اجتماعی و فرهنگی

جرم تلقی‌شدن ساخت‌وساز در حریم رودخانه‌ها در انتظار تصویب مجلس

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین غلامرضا بصیری پور در گفت‌وگو با خبرنگار شهری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: گاهی روند رسیدگی به طرح های شورای عالی استان ها در مجلس آنقدر طولانی می شود که داد ما به آسمان می رسد. باید طرح ها در کمیسیون ها رسیدگی شود و در مرحله بعد در صحن علنی به تصویب برسد گاهی این روند بسیار طولانی می شود.

 

وی درباره تصویب طرح جرم تلقی شدن ساخت و ساز در حریم رودخانه ها گفت: با توجه به تلفات انسانی و خسارات مادی قابل توجه سیلاب های اخیر در تهران و چند شهر دیگر، این طرح به مجلس ارسال شده است، امیدواریم هرچه زودتر تصمیم گیری شود و این طرح به اجرا گذاشته شود.

 

وی ادامه داد: در برخورد با بحران های طبیعی، شوراها می توانند نقش بسیار مهم و تاثیر گذاری داشته باشند و حادثه سیل اخیر تهران نشان داد که علاوه بر اینکه ارگان ها و نهادهای مسئول در زمینه بحران ها آمادگی کافی ندارند بلکه نظارت نیز به اندازه کافی اعمال نمی شود. شوراها باید به عنوان مدعی، اجازه ساخت و ساز در حریم رودخانه را ندهند و در صورتی که دستگاهی در این زمینه تخلفی مرتکب شد به شدت با آن برخورد شود.

 

به گزارش ایسنا، پیش از این نیز مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران در یکصد و هفتاد و دومین جلسه شورا بر لزوم جرم تلقی شدن ساخت و ساز در حریم رودخانه ها تاکید کرده و گفته بود: باید با همکاری مجلس شورای اسلامی قانونی تدوین شود تا بر اساس آن ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها جرم تلقی شود نه تخلف. با توجه به اینکه ساخت و سازها در حریم رودخانه ها موجب به وجود آمدن شرایط بحرانی در هنگام وقوع سیلاب می‌شود باید ساز و کاری اندیشیده شود تا هر چه سریعتر از این مهم پیشگیری به عمل آید.

 

وی افزوده بود: ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها تخلف محسوب می شود اما آنچه به نظر می‌رسد این است که عملا شاهد بروز این تخلف هستیم پس باید این امر تقبیح و ضوابط قانونی در برخورد با متخلفین بیش از پیش سختگیرانه شود.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن