اجتماعی و فرهنگی

ایران شهید مفقودی در عربستان ندارد

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین سعید اوحدی در دیدار با جمعی از خانواده شهدای منا در گنبدکاووس که در منزل شهید تاج محمد پاریخی برگزار شد، با اشاره به شناسایی پیکر تمام شهدای ایرانی فاجعه منا اظهار کرد: در مجموع پیکر ۷۹ شهید حادثه منا با کارشکنی عربستان در این کشور دفن شد که پس از شناسایی ۳۹ نفر از دفن‌شدگان، پیکرهای مطهر آن‌ها به کشور بازگردانده شد.

وی ادامه داد: با وجود برنامه‌ریزی‌های انجام شده و تشکیل کمیته‌ای در این خصوص بین دو کشور برای بازگرداندن کامل پیکرهای مطهر شهدای منا، اما با کارشکنی‌های عربستان و سپس قطع روابط سیاسی دو کشور، هم‌اینک پیکر مطهر ۴۰ تن از شهدای منا در عربستان باقی مانده است.

اوحدی افزود: اعضای خانواده‌ی ۳۷ تن از شهدا با اعلام رضایت از دفن پیکر شهیدشان در کشور عربستان، با این امر موافقت کرده‌اند و تنها سه نفر از خانواده‌های ایرانی باقی مانده‌اند که هنوز نسبت به این موضوع اعلام رضایت نکرده‌اند.

وی با ابراز تاسف از اقدامات و کارشکنی‌های عربستان در شناسایی و انتقال پیکرهای باقی مانده‌ی شهدای ایرانی در عربستان، گفت: در ابتدا قرار بود دی.ان.ای بستگان نزدیک شهدای ایرانی برای این کشور ارسال شود، اما با وجود انجام این کار، چند روز بعد وزارت بهداشت عربستان اعلام کرد که باید از هر خانواده دو نفر برای آزمایش دی.ان.ای به این کشور بیایند. کار اعزام خانواده‌ها برای انجام دی.ان.ای درحال انجام و مراحل پایانی بود که حادثه حمله به سفارت عربستان رخ داد و روابط سیاسی دو کشور قطع شد.

اوحدی گفت: در زمان قطع روابط سیاسی، عربستان حتی یک خانواده‌ی ایرانی را که برای شناسایی پیکر شهیدش به این کشور رفته بود، اخراج کرد.

رییس سازمان حج و زیارت سپس به موضع‌گیری‌ها و پیام‌های رهبری و ریاست جمهوری در زمان وقوع فاجعه منا اشاره کرد و افزود: اگر نهیب این بزرگان نبود، عربستان هرگز اجازه‌ی انتقال پیکر شهدای منا را به کشور نمی‌داد، کما این‌که به هیچ کشوری اجازه خروج پیکر شهدایشان را نداد.

وی یادآور شد: کشور عربستان افزون بر این، شش هزار شهید دیگر کشورها را درخاک خود دفن کرد و ایران تنها کشوری بود که این اجازه را به عربستان نداد.

در این دیدار که دکتر حسام‌الدین آشنا ـ مشاور فرهنگی رییس‌جمهور ـ، مدیرکل حج و زیارت گلستان، معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبدکاووس، امام جمعه و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران این شهرستان حضور داشتند، خانواده‌های شهدای منا ضمن قدردانی از تلاش‌های مسؤولان نظام جمهوری اسلامی و دولت، بر لزوم پیگیری مطالبات باقی مانده‌ی بازمانگان این فاجعه تاکید کردند.

شهرستان گنبدکاووس با ۳۶۰ هزار نفر جمعیت در جریان فاجعه منا در سال گذشته، ۳۱ نفر از حاجیان خود را که همگی از اهل سنت و ترکمن‌های این شهرستان بودند، از دست داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن