اجتماعی و فرهنگی

ایران در محاصره ویروس اطفال

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین دکتر علی‌اکبر سیاری در مراسم روز بهورز که صبح شنبه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، گفت: بهورز در شبکه بهداشت و درمان توانسته باعث کاهش مرگ و میر کودکان، مادران، افزایش امید به زندگی، کنترل بیماریهای واگیر و کنترل بیماری فلج اطفال در یک دهه گذشته شود. این درحالی است که کشور در محاصره ویروس اطفال قرار دارد و علاوه بر پاکستان و افغانستان موارد جدیدی در عراق نیز دیده شده است.

وی، موفقیت و کنترل در بیماری سرخک، کزاز، دیفتری و هیپاتیک B و پوشش بالای ۹۵ درصد واکسیناسیون را ناشی از تلاش بهورزان دانست و افزود:‌ سال گذشته ۲۵۷ مورد وبا و ۷ مورد مرگ در کشور گزارش شد. اما امسال پس از ۴۰ سال برای اولین بار اپیدمی وبا را در کشور نداشتیم و این ناشی از جلسه‌ای است که وزیر بهداشت و معاون رئیس جمهور و وزرای کشاورزی، نیرو و کشور داشتند.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: مالاریا را در کرمان به صفر رسانده‌ایم و در هرمزگان و سیستان و بلوچستان به حداقل ممکن کاهش داده‌ایم، همچنین ۹۸ هزار مورد مالاریا در سال ۷۰ داشتیم اما اکنون به ۱۷۶ مورد بومی و ۷۰۰ مورد وارده کاهش یافته است.

وی در مورد بیماری سل نیز افزود: هر مورد سل مقاوم ۴۰ تا ۵۰ میلیون هزینه دارد و به ۶ ماه بستری نیاز است درحالی که هزینه سل معمولی ۵۰۰ هزار تومان است و ما با استفاده از دستگاههای پیشرفته در مدت ۲۴ ساعت می‌توانیم سیل مقاوم را تشخیص دهیم.

سیاری در مورد ویروس کرونا که در عربستان، امارات و ۵ مورد در ایران گزارش شده، گفت: با مراقبت‌های انجام شده این ویروس گسترش نیافت.

معاون وزیر بهداشت در مورد ویروس ابولا نیز افزود:‌ با نظام مراقبت و آموزش کارکنان و حجاج و نیروهای بهداشتی، اطمینان داریم که در بازگشت حجاج، خطری سلامت مردم را تهدید نمی‌کند.

سیاری ادامه داد: با یک درصد ارزش افزوده که برای خدمات بهداشتی در روستاها در نظر گرفته شده، بازسازی مراکز، تأمین پزشک و ماما، تأمین ۴۴۰ قلم دارو، محل زیست پزشک، دسترسی به خدمات آزمایشگاهی، ادغام بسته‌های جدید و تکمیل مکملها در دست اجراست.

وی افزود: آنچه باعث مرگ کودکان می‌شود، اختلالات کروموزمی و ژنتیکی است که با برنامه‌ای که در دست است می‌توانیم سالانه از مرگ ۱۰ هزار کودک و نوزاد جلوگیری کنیم.

سیاری ادامه داد: بنابراین در برنامه‌ای که در دست داریم، امسال از تولد ۲۵۰۰ نوزاد مبتلا به سندروم دان می‌توانیم جلوگیری کنیم و همچنین از تولد دو هزار نوزاد با ناهنجاری مادرزادی پیشگیری کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا