سیاسی

توافق دو مرحله‌ای نخواهیم داشت

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز (چهارشنبه) در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی در خصوص مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ و دستیابی به توافق جامع هسته‌ای و فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری و تأکید بر توافق یک مرحله‌ای عنوان کرد: آخر نوامبر ایران و ۱+۵ توافق کردند که (برنامه اقدام مشترک) توافقنامه ژنو تا پایان ژوئن تمدید شود و این تمدید جدول مشخصی را پیش روی مذاکره کنندگان قرار داد تا در این دوران مذاکرات انجام شود. مذاکره کننده‌ها یک تفاهم داخلی بین خودشان داشتند که یک شیوه‌ای برای ادامه مذاکرات داشته باشند که هم جدول مذاکراتی و هم جدول موضوعی بحث‌ها را داشته باشند.

وی ادامه داد: مذاکره کنندگان برای اینکه بتوانند روی جزییات بحث کنند، ابتدا نیازمند این هستند که یک تفاهم سیاسی را داشته باشند. این تفاهم سیاسی برای برخی داشت به منزله توافق سیاسی شکل می‌گرفت که یعنی توافق در یک مرحله و بند دوم توافق پایان ژوئن. ما تأکید کردیم اینها همه تفاهم هست و ما یک توافق را در مذاکرات خواهیم داشت. لذا اینکه تیم‌های مذاکره کننده چه توافقی کنند که روش مذاکره را تعیین کنند که براساس آن روش اول یک تفاهم و چارچوبی را داشته باشند بعد به جزییات برسند، در مذاکرات مشخص می‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: تا جزییات کاملا روشن نشود هیچ گونه توافقی شکل نخواهد گرفت. ما در پایان دوره زمانی یک توافق خواهیم داشت و آن تفاهم و چارچوب‌ها، همه تفاهم برای روش مذاکرات است.

وی در خصوص اعمال تحریم‌های بیشتر در کنگره آمریکا در صورت عدم حصول توافق عنوان کرد: در خصوص مسائل داخلی آمریکا، طرف آمریکایی خودش باید مدیریت کند.

افخم در پاسخ به این سؤال که آیا تا پایان مارس توافق جامع حاصل می‌شود؟ گفت: برنامه اقدام مشترک تا پایان ژوئن تمدید شده و زمانی که مذاکره کنندگان دارند تا پایان ژوئن است.برای اینکه به پایان ژوئن برسند و توافقی اعلام کنند باید مرحله به مرحله تفاهماتی صورت گیرد. یکی از بحث‌هایی که در وین در نوامبر مطرح شد این بود که تا پایان مارس یک تفاهم سیاسی شکل بگیرد که بتوانیم روی جزییات صحبت کنیم. برخی محافل در داخل آمریکا این تفاهم در ماه مارس را به منزله توافق سیاسی تلقی کردند.

وی تصریح کرد: همواره اعلام کرده‌ایم که فشار روی مذاکره نتیجه‌ای ندارد و مذاکرات را به بیراهه می‌کشاند. تا همه جزییات مشخص نشود توافق جامع شکل نمی‌گیرد. ممکن است برخ طرف‌های مذاکره کننده روی شیوه کار، اولویت بندی، چینش و … نظراتی داشته باشند اما جمهوری اسلامی ایران به دنبال یک توافق است و ما توافق دو مرحله‌ای را مردود اعلام کردیم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه چرا از واژه «سیاسی» در تفاهم استفاده می‌کنید؟ و اینکه قبلا از واژه توافق سیاسی استفاده می‌شد و چرا الان از تفاهم سیاسی سخن می‌گویید؟ عنوان کرد: نیاز است اراده سیاسی شکل بگیرد. برای اعلان هر توافقی، نیاز به تصمیم سیاسی است و این نه تنها در موضوع هسته‌ای، در اکثر موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی نیز اینگونه است. در مذاکرات هسته‌ای باید طرف‌های ما اراده سیاسی را نشان دهند.

افخم اضافه کرد: از نظر حقوقی تفاوتی بین توافق و تفاهم است. توافق از لحاظ حقوقی این است که دو طرف متعهد می‌شوند که پس از آن براساس آنچه توافق شده عمل کنند. توافق یک ترم روشن حقوقی است. تفاهم دارای چنین شرایطی نیست و بین مذاکره کنندگان سیاسی، روشی برای مذاکره است که هیچ تعهد بین‌المللی براساس مقررات بین‌المللی ایجاد نمی‌کند. البته طرفین متعهد می‌شوند براساس آن تفاهم کار را ادامه دهند. باید از لحاظ حقوقی تفاوت تفاهم و توافق مورد توجه قرار گیرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد ما یک مرحله توافق خواهیم داشت که تمام جزییات در آن روشن باشد و ابهامی وجود نداشته باشد.

افخم در پاسخ به اینکه آیا تفاهم سیاسی صورت گیرد، اعلام نخواهد شد تا بعدا توافق جامع حاصل شود؟ اضافه کرد: در مورد این مذاکره کنندگان باید تصمیم بگیرند که در مذاکرات دو و چندجانبه و مجموعه ۱+۵ مورد توافق قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: تا زمانی که هیچ یک از موارد و ابعاد توافق روشن نشود، به توافق نمی‌رسیم. وقتی همه ابعاد توافق روشن شد از نظر ما زمان اعلام توافق است. تا زمانی همه موضوعات مورد توافق قرار نگیرد، توافق روی هیچ چیز شکل نخواهد گرفت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره مطالب مطرح شده مبنی بر اینکه اختلاف نظرها با غربی‌ها در موضوع اوکراین بر موضع روسیه در مذاکرات هسته‌ای اثر گذاشته نیز گفت: روسیه و چین دو کشوری هستند که در مذاکرات هسته‌ای، مواضع کمک کننده و سازنده‌ای داشتند و تلاش کردند در همگرایی کلی که باید برای بحث‌ها شکل بگیرد، از ظرفیت خود استفاده کنند.

وی ادامه داد: با روسیه همچون چین گفت‌وگوهای مختلف داریم و تماس‌های مستمری در موضوع هسته‌ای در کنار مسائل منطقه‌ای صورت می‌گیرد. روسیه دارای ظرفیت بسیار خوبی در زمینه موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی است و ما با این ظرفیت آشنا هستیم و نسبت به جایگاه روسیه و توان آن آگاهی داریم و در طول دوره‌ای که مذاکرات انجام می‌شود، روسیه از نقش خود استفاده کرده که این نقش کمک کننده بوده است.

افخم اضافه کرد: امیدواریم در ماه‌های آینده و مسیری که پیش رو است، این نقش و تلاش روسیه به خوبی ادامه یابد و شاهد شکل‌گیری توافق باشیم. اینکه برخی دوستان و کشورهایی که همکاری‌های خوب و گسترده سیاسی، اقتصادی و تجاری داریم را در موضوعات مختلف به سمت و سویی می‌کشانند بخشی از تلاشی است که توسط مخالفان این روابط صورت می‌گیرد و جمهوری اسلامی ایران کاملا نسبت به این تلاش‌ها هوشمند است.

شرط و شروطی که ایران و خالد مشعل برای سفر خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس گذاشته‌اند سؤال دیگری بود که در این نشست مطرح شد و افخم در این باره عنوان کرد: روابط ایران با گروه‌های مقاومت و فلسطینی از جمله حماس، روابط خوبی است. این روابط و سطح آن در دوران خوب خود به سر می‌برد. گفت‌وگوها و تماس‌ها برقرار است و برنامه‌ریزی‌ها و گفت‌وگوها برای انجام سفر خالد مشعل به تهران صورت گرفته ولی هنوز زمانبندی نشده است.

وی مطالب عنوان شده در رسانه‌ها را گمانه‌زنی رسانه‌ای بیش ندانست و افزود:‌روابط ایران و حماس خوب است و تماس‌ها برقرار است و مشکل ویژه‌ای نیست. این سفر در زمانبندی مناسب خود انجام می‌شود. به گفته سخنگوی وزارت خارجه هر زمان بحث این سفر مطرح می‌شود. این شرط و شروط‌ها و موضوعات مطرح می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن