شورای شهر

سروری:دولت فقط در تبلیغات مدعی حقوق شهروندی است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین پرویز سروری در ششصدوشانزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران گفت: دولت که از حقوق شهروندی سخن می گوید ، خود در پرداخت مطالبات حقوقی شهروندان ضعیف عمل می کند و در تبلیغات تنها مدعی حقوق شهروندی است.

وی افزود: در این حقوق شهروندی آمده است که شهروندان حق حیات دارند. آیا مردم تهران حق حیات دارند یا خیر؟ اگر دارند ، چرا پس الزامات قانونی در این خصوص انجام نمی شود؟!

سروری گفت: چرا دولت به وعده های خودش در خصوص تخصیص بودجه و اقدامات عملی نمی کند؟!

وی افزود: هفته گذشته رئیس جمهور از سند حقوق شهروندی رونمایی کرد اما جای سوال دارد که آیا حقوق شهروندی بدون الزامات قانونی و تضمین‌های لازم قابل اجرا است؟

سروری گفت: در ماده یک این سند حقوق شهروندی از حق حیات همه انسان‌ها صحبت شده است ولی این روزها شاهد مساله آلودگی هوا هستیم به گونه‌ای که چند روز قبل از محله حکیمیه بازدیدی داشتم که به دلیل آلودگی هوا با مشکل تنفس می‌کردم.

سروری افزود: با توجه به حقوق شهروندی که مردم حق حیات دارند اما اقدامات لازم از سوی دولت انجام نمی‌شود.

وی بیان داشت: چند مورد از بی‌توجهی دولت به آلودگی هوا این است که براساس قانون دولت باید سهم شهرداری‌ها از محل جرائم راهنمایی و رانندگی را پرداخت کند.

سروری یادآور شد: ۱۱۳۹ میلیارد تومان از تخلفات راهنمایی و رانندگی به شهرداری تهران باید پرداخت می‌شده که این مهم محقق نشده است.

وی یادآور شد: دولت باید ۳۴۲ میلیارد تومان از محل تخفیفات بافت فرسوده، ۱۳۸۰ میلیارد تومان از محل یارانه اتوبوس، ۵۷۰۹ میلیارد تومان از محل سهم ۵۰ درصدی دولت در ساخت مترو و ۳۹۲۸ میلیارد تومان از محل ساخت ایستگاه‌های مترو به شهرداری بپردازد که این امر محقق نشده است. 

سروری افزود: با اعمال پرداخت ۲ هزار میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی می‌توان گفت که دولت به شهرداری ۱۸ هزار میلیارد تومان بدهکار است که این رقم سهم حمل و نقل عمومی است که اگر پرداخت می‌شد شاهد آلودگی هوا نبودیم.

وی تاکید کرد: دولت سند حقوق شهروندی را رونمایی کرده است اما اولین بند آن را اجرایی نمی‌کند که با این وجود شائبه استفاده ابزاری تبلیغاتی از این موضوع متبادر می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن