اجتماعی و فرهنگی

گزارش نظارتی عملکرد شش ماهه اول سال ۹۳ پروژه‌های عمرانی شهرداری

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین در جلسه علنی امروز شورا علیرضا دبیر با اشاره به اینکه از ۱۱۰۶ پروژه مستمر و غیر مستمر شهرداری بازدید میدانی انجام شده، از شهرداری تهران خواست پروژه ها را در دقیقه نود به برنامه اضافه نکنند. وی تاکید کرد: بررسی علل شروع نشدن برخی از پروژه ها این است که امکان سنجی پروژه ها و ضرورت اجرای آنها به درستی انجام نمی شود. مثلا برخی از اعضای شورا ما را تحت فشار قرار دادند که چند پروژه در برنامه سال جاری گنجانده شوند، اما برخی از این پروژه ها هنوز شروع نشده است.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورا در ادامه گزارش نظارتی عملکرد شش ماهه اول سال ۹۳ پروژه‌های عمرانی شهرداری تهران را در صحن علنی شورا ارائه کرد.

وی با انتقاد از عملکرد سازمان مشاور فنی و مهندسی گفت: ‌هفت ماه از سال گذشته و سازمان مشاور فنی و مهندسی هنوز نقشه ها را برای اجرا به مناطق نبرده است.

دبیر همچنین از اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی خواست نظارت دقیق تری بر عملکرد شرکت توسعه فضاهای فرهنگی داشته باشند و گفت:‌ پروژه تالار شهر هنوز شروع نشده، در حالی که این پروژه به توصیه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی در برنامه این شرکت گنجانده شد.

وی همچنین با اشاره به پروژه شروع نشده باغات کن اظهار داشت:‌ بررسی ها نشان می دهد عدم برآورد صحیح و عدم مشخص بودن پهنه، از مشکلات شروع نشدن این پروژه است. حتی معاونت شهرسازی هم هنوز پهنه ها را مشخص نکرده است.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورا اضافه کرد: ما برای پارک پردیسان ۴۵ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفتیم، ولی سازمان محیط زیست همکاری نمی کند و کار هنوز انجام نشده است.

دبیر در این گزارش با اشاره به اینکه ۱۲ نفر از کارشناسان کمیسیون در ۲۸۸۰ نفرـساعت کاری این گزارش را تهیه کرده اند، خاطرنشان کرد: هر ۲۲ منطقه شهرداری تهران علاوه بر شش معاونت شهرداری در طی یک سال گذشته بازدید شده اند.

وی افزود: بررسی های انجام شده نشان می دهد ۲۹ درصد تاخیرهایی که در شروع پروژه ها وجود داشته، به دلیل کمبود نقدینگی بود. علاوه بر آن علت تاخیر ۲۴ درصد پروژه های شروع نشده تامین زمین و ۱۶ درصد نیز مطالعات بوده است.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورا از «تغییر نقشه و مشخصات»، «معارض ملکی»، «تعلل دستگاه اجرایی»، «معارض تاسیساتی»، «کسری اعتبار»، «ضعف پیمانکار»، و «جابه جایی پروژه» به عنوان دیگر دلایل شروع نشدن برخی از پروژه ها نام برد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن