اجتماعی و فرهنگی

اعزام یک میلیون زائر در سال ۹۵ به عتبات

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین سعید اوحدی در مراسم بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامی در جمع خانواده های همکاران بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت و شرکت‌های تابعه گفت: ایام دهه فجر یادآور حماسه بزرگی است که به دست مردم و با رهبری بنیانگذار انقلاب اسلامی به ثمر نشست و تحول بنیادی در فرهنگ مبارزه و سبک زندگی انسان ها در سراسر جهان ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه تا پیش از انقلاب اسلامی اگر نهضت آزادی خواهانه و انقلابی در هرجای جهان به حرکت در می آمد، از سوی مستکبران در نطفه خفه می‌شد، اظهار داشت: انقلاب اسلامی خواب را از چشمان استکبار و صهیونیست جهانی گرفت و صلابت را به جامعه مظلومین و مستضعفین دنیا بازگرداند همانگونه که امروز شاهد پیروزی آزادیخواهان در فلسطین و جبهه مقاومت به برکت انقلاب اسلامی هستیم.

رئیس سازمان حج بیان کرد: امروز اگر از ارزش‌های انقلاب اسلامی سخن به میان می‌آوریم می خواهیم از مدلسازی این ارزش ها در زندگی خود و آیندگان بهره مند شویم.

وی در ادامه سخنانش در سی و هفتمین سالگرد دهه فجر انقلاب اسلامی، رمز صلابت انقلاب اسلامی را در وجود ایدئولوژی و تفکر نشأت گرفته از دین اسلام، رهبری حکیمانه امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی و مردمی بودن انقلاب برشمرد.

اوحدی به پیروزی‌های امروز جمهوری اسلامی در صحنه‌های جهانی اشاره کرد و اظهار داشت: امروز در شرایطی پیروزی انقلاب اسلامی را جشن می‌گیریم که به برکت خون شهدا و فداکاری‌های جانبازان و رهبری‌های حکیمانه رهبر معظم انقلاب و صلابت و استواری مردم، دنیا در مقابل اقتدار جمهوری اسلامی سر تعظیم فرود آورده است.

رئیس سازمان حج در ادامه گفت: در سی و هفت سال گذشته شاهد تحریم‌های ظالمانه و جنایت های دشمنان علیه جمهوری اسلامی بوده ایم و امروز خوشحالیم در شرایطی از اقتدار و توانمندی قرار داریم که در روزهای گذشته شاهد حضور ۱۵۰ هیئت اقتصادی از بیش از ۵۰ کشور جهان برای مذاکره با جمهوری اسلامی بوده و همچنین در سفر رئیس جمهوری محترم به اروپا شاهد استقبال گرم و باشکوه از ایشان در ایتالیا و فرانسه بودیم.

وی در این خصوص همچنین به دیدار «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه با رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین لحظات ورودش به تهران در سفر اخیرش به ایران و تقدیم بزرگترین قرآن خطی کشورش به رهبر انقلاب و همچنین سفر رئیس جمهور چین به ایران و ملاقات وی با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد.

رئیس سازمان حج به پیروزی های ایران در مذاکره با ۱+۵ در میدان مذاکرات هسته ای اشاره کرد و گفت: امروز در فناوری های نوین دارای رتبه هشتم یا نهم در دنیا هستیم در حالی که پیش از انقلاب دارای رتبه ای در جهان نبودیم. رتبه علمی ایران پیش از انقلاب ۵۲ بود اما امروز در تولید علم موثر دارای رتبه پانزدهم هستیم.

اوحدی در سخنانش از دستاوردهای ایران در حوزه صنعت هوا فضا و عرصه نظامی نام برد و ابراز خرسندی کرد که امروز ایران قدرتمندترین کشور نظامی در منطقه است که این موفقیت با رهبری حکیمانه رهبر انقلاب اسلامی و اتکا به ارزش های دینی و حمایت مخلصانه مردم رقم خورده است.

وی در ادامه سخنانش گزارشی از اقدامات یکسال گذشته سازمان حج و تحولات صورت گرفته ارائه داد و از نقش عوامل درونی و بیرونی و محیطی در پیشبرد اهداف سازمان سخن به میان آورد و بیان کرد: سیاست ها و راهکارهای تعیین شده برای رسیدن به هدف و وحدت و انسجام در مجموعه و تشکیل کارگروه های تخصصی عوامل درونی برای پیشبرد اهداف سازمان است و در کنار آن عوامل محیطی است از بیرون به سازمان تحمیل می شود که موجب تشدید و تحریک و یا موجب خدشه دار شدن مسیر رسیدن به اهداف سازمانی می شود.

رئیس سازمان حج و زیارت در این رابطه به ماجرای تلخ فرودگاه جده و رفتار غیر اخلاقی دو پلیس خاطی فرودگاه جده اشاره کرد و گفت: سال گذشته در چنین ایامی بر اساس تمام برنامه ریزی‌ها و آسیب شناسی‌هایی که صورت گرفته بود، عملیات عمره با قوت دنبال می شد اما متاسفانه پس از وقوع ماجرای فرودگاه جده، نهایتاً بر اساس مصوبه هیئت محترم دولت، از پایان فروردین ماه امسال شاهد تعلیق عملیات عمره هستیم.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم به وقوع حادثه تلخ جرثقیل در مسجدالحرام و فاجعه غمبار منا در روز عید قربان در حج سال جاری اشاره کرد و گفت: متأسفانه در فاجعه منا ۴۶۱ زائر ایرانی در کنار بیش از ۷ هزار زائر کشورهای مسلمان قربانی سوء مدیریت و بی تدبیری مسئولین حج کشور عربستان شدند.

اوحدی از حضور مسئولین سازمان حج در دستگاه های مختلف از جمله مجلس شورای اسلامی و کمیسیون های مختلف، سازمان بازرسی کل کشور،دیوان محاسبات و … برای گزارش پیگیری های فاجعه منا خبر داد و افزود: پس از موسم حج تا به امروز به ۲۶ شهر سفر کرده و با خانواده شهدای فاجعه منا دیدار و در جریان مسائل آنان قرار گرفته ایم و امروز که در کنار شما هستیم ۴۱۹ پیکر مطهر شهدای مظلوم منا به درخواست خانواده های محترمشان به میهن اسلامی انتقال داده شده و ۴۲ پیکر شهدا نیز در مقبره الشهدای مکه مکرمه دفن شده است.

رئیس سازمان حج به موضع گیری مقتدرانه رهبر معظم انقلاب در خصوص فاجعه منا اشاره کرد و گفت: به فرموده مقام معظم رهبری تنها صدای رسا در آن ایام در عربستان صدای جمهوری اسلامی بود و در موسم حج شاهد بودیم با تلاش های خالصانه همکارانم در سازمان حج و بعثه توفیق رسیدگی به آسیب دیدگان فاجعه منا رقم خورد.

وی ادامه داد: با تلاش های صورت گرفته امروز وضعیت همه ۴۶۱ قربانی مظلوم فاجعه منا مشخص شده است این در حالی است که در مذاکره با دیگر کشورها از جمله کشور بنین که جمعیتی حدود ۵ میلیون نفر دارد و ۱۰۰ تن از زائرانش در این فاجعه جان باختند، بر اساس آنچه در دیدار با سفیر بنین در تهران توسط ایشان مطرح گردید ، تنها وضعیت ۴۶ تن از قربانیان آن کشور مشخص شده و برای انتقال آنان هنوز اقدامی صورت نگرفته و وضعیت ۵۴ زائر آنان اصلاً مشخص نیست در خصوص بسیاری از کشورها نیز وضعیت به همین گونه است.

رئیس سازمان به برنامه ریزی‌ها و تحولات پیش رو در سفرهای عتبات عالیات اشاره کرد و عنوان کرد: بر اساس مصوبه شورای برنامه ریزی بعثه و سازمان حج، به گونه ای برنامه ریزی می کنیم که اعزام های عتبات به بیش از یک میلیون نفر در سال ۹۵ افزایش یابد و در سفرهای نوروزی عتبات نیز برای اعزام ۱۰۵ گروه به عراق برنامه ریزی صورت گرفته است.

اوحدی به سفر اخیرش به عراق اشاره کرد و گفت: با هدایت نماینده محترم ولی فقیه در امور حج و زیارت و با سیاستگذاری های صورت گرفته، شاهد تحول جدی در پروژه های اجرایی عراق بودیم. در حال حاضر ۵ پروژه اجرایی شامل ساخت چهار هتل در نجف و کربلا و یک آشپزخانه پخت صنعتی در نجف در حال اجرا است که در ماه های آینده شاهد بهره برداری از برخی از این طرح ها خواهیم بود.

رئیس سازمان حج در سخنانش به حماسه حضور بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار ایرانی در مراسم پیاده روی اربعین امسال در کربلای معلی اشاره داشت و از تمامی همکاران سازمان حج و زیارت و کارگزاران زیارتی سراسر کشور که با اخلاص تمام، نقش ویژه ای در خلق این حماسه ماندگار داشتند، تشکر و قدردانی کرد.

وی در این مراسم که با حضور خانواده همکاران سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری و شرکت های تابعه سازمان حج انجام گرفت، خانواده های همکاران را بابت همراهی هایشان، در ثواب خدمتگزاری به زائران بیت الله الحرام و اعتاب مقدس شریک دانست و از آنان تقدیر کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن