شورای شهر

مزایدات و مناقصات شهرداری هم رسانه ای می شود/انتشار قراردادهای شهرداری با هر مبلغی

به گزارش شورا‌آنلاین، بهاره آروین ظهر امروز پس از پایان جلسه پنجاه و ششم شورای شهر تهران در نشست خبری به تشریح سامانه ثبت قراردادهای شهرداری تهران پرداخت و گفت: از همان آغاز به کار شورای شهر پنجم پیگیر بودم تا اطلاعات قراردادهای شهرداری تهران در سامانه‌ای ثبت شود.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در فاز اول، قراردادهای بالای یک میلیارد تومان در سامانه‌ای تحت عنوان شفافیت ثبت شده است، گفت: دقت داشته باشید که اطلاعات سامانه آنلاین است و این سامانه برخط می‌باشد و هر گونه تغییر در قرارداد بلافاصله در سامانه ثبت می‌شود و تاکید داشتیم که در درج اطلاعات واسطه‌ای وجود نداشته باشد و به همین دلیل سامانه را برخط در نظر گرفتیم.

آروین با بیان اینکه هدف اصلی ما در انتشار قراردادها تحقق نظارت همگانی بود، تصریح کرد: اگر مردم بر فعالیت‌های شهرداری نظارت داشته باشند، نظارت کارآمدتری خواهیم داشت.

وی در پاسخ به سوالی که چرا تنها قراردادهای بالای یک میلیارد منتشر می‌شود گفت: انتشار قراردادهای بالای یک میلیارد تومان فاز اول شفاف سازی است و در نظر داریم در فازهای بعدی همه قراردادهای شهرداری با هر مبلغی را منتشر کنیم و اطلاعات آن برای همه آشکار شود.

رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران با بیان اینکه یکی از نقاط قوت این سامانه، خروجی اکسل آن است، گفت: من در مورد قراردادهایی که قبلا بسته شده صحبت نمی‌کنم؛ چرا که معتقدم اگر مدیریت شهری تخلفی در زمینه قراردادها داشته است باید نهاد قضایی آن را پیگیری کند و هدف این سامانه افشاگری نیست بلکه هدف نظارت همگانی بوده که بر همین اساس تمام قراردادهایی که از ابتدای دوره مدیریت شهری جدید منعقد شده بر روی این سامانه قرار دارد.

وی با بیان اینکه به دنبال آن هستیم که طی همکاری با معاونت فناوری و معاونت مالی مجموع قراردادها با یک مجری فارغ از مبلغ منتشر شود، گفت: در فازهای بعدی حتما این اتفاق رخ می‌دهد تا شائبه خرد شدن مبلغ قراردادها برای عدم انتشار در این سامانه رفع شود.

انتشار پروانه‌های ساختمانی بر روی سامانه‌ای برخط

آروین با بیان اینکه شورای شهر تلاش می‌کند تا شهروندان در جریان رویدادها باشند، تصریح کرد: در این چند ماه سعی کردیم تا با فراهم کردن زمینه پخش آنلاین جلسات، انتشار آرا و … نظارت همگانی را افزایش دهیم و برنامه آتی ما ایجاد سامانه جامع مناقصات و مزایده‌ها است. چرا که مزایده‌ها در سامانه قراردادها ثبت نمی‌شود و برای جلوگیری از تخلف این مهم محقق می‌شود. همچنین از آنجایی که تخلفات زیادی در حوزه شهرسازی رخ می‌دهد در صدد آن هستیم که طی هماهنگی با معاونت شهرسازی، پرونده پروانه‌های صادر شده نیز بر روی سامانه‌ای برخط منتشر شود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص عدم بارگذاری اطلاعات املاک واگذار شده و تهاتر شده گفت: این اطلاعات در این سامانه نیست؛ چرا که اساسا جنس آنها با قراردادهای مالی متفاوت است.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه دقت داشته باشید که مقرر شد کلیه موارد تهاتر در سال ۹۷ به تأیید شورای شهر برسد، گفت: تهاتر در تبصره‌های بودجه دیده شده و هر شش ماه یکبار نیز عملکرد تبصره‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد و از سوی دیگر شورای شهر در همان جلسات اول تصویب کرد که واگذاری املاک به اشخاص حقیقی و حقوقی باید با نظر شورا انجام گیرد و اساسا شائباتی که در دوره قبل در مورد تهاتر و واگذاری املاک وجود داشت در این دوره منتفی شده است.

در صورت مطالبه مردم، میزان حقوق اعضای شورای شهر منتشر می‌شود

 

آروین در پاسخ به این سوال که آیا میزان حقوق اعضای شورای شهر نیز در راستای شفافیت منتشر می‌شود یا نه؟ گفت: به شخصه موافق این کار هستم؛ چرا که کسی باورش نمی‌شود ما اعضای شورای شهر این حقوق را می‌گیریم و اگر به عنوان مطالبه عمومی مطرح شود استقبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه هنوز برخی سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری به طور کامل اطلاعات قراردادهای خود را ثبت نکرده‌اند، گفت: سامانه تامین مالی در تمام شرکت‌ها و … شهرداری باید به سامانه قراردادها وصل شود و تنها دو علت وجود دارد که این اطلاعات ثبت نشود که یا اینکه آن سازمان یا شرکت قراردادی نداشته یا اینکه هنوز اطلاعات‌شان را وارد سامانه نکرده‌اند که باید هر چه زودتر این مهم محقق شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا