استان

ارومیه در جمع شهرهای آلوده

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  با وجود قرار گرفتن آذربایجان غربی به خصوص ارومیه در موقعیت جغرافیایی کوهستانی در سال‌های اخیر شاهد افزایش آلودگی هوا در برخی شهرهای استان به خصوص مرکز آن هستیم موضوعی که به مرز هشدار نیز رسیده است.

بر اساس آمارهای اعلامی از سوی کارشناسان محیط زیست استان، امسال تا کنون مردم آذربایجان غربی ۲۸ روز هوای ناسالم برای گروه‌های سنی حساس و ناسالم برای عموم را تجربه کرده‌اند تجربه‌ای که رفته رفته به میزان آن افزوده می‌شود.

بی توجهی به این موضوع از سوی مسئولان و نهادهای ذیربط با توجه به تهدید جدی سلامت مردم در سال‌های اخیر به علامت سؤال بزرگی در ذهن‌ها تبدیل شده، علامت سوالی که تا کنون پاسخ درخوری نداشته است.

ناپایداری و وارونگی هوا در فصل زمستان، ریزگردها با منشأ داخلی و نیز گرد و غبار کشورهای همسایه در کنار خودروهای تک سرنشین و تردد خودروهای فرسوده از جمله دلایل افزایش غلظت ذرات معلق در هوای ارومیه و سایرشهرهای استان به خصوص بوکان و سردشت نیز به شمار می‌رود.

 

امسال ۲۸ روز هوای ناسالم در آذربایجان غربی ثبت شده است

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون ۲۸ روز هوای ناسالم برای گروه‌های سنی حساس و ناسالم برای عموم مردم ثبت شده است.

سعید موسوی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه امسال ۲۱۶ روز هوای سالم و ۳۲ روز هوای پاک در استان داشته‌ایم عنوان کرد: این در حالی است که طی سال گذشته تنها ۲۶ روز هوای پاک و ۱۶۹۹ روز هوای سالم در مدت زمان مشابه به ثبت رسیده است.

امسال ۲۸ روز هوای ناسالم برای گروه‌های سنی حساس و ناسالم برای عموم مردم ثبت شده استوی با اشاره به اینکه تاکنون شاهد بروز هوای خیلی ناسالم و خطرناک نبوده‌ایم گفت: سال گذشته در مدت زمان مشابه امسال مردم استان یک روز هوای خیلی ناسالم و یک روز هوای خطرناک تجربه کرده بودند.

موسوی در خصوص اینکه کدام یک از شهرهای استان نسبت به سایر شهرهای استان آلودگی هوای بیشتری داشته است گفت: امسال مرکز استان ارومیه به همراه شهرهای سردشت و بوکان نسبت به سایر شهرهای استان آلودگی بیشتری تجربه کرده‌اند.

 

ریزگردها و وارونگی هوا مهمترین عامل آلودگی هوای آذربایجان غربی است

موسوی با بیان اینکه وارونگی هوا در فصول سرما و ریزگردها با منشأ داخلی و ریزگردهای عربی در سالهای اخیر مهمترین عامل آلودگی هوای شهرهای استان به شمار می‌روند افزود: براساس نتایج بدست آمده از سامانه‌های پایش هوا در مرکز استان، شهر ارومیه به جرگه شهرهای آلوده کشور ملحق شده که برای جلوگیری از ادامه وضعیت طرح جامع کاهش آلودگی هوا در دست مطالعه و تدوین است.

موسوی با اشاره به اینکه بر اساس این طرح عوامل آلودگی هوای استان به خصوص ارومیه مشخص و با تفکیک منشأ آلودگی هوا راهکارهای اساسی اتخاذ می‌شود عنوان کرد: محیط زیست استان تنها متولی این امر نبوده بلکه رفع این معضل نیازمند مشارکت سایر دستگاه‌های ذیربط است.

وی گفت: آلودگی هوا در استان ناشی از دو عامل اصلی گردوغبار و وارونگی هوا است که وارونگی هوا در ماه‌های سرد سال از احتراق سوخت‌های فسیلی در منابع آلاینده ساکن مناطق مسکونی و منابع متحرک اتومبیل‌ها اتفاق می افتد.

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی ادامه داد: آلودگی هوای ناشی از گردو غباربیشتر در فصل‌های بهار و تابستان ناشی از ریزگردهای وارده از کشورهای همسایه مانند عراق و سوریه است که شدت بیشتری از منابع داخل دارد.

 

۸ ایستگاه سنجش آلودگی هوا در آذربایجان غربی وجود دارد

موسوی با بیان اینکه ریزگردهای ناشی از تخریب مراتع، جنگل‌ها و دریاچه ارومیه در چند سال اخیر یکی از منابع دیگر آلودگی هوا به شمار می‌رود اظهارداشت: آلودگی هوا در استان در مقایسه با سایر استان‌های صنعتی و شهرهای آلوده کشور کمتر است اما در چند سال اخیر میزان آلودگی هوا رو به افزایش است.

در آذربایجان غربی۸ ایستگاه سنجش آلودگی هوا در ارومیه و شهرستان‌های خوی، بوکان، سردشت و سلماسوجود داردوی ادامه داد: استفاده نکردن از خودروهای فرسوده و غیراستاندارد، اقدام به معاینه فنی خودروها، استفاده از موتورخانه‌های هوشمند، تنظیم دمای خانه، استفاده کمتر از سوخت‌های فسیلی در فصل زمستان، استفاده از ناوگان‌های حمل و نقل عمومی جهت تردد در مناطق مختلف شهر و محل کار و استفاده کمتر از خودروهای شخصی از جمله اقداماتی است که شهروندان جهت کاهش آلودگی می‌توانند انجام دهند.

موسوی اضافه کرد: در سطح استان هشت ایستگاه سنجش آلودگی هوا وجود دارد که چهار ایستگاه در ارومیه و چهار ایستگاه دیگر در شهرستان‌های خوی، بوکان، سردشت و سلماس قرار دارد که ایستگاه‌های سردشت و سلماس مخصوص اندازه گیری گردو غبار هستند و آلاینده‌های گازی را اندازه گیری نمی‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن