اجتماعی و فرهنگی

آغاز پرداخت بدهی معوق بیمارستانها

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین از اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، دکترمحمدعلی همتی با حضور دربرنامه زنده شبکه خبر درمورد روند پرداخت بدهی بیمه ها به بیمارستانها، اظهارکرد: با اجرایی شدن طرح تحول نظام سلامت در کشور، بار مضاعفی به سازمان های بیمه گر ایجاد شد.

وی افزود: با تحمیل این هزینه ها که گاها دو برابرهزینه های سازمان های بیمه گر است، در پرداخت مطالبات بیمارستان های دانشگاهی و سایرمراکز طرف قرار داد با تاخیر مواجه شدیم.
دکترهمتی با بیان اینکه درسازمان تامین اجتماعی دو راهکار برای پرداخت به روزمطالبات و ایجاد رضایتمندی در بیمه شدگان ارائه شد، تصریح کرد: یکی اخذ وام از بانک ملت بود که براساس آن پرداخت به مراکز دانشگاهی تا شهریور ماه سال جاری انجام شد و دیگری انعقاد تفاهم نامه مشترک میان وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان تامین اجتماعی و بانک رفاه بود که به موجب آن منابع بانک رفاه به صورت وام در اختیار این سازمان قرار گرفت و اسناد مهر ماه دانشگاه ها به بعد پرداخت می شود.
وی تشریح کرد: براساس این تفاهم نامه تمامی بیمارستانهای دانشگاهی طی دو هفته پس از تحویل اسناد ۶۰ درصد مبلغ و مابقی را پس از رسیدگی اسناد طی ۳ ماه دریافت می کنند.
دکترهمتی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی ماهانه مبلغ ۸هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال به مراکز طرف قرارداد پرداخت می کند، گفت: از این میزان حدود ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال سهم بیمارستانهای دانشگاهی است.
وی افزود: این مبلغ از محل منابع داخلی سازمان تامین اجتماعی و از دریافت حق بیمه ها تامین می شود.
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه ماهانه مبلغ ۲ هزار میلیارد ریال نیز به داروخانه ها پرداخت می شود، تصریح کرد: این امر نشان از تلاش بی وقفه مجموعه تامین اجتماعی دارد.
دکترهمتی با اشاره به اینکه هرماه درسازمان تامین اجتماعی اسناد جدید و متعاقبا پرداخت جدید انجام می شود، گفت: با روش جدیدی که اتفاق افتاده، متوقف نخواهیم شد و۶۰ درصد اسناد ازهمان لحظه که به دفاتراسناد ارائه می شوند، طی دو هفته پرداخت خواهد شد و مابقی آن هم بعد از رسیدگی طی ۳ ماه انجام می شود.
وی با بیان اینکه پرداخت به روز مطالبات قطعا به بهبود وضعیت درمان منجر می شود، افزود: وقتی پرداخت به موقع به مراکز درمانی داشته باشیم، قاعدتا بیمارستانهای دانشگاهی نیز خدمات بهتری و با کیفیت تری به بیمه شدگان ارائه می دهند.
وی ادامه داد: خوشبختانه هم اکنون فضای مطلوبی بین وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی وجود دارد و معتقدیم باید خدمات قابل قبولی را به بیمه شدگان سازمان ارائه کنیم.
دکترهمتی با بیان اینکه خدماتی که به عنوان بیمه پایه درسازمان تامین اجتماعی ارائه می شود،خدماتی است که در شورای عالی بیمه مصوب می شود، گفت: خوشبختانه درحال حاضر یک وحدت رویه ای در ارائه خدمات ایجاد شده و تمامی سازمان های بیمه گر، خدمات پایه شان یکسان است. درحالیکه در گذشته تفاوت هایی در پرداخت هزینه ها و نحوه پوشش خدمات وجود داشت.
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه سازمان های بیمه گر تامین اجتماعی، کمیته امداد، بیمه سلامت، خدمات درمانی نیروهای مسلح و سایر سازمانهایی که خدمات بیمه ای ارائه می دهند بر اساس وحدت رویه عمل می کنند، افزود: چنانچه خدمت یا داروی جدیدی وارد بیمه ها شود باید از طریق قانونی که همان شورای عالی بیمه است، انجام شود و اینکار همواره در حال انجام است.
دکترهمتی افزود: به عنوان مثال بعد از اجرای کتاب ارزش نسبی، حدود ۳۰۰ خدمت به خدماتی که سازمان های بیمه گر ارائه می کنند، از جمله دندانپزشکی، روانشناختی و مشاوره و خدماتی که در رابطه با تغذیه و جنبه پیشگیرانه از بیماری ها داشت، افزایش یافت.
وی در مورد ارائه خدمات دندانپزشکی به بیمه شدگان گفت: هم اکنون بحث آموزش بهداشت دهان و دندان و پیشگیری به وسیله فلوراید تراپی که در گذشته انجام نمی شد، به خدمات دندانپزشکی افزوده شده است. همچنین پر کردن سطحی دندانها جزو خدماتی است که در رابطه با دندانپزشکی ارائه می شود.
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه ارائه خدمات با تکنولوژی های جدید ممکن است هنوز در بین خدمات سازمان های بیمه گر نباشد، اظهارداشت: سازمان هایی که خدمات پایه ارائه می دهند با خدمات مکمل متفاوت است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا