سیاسی

زمان تصمیم سخت ۱+۵ فرارسیده است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه کشورمان و عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای امروز -سه‌شنبه- در گفت‌وگویی با تأکید بر اینکه طبقه‌بندی تحریم‌ها را قبول نداریم، تصریح کرد: غرب باید تحریم‌ها علیه ایران را یک جا بردارد. وی افزود: اگر غربی‌ها واقعاً دنبال حل مسئله هسته‌ای هستند، نباید دنبال بهانه جویی باشند و باید با واقعیت‌های ایران کنار بیایند.

تخت روانچی افزود: جمهوری اسلامی ایران نمی‌پذیرد تحریم‌ها دانه دانه لغو شود، یا اینکه توافق شکل دیگری پیدا کند.

وی گفت: ما قبول نداریم طبقاتی برخورد کردن با تحریم‌ها را ، یعنی یک طبقه تحریم‌های اقتصادی، یک طبقه تحریم‌های تجاری و یک طبقه تحریم‌های سیاسی و یا چیزهای مختلف باشد، بلکه با تحریم ها باید به صورت واحد برخورد شود.

تخت روانچی با بیان اینکه لغو تحریم پله پله از نظر ما قابل قبول نیست، تاکید کرد: اینکه تحریم‌ها باید برداشته شود، اصلا مبنای صحبت ما برای توافق در  ژنو است و کلمه‌ای که به کار رفته لغو تحریم‌ها است و ما به کمتر از این رضایت نمی‌دهیم.

تخت روانچی درباره غنی سازی و میزان آن نیز گفت: ما چشم اندازی که در مورد غنی‌سازی داریم به آن خواهیم رسید و این هدف ماست.

*اصل غنی سازی دکوری را قبول نمی‌کنیم

وی با تاکید بر اینکه هیچ وقت یک اصل غنی سازی دکوری را قبول نمی‌کنیم، افزود: اصلا قابل تصور نیست شما با یک برنامه غنی سازی دکوری بتوانید به میزان ۱۹۰ هزار سو برسید.

تخت روانچی اضافه کرد: واقعیت‌های غنی سازی در ایران نمی‌تواند فراموش شود، اینکه ما الان چه اندازه غنی سازی می‌کنیم و کمتر و دور از این میزان غنی سازی مورد پذیرش ما نیست.

وی با بیان اینکه ما به مرحله پیشرفته از غنی سازی رسیدیم، تاکید کرد: اگر یک کشوری بود که تازه می‌خواست فعالیت‌های استارت غنی سازی را انجام دهد، شاید می‌شد جلوی آن را گرفت، ولی برنامه هسته‌ای ایران خیلی پیشرفته است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت: هم در بحث اراک و هم در بحث نطنز و این واقعیت‌های موجود در صحنه ایران را نمی‌شود پاک کرد، بلکه باید با  آن کنار بیایند.

*ما به دنبال حقمان هستیم/طرف مقابل هر طور دوست دارد مذاکره کند

تخت روانچی در برنامه صبح با خبر شبکه خبر درباره چند صدایی گروه ۱+۵ هم گفت: شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که ۶ کشور موضع واحدی داشته باشند؛ ما به دنبال این هستیم که به حق خودمان برسیم و طرف مقابل هر طور دوست دارد مذاکره کند.

وی درباره تعداد سانتریفیوژها هم تصریح کرد: درحال مذاکره هستیم، استفاده از سانتریفیوژهای نسل جدید جزء برنامه ماست، اینها از نسل یک است و تعدادی از نسل دو هم داریم و هدف ما این است که از نسل‌های جدید استفاده کنیم و حرکت ما به سمت جلو است.

وی افزود: به مرور که بحث طرح و توسعه ما تمام می شود بحث جایگزینی در مذاکرات داریم و باید بالاخره ما از این توانایی‌هایی که داریم بتوانیم استفاده  کنیم.

روانچی درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات در زمان تعیین شده گفت: ما ناامید نیستیم و فکر می‌کنیم شدنی است، اگر غربی‌ها واقعاً دنبال حل مسئله هستند، در چارچوب خطوطی که تعیین شده ما در یک ماه می‌توانیم تمامش کنیم، ولی ما یک طرف نیستم طرف مقابل هم هست.

وی با انتقاد از زیاده خو‌اهی‌های غرب به طرف مذاکره کننده ایران توصیه کرد: اگر قرار است تصمیم سختی بگیرند، الان موقع آن است و این کار شدنی است، اگر واقعا اهل مذاکره باشند.

تخت روانچی گفت: ظاهر قضیه آنها هم علاقه مند هستند این مسئله حل شود، اما نباید فراموش کرد کسانی هستند که می‌خواهند این فرایند را تخریب کنند و ما در گذشته هم شاهد بودیم که اینها این تلاش‌ها را انجام دادند و به نتیجه نرسیدند و الان زمانی است که اینها باید این تصمیم را بگیرند.

وی در پایان گفت: ما به فکر تمدید مذاکرات نیستیم و تلاش می‌کنیم در زمان مشخص به نتیجه دلخواه خود برسیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا