت سر بیندازیم، نگاهی به آن چه بود و آنچه کردیم و آنچه که می باید بود. لذا در چند بند تصمیم دارم گذری به اتفاقات امسال بیندازیم.

بنداول: یکی از مهمترین مسائلی که کشور در طی یک دهه اخیر همواره با آن روبرو بوده است بحث مناقشه ای هسته ایران با غرب بود که از مجرای آن دول غربی به سردمداری آمریکا تحریم های ظالمانه و غیر انسانی زیادی را برای دولت و ملت ایران وضع کردند که منجر به پایمال شدن حقوق انسانی میلیون ها ایرانی در جهان شد. آمریکایی ها فکر می کردند که با ابزار تحریم می توانند جبهه مقاومت ایران در برابر تندروی و تروریسم از یک سو و شکنندگی اقتصاد داخلی از سوی دیگر تحت فشار قرار دهند. ولی بعدا که دیدند ایران اسلامی با تمام تحریم ها و فشارها، هر روز قدرتمند تر و استوارتر در پیشبرد سیاست های مقاومتی خود اقدام می کند، مجبور شدند که در برابر اراده ی آهنین مردم ایران سر تعظیم فرود آوردند و حقوق هسته ای آنها را به رسمیت بشناسند. البته ایراداتی وجود دارد که نباید منکر آن شد ولی آنچه که اهمیت دارد این است که ایران اسلامی ما دارد به سمت نقطه ی اقتدار و سربلندی بی مانند خود در تاریخ حرکت می کند. جا دارد که از تمام عزیزان در وزارت امور خارجه که مبنای سخن را بر تعامل و گفت و گو قرار دادند و از برادران عزیزم در سپاه و ارتش که اقتدار و صلابت ایران را نشان دادند، تشکر کنم. که اگر این دو ضلعی در کنار دو ضلعی ولایت رهنمودانه ی مقام معظم رهبری و ایستادگی مردم نبود، امروز استکبار غرور ملی ما را به سخیفترین وجه آن، مورد تحقیر قرار می داد. 

بند دوم: امسال به اعتبار انتخابات مجلس شورا اسلامی و خبرگان رهبری، سال همدلی و همزبانی بود. سالی که مردم در پس تمام تبلیغات ضد اسلامی و ضد نظام منافقان داخلی و دشمنان خارجی در بی اعتبار سازی صندوق های رای، به ندای مقام معظم رهبری لبیک گفتند و در پای صندوق های رای حاضر شدند و نمایندگان خود را از بین نامزدهای مورد اعتماد شورای محترم نگهبان انتخاب کردند. به میمنت این مشارکت بالا و امنیتی که موجود بود باید شکر گزار باشیم که در طوفان فزاینده تروریسم، ما در کمال آرامش تغییرات و چرخش نخبگان خود را به دست قانون و مردم در یک فرایند مردم سالار سپرده ایم. فرایندی که از بهترین مدل های غربی انتخابات، شفافتر، دقیقتر و متناسبتر با ساختار جامعه ما است.

غربی ها زمانی که پروژه نفوذ و رخنه در بدنه نظام سیاستگذاری کشوری را پی می گیرند، امیدوارند که این امر را یا از راه کودتا -که بسیار مسبوق به سابقه است- یا ایجاد انقلابات مخملی -نمونه کشور های آسیای میانه و شرق اروپا- یا تروریسم -آنچه که در عراق و سوریه و افغانستان شاهد آنیم- و نهایتا در شکل خیلی سبک آن که حساسیت هایی نیز ایجاد نگردد، از مسیر و مجرای انتخابات دنبال کنند.  در ایران چون هر کدام از شیوه های مذکور را دنبال کرده اند و نتوانسته اند به نتیجه مطلوب و مورد نظر خود برسند، لذا همواره امید دارند که از کانال انتخابات رخنه ی خود را هر چند که اندک باشد ایجاد کنند. در این مسیر مهمترین مانع و سد نفوذ خود را شورای محترم نگهبان می بیینند لذا دست به تخریب در رسانه ها، شبکه های متعدد اجتماعی، تریبون های فریب خوردگان داخلی می زنند و در این بین منافقان نیز به تبعیت از رفتار و گفتار اربابان، مردم را تحریک می کنند. اما خوشبختانه درک سیاسی مردم و مسئولان و خویشتنداری های آنها در هر دو طیف مطرح سیاسی کشور بالاست که نتیجه ی آن برگزاری یک انتخابات امن، شفاف و به موقع در نقطه ای از دنیا است که هر روز تعداد زیادی افراد بی گناه قربانی تروریسم غربی می شوند.

بند سوم: مساله ی دیگری که باید مد نظر قرار دهیم بحث رکود و تورم است. دولت محترم در شرایطی روی کار آمد که تورم فزاینده و روبه رشد در سرتاسر کشور، می رفت تا شیرازه ی اقتصادی مملکت را از هم فروپاشاند. اقدامات دولت محترم، اللخصوص بانک مرکزی در کنترل پدیده ی نقدینگی  امری قابل احترام و تقدیر است ولی انتقال آن به سپرده های بانکی خسارتی به جریان تولید کشور وارد کرد که نتیجه ی آن رکودی شد که شاهدش هستیم. البته بی انصافی است که بخواهیم همه ی تقصیر ها را به گردن دولت فعلی بار کنیم. دولت در شرایطی کشور را تحویل گرفت که عمده صنایع مادر ما با مشکل تامین اعتبار و رکود مواجه بودند و صنایع کوچک نیز به تعطیلی کشانده شده بود و در چنین شرایطی بانک ها با پرداخت سود های بالا، انگیزه خوبی در سپرده گذاری به جای سرمایه گذاری ایجاد کردند که نتیجه ی آن رکود دامنه داری بود که رشد منفی اقتصادی کشور را برای چند سال به مردم هدیه داد. با تعیین تکلیف شدن بحث تحریم ها و سرنوشت انتخابات مجلس یازدم از دولت محترم انتظار می رود که بودجه ی سال ۹۵ را بر مبنای اشتغال آفرینی و بازسازی صنایع مادر و کوچک کشور، پی ریزی کند. جوانان تحصیل کرده ی زیادی داریم که دست به دامن دولت برای اشتغال هستند و دولت در این مسیر باید تنگناهایی قانونی را با کمک مجلس و تنگاهای مالی را با کمک بانک ها و تنگناهای سیاستگذاری را با کمک دانشگاه ها بر طرف کند تا صنایع اقتصادی کشور از خام فروشی  مواد اولیه به سمت تولید محصولاتی با ارزش افزوده ی بیشتر حرکت کنند.

بند چهارم: مساله ی مهم دیگری که باید به آن توجه کنیم، مقوله ی فساد های گسترده اداری و مالی در کشور است که متاسفانه دامنه ی آن در هرجا که پول و مال بیت المال انباشته بوده دیده می شود. این فساد ریشه دار و رو به گسترش، تهدید مهم و خطرناکی به حساب می آید. متاسفانه وجود ثروت های طبیعی و منابع غنی زیرزمینی که بدون تعهد به آیندگان در حال استفاده است، پول های بی حساب و کتاب و بعضا بی شناسنامه ای را به نظام اقتصادی کشور وارد می کند. در نبود انضباط اداری و شایسته سالاری و ضعف نظام حسابرسی بی طرف و متخصص، مفسده های مالی ریز و درشت، قارچ گونه از یک سو بر پیکر مدیریت شهرها، و از سوی دیگر بر بدنه دولت و اجزای آن سر بر می آورد. این فساد ها و حرام خواری ها مهمترین و جدی ترین چالش آینده کشور خواهد بود. کشوری که میخواهد خودش را در سطح کشور های توسعه یافته دنیا مطرح کند باید بتواند نظام بازرسی و قضایی شفاف، بدون اغماض و عادلی را در عمل پی نهد که لرزه بر تن مسئولان بیاندازد که حتی نیت اختلاس و سوء استفاده و رانت خواری را هم جرات نکنند به خود راه دهند.

امسال نیز با تمام اتفاقات خوب آن گذشت. خدا را شاکریم که با درایت مقام معظم رهبری، همت و تلاش دولت و مجلس محترم و همراهی مردم، دریچه هایی که بعد از سال های ایستادگی به سوی امنیت، آبادانی و رشد کشور و بالندگی آن گشوده شده اند، هوای تازه ای به کشور وارد کند تا درخت تنومند انقلاب مقدسمان که به خون شهدا آبیاری شده، بهار نو را با شاخ و باری پر از شکوفه و گل پذیرا باشد. پیشاپیش نوروز جدید را خدمت همه ی مردم عزیز تبریک عرض می کنم و امیدوارم که هر کداممان در سال جدید مصداق این ابیات بدرالدین جامی باشیم:            گر به دولت برسی مست نگردی ، مردی                               گـــر به ذلت برسی پست نگردی ، مردی

               اهل عــــــالم همه بازیچه دست هوسند                     گـــــر تو بازیچه این دست نگردی ، مردی

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن