مدیریت شهری

تعیین ظرفیت معابر شهری تهران

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین مدیر مطالعات حمل‌ونقل و ترافیک مرکز با اعلام این خبر به عناوین پروژه‌ها افزود: کمیته پژوهشی حمل‌ونقل شهرداری تهران پنج عنوان نیاز مطالعاتی سال ۹۴ را برای تحقق این منظور در دستور کار خود قرار داده است که پس از تصویب نهایی، اجرایی خواهد شد.

روحی تصریح کرد: راهنمای تعیین ظرفیت معابر شهری متناسب با شهر تهران،‌ برآورد مسافر در ایستگاه‌های اتوبوس، تهیه شناسنامه تسهیلات و تجهیزات ترافیکی منطقه در مقیاس ناحیه،‌ تدوین راهنمای طراحی خیابان‌های شهری با رویکرد حمل‌ونقل انسان‌محور و امکان‌سنجی و اصلاح زیرساخت‌های دسترسی افراد ناتوان و معلول به حمل‌ونقل عمومی از جمله عناوینی است که به‌زودی برای انتخابات مجری ذی‌صلاح به فراخوان گذاشته خواهد شد.

وی با بیان اینکه اکنون از آیین‌نامه‌های کشورهای دیگر جهت تعیین ظرفیت معابر شهری متناسب با شهر تهران استفاده می‌شود و به دنبال آن هستیم تا با شرایط کشور پارامترها و ضرایبی برای تحلیل ظرفیت شهر تهران را بومی‌سازی کنیم، افزود: در این راستا پروژه مطالعاتی راهنمای تعیین ظرفیت معابر شهری متناسب با شهر تهران را در دستور خود قرار داده‌ایم.

مدیر مطالعات حمل‌ونقل و ترافیک مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران اظهار کرد: به پیشنهاد معاونت مطالعات سازمان حمل‌ونقل و ترافیک در پروژه مطالعاتی مدل برآورد مسافر در ایستگاه‌های اتوبوس به دنبال تعیین روشی هستیم که بتوان تعداد مسافر ایستگاه‌های اتوبوس را به منظور برنامه‌ریزی کوتاه مدت خطوط اتوبوسرانی برآورد نمود.

روحی ادامه داد: تهیه شناسنامه تسهیلات و تجهیزات ترافیکی منطقه در مقیاس ناحیه از دیگر پروژه‌های مطالعاتی است که بر اساس آن می‌توان در غالب یک سیستم اطلاعاتی مکانی GIS آن را اجرایی کرد. لذا به‌صورت پایلوت در یکی از نواحی بر اساس استانداردها و ضوابط تدوین و مطالعات آن در سال آینده اجرا خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: تدوین راهنمای طراحی خیابان‌های شهری با رویکرد حمل‌ونقل انسان‌محور را نیز در دستور کار داریم و سعی می‌کنیم تا در این پروژه دیدگاه خودرو محور کنار گذاشته شود و با رویکرد انسان‌محور توصیه‌ها و راهنمایی‌هایی برای طراحی معابر شهری ارائه گردد.

گفتنی است این پروژه‌های مطالعاتی به‌زودی برروی سایت مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران به آدرس rpc.tehran.ir به فراخوان عمومی گذاشته خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا