اجتماعی و فرهنگی

هشدار معاون شهردار در خصوص مرگ خاموش پایتخت نشین ها!/ هزینه کاهش آلودگی هوا ۷۵۰۰ میلیارد تومان

به گزارش شورا‌آنلاین، محسن پورسید آقایی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه برنامه‌هایی برای کاهش آلودگی هوای شهر تهران دارید، گفت: بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته، آلودگی هوای شهر تهران ۴ منبع جدی دارد.

وی ادامه داد: در شهر تهران ۴ منبع تولید دود و ذرات معلق داریم که در ابتدا کامیون‌ها هستند که تردد شبانه کامیون‌ها ۲۲ درصد آلایندگی تهران را ایجاد می‌کند.

پورسیدآقایی ادامه داد: دو نوع آلایندگی نسبت به دیگر آلایندگی‌ها بیشتر است که آلایندگی گازهای سمی و ذرات معلق هستند و سهم هر نوع خودرو در ایجاد این آلایندگی‌ها فرق می‌کند.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران بیان داشت: بیش از ۴۰ درصد آلاینده‌های گازهای سمی، ناشی از خودروهاست و در بخش ذرات معلق بیشترین آلایندگی‌ها برای کامیون‌هاست که ذرات معلق را تولید می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در شهر تهران حل مشکل ذرات معلق باید در اولویت قرار بگیرد، گفت: در حال حاضر آلایندگی که موجب بحران و ایجاد مشکلاتی در تهران می‌شود، ذرات معلق نام دارد که هنگامی که به اوج می‌رسد، شرایط ناسالم را برای شهر تهران ایجاد می‌کند.

پورسیدآقایی ادامه داد: ۱۸ درصد ذرات معلق هوای شهر تهران ناشی از اتوبوس‌ها است و سهم اتوبوس‌های شرکت واحد از این آلایندگی ۱۱ درصد است.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران خاطرنشان کرد: کامیون‌ها و موتورسیکلت‌ها نیز در افزایش ذرات معلق در هوا تأثیر‌گذار هستند.

وی خاطرنشان کرد: برای هر منبع ایجاد ذرات معلق باید بودجه و روش خاص خود را اجرایی کرد. در ابتدا باید موتورسیکلت‌های کاربراتوری و آلاینده در سطح شهر تردد نکنند و تسهیلاتی برای دریافت خودروهای برقی داده شود.

پورسیدآقایی یادآور شد: طرحی باید ارائه شود که موتورسیکلت‌های بنزینی قدیمی جمع‌آوری و با ارائه تسهیلات ۲.۵ میلیون تومانی بلاعوض و نهایتاً با ۷ میلیون تومان بتوان موتورسیکلت برقی خریداری کرد.

۸۰۰ هزار موتورسیکلت برقی می‌شوند

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران افزود: با این طرح می‌توانیم در تهران ۸۰۰ هزار موتورسیکلت بنزینی را طی ۴ سال تبدیل به موتورسیکلت‌های برقی کنیم که قطعاً تأثیر به‌سزایی در کاهش ذرات معلق و آلودگی هوا دارد.

وی ادامه داد: حداقل ۳ هزار اتوبوس بنزینی و گازوئیلی قدیمی در شرکت واحد باید از رده خارج شوند و تعدادی هم فیلتر دوده نصب شود، البته باید اتوبوس‌هایی نیز که جدید خریداری می‌شوند و به چرخه حمل‌ونقل اضافه می‌شوند، به فیلتر دوده مجهز باشند.

پورسیدآقایی تصریح کرد: باید کامیون‌هایی که به سن فرسودگی رسیده‌اند، از رده خارج شوند و یا منع تردد آنها در شهر تهران جدی گرفته شود و بر اساس قانون کامیون‌های فرسوده‌ حق تردد در شهر را ندارند و پلیس راهور باید در این خصوص کنترل جدی و سختگیری بیشتری داشته باشد.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران اظهار داشت: در وضعیت آلودگی هوا پلیس راهور باید تیم‌هایی را مستقر کند و از تردد کامیون‌های دودزا جلوگیری کند و این کامیون‌ها فک پلاک شوند و به پارکینگ برای اسقاط ارسال شوند.

وی گفت: یکسری از کامیون‌ها نیز فرسوده نیستند که باید مجهز به فیلتر دوده شوند.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران درباره اتوبوس‌های سرویسی که برای ادارات هستند و در سطح شهر تردد می‌کنند، گفت: این اتوبوس‌ها نیز اگر به سن فرسودگی رسیده‌اند باید از تردد آنها جلوگیری شود و مابقی نیز به فیلتر دوده مجهز شوند.

هزینه کاهش آلودگی هوا ۷۵۰۰ میلیارد تومان است

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به اینکه برای کاهش آلودگی هوا ۷۵۰۰ میلیارد تومان نیاز داریم خاطرنشان کرد: برای کاهش آلودگی هوا باید دولت نیز به کمک شهرداری تهران بیاید. با توجه به اینکه تهران پایتخت کشور است، بنابراین دولت وظیفه دارد برای کاهش آلودگی هوا کمک کند.

فروش ۱۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای کاهش آلودگی هوا

وی افزود: در حال حاضر پیشنهاد‌ی داده‌ایم که هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان شهرداری اوراق مشارکت بفروشد و ما از مردم تهران خواهش کنیم برای کاهش آلودگی هوا کمک کنند و اوراق مشارکت را بخرند، دولت نیز تعهد سود بازپرداخت را به مردم بدهد.

پورسیدآقایی یادآور شد: این پیشنهاد در کمیسیون عمران مجلس نیز مصوب شده است و در دستورکار کمیسیون تلفیق قرار گرفته که امیدواریم کمیسیون تلفیق نیز رأی بدهد و منبع جدیدی از طریق اوراق مشارکت ایجاد شود تا اگر دولت بودجه کافی برای رفع این مشکل را ندارد، از طریق اوراق مشارکت و بازپرداخت چندساله مردم را تشویق کنیم و خواهش کنیم که اوراق را خریداری کنند و در کاهش آلودگی هوا سهیم باشند.

همه ما در شهر با مرگ خاموش مواجه‌ایم

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به اینکه مسئله آلودگی هوا به زندگی در شهر مربوط می‌شود و همه ما داریم در این شهر مرگ خاموش پیدا می‌کنیم، گفت: هر کسی می‌تواند خودش به میدان بیاید و کمک کند و اوراق مشارکت بخرد تا به رفع آلودگی هوا کمک کند.

وی ادامه داد: برای کاهش آلودگی هوا هم برنامه و هم عزم مردم را می‌طلبد تا کمک کنند این آلودگی هوا رفع شود.

پورسیدآقایی یادآور شد: با برنامه‌هایی که ارائه شده در یک بازه زمانی ۴ ساله، موضوع آلودگی هوای شهر تهران حل می‌شود و یک آسمان آبی در شهر داریم.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران اضافه کرد: ۳۰ درصد آلایندگی‌ها مربوط به نیروگاه‌های برق و صنعت است و سازمان محیط‌زیست باید به صنایع فشار بیاورد تا فیلترهای لازم گذاشته شود.

وی افزود: قطعاً اگر این برنامه‌ها عملی شود، تهران به مرز تعطیلی و بحران نخواهد رسید و با این ترتیب سطح آلایندگی‌ها خیلی کاهش خواهد داشت و به شرایط شاخص‌های ۱۹۰ و ۲۰۰ نخواهیم رسید.

پورسیدآقایی اضافه کرد: اگر ما بتوانیم سال آینده هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در کاهش آلودگی هوا هزینه کنیم، ۱۰ درصد در کاهش آلودگی هوا سهیم خواهیم بود و ۹ درصد گازهای سمی کم می‌شود.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا شهرداری برای کاهش آلودگی هوا هزینه‌های مشخصی را تخصیص داده است، گفت: با توجه به کمبودهای موجود، ۴ هزار میلیارد تومان برای حمل‌ونقل عمومی اختصاص خواهد یافت تا اتوبوس و مترو خریداری شود و برای برقی کردن موتورسیکلت‌ها نیز نیاز به ۲ هزار میلیارد تومان بودجه است.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا از دولت پولی دریافت کرده‌اید، گفت: با دولت رایزنی‌های زیادی صورت گرفته و طرح‌هایی نیز ارائه شده، ولی هنوز دریافتی نداشته‌ایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن