اجتماعی و فرهنگی

بازار طلا همچنان داغ است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۱ درصد رشد کرد و به ۱۲۴۱.۴۰ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز چهارشنبه ۰.۷ درصد افزایش داشت.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در آوریل نسبت به رکورد روز گذشته تغییر چندانی نداشت و با حدود ۰.۰۶ درصد کاهش، در ۱۲۴۱.۱۰ دلار قرار گرفت. بهای معاملات این بازار تا پایان روز چهارشنبه ۱۱ دلار یا ۰.۹ درصد پیشروی بود و در ۱۲۴۱.۸۰ دلار بسته شد.

افزایش قیمت روز گذشته طلا در حالی روی داد که بازارهای سهام آمریکا برای یافتن جهت حرکت مشخص در کشمکش بودند. قیمت این فلز برخلاف بازارهای سهام معامله می‌شود.

طلا از ابتدای امسال تاکنون حدود ۱۷ درصد رشد قیمت داشته و در میان کالاهایی قرار گرفته که در بحبوحه ریزش بازارهای سهام و قیمت نفت بهترین عملکرد را داشته اند. این فلز زرد ماه گذشته به ۱۲۶۳.۹۰ دلار صعود کرد که بالاترین قیمت یک سال گذشته بود و در فوریه بیش از ۱۰ درصد افزایش قیمت ثبت کرد که بزرگترین رشد ماهانه در چهار سال گذشته بود.

دارایی‌های صندوق "اس پی دی آر گولد تراست" که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری طلا در جهان است روز چهارشنبه به ۲۵.۳۵ میلیون اونس افزایش یافت که بزرگترین افزایش از سپتامبر سال ۲۰۱۴ بود.

بر اساس گزارش رویترز، تغییر چشم انداز اقتصادی دیدگاه منفی بعضی از تحلیلگران نسبت به طلا را تغییر داده است. شرکت بی ام آی ریسرچ که بخشی از موسسه رتبه سنجی فیتچ است، قیمت مورد پیش بینی برای هر اونس طلا در سال ۲۰۱۶ را از ۱۰۰۰ دلار به ۱۵۰۰ دلار افزایش داده است.

شرکت سرمایه گذاری سنگاپوری تورس هم پیش بینی کرده است احتمال زیادی وجود دارد که قیمت هر اونس طلا تا پایان امسال به ۱۳۵۰ تا ۱۴۰۰ دلار صعود کند. برای اینکه طلا به ۱۴۰۰ دلار صعود کند باید ۱۳ درصد از قیمت روز دوشنبه یا ۳۲ درصد در کل سال رشد کند.

با اینهمه تحلیلگران هشدار داده اند قیمت طلا در صورت بهبود ریسک پذیری سرمایه گذاران تحت فشار قرار خواهد گرفت. بازارهای سهام آسیا و قیمت نفت روز پنج شنبه پس از انتشار گزارشی که نشان داد کارفرمایان آمریکایی ۲۱۴ هزار شغل در فوریه ایجاد کرده اند بهبود پیدا کرد و انتظارات برای گزارش مطلوب مشاغل غیرکشاورزی آمریکا که قرار است روز جمعه منتشر شود را بالا برد. اگر گزارش روز جمعه هم مطلوب‌تر از حد انتظار باشد روند افزایشی طلا را محدود خواهد کرد.

 

با توجه به آمار تورم آمریکا که هفته گذشته منتشر شد و بهبود فشارهای تورمی را نشان داد معامله گران منتظر مشاهده گزارش اشتغال دولتی هستند زیرا نتایج این گزارش انتظارات نسبت به تصمیم بانک مرکزی آمریکا برای افزایش نرخهای بهره در اواخر سال ۲۰۱۶ را تغییر می‌دهد.

 

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۱ درصد افزایش یافت و به ۱۴.۹۴ دلار رسید. هر اونس پالادیم ثابت بود و در ۵۱۴.۷۵ دلار معامله شد و هر اونس پلاتین با ۰.۵ درصد افزایش، به ۹۳۶ دلار رسید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن