سیاسی

زدوبند زمین‌خواران با برخی مدیران

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز در مراسم اختتامیه اولین همایش ملی روز روستا که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، یکی از معضلات امروز کشور را تغییر کاربری اراضی کشاورزی عنوان کرد و افزود: عده ای برای استفاده های نابجا، اراضی مطلوب کشاورزی که از خاک و امکانات آبیاری مناسبی برخوردار هستند را به قیمت ناچیز از کشاورزان می خرند و با زدوبندهایی که با مدیران این مناطق می کنند، دست به اقداماتی همچون ویلاسازی و سایر استفاده های نابجا می زنند.


معاون اول رئیس جمهور با اشاره به جلسه اخیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی خاطرنشان کرد: در این جلسه گزارش داده شد که در یکی از مناطق اطراف تهران یکی از اراضی کشاورزی تبدیل به منطقه ای برای ویلاسازی شده و متاسفانه شنیده شده در برخی مناطق حفاظت شده توسط محیط زیست نیز که حتی دولت بدون اجازه شورای عالی محیط زیست نمی تواند یک طرح عمرانی در آن انجام دهد و یا یک لوله نفت از آنجا عبور دهد، شاهد ویلاسازی و فساد در تغییر کاربری این اراضی هستیم.

جهانگیری با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید برای مبارزه با اینگونه فسادها مصمم و جدی است، گفت: باید از اتفاقاتی که در این سالها رخ داده جلوگیری کرده و میلیاردها تومان از حقوق ملت را که تصرف کرده اند، بازپس گیریم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از ابتکارات مهم امام خمینی (ره) برای بازسازی، توسعه و سازندگی روستاها، تاسیس جهاد سازندگی بود.

وی با بیان اینکه سالهای نخست انقلاب روستاها از حداقل ها و کمترین امکانات بی بهره بودند، گفت: رسالت انقلاب این بود که باید به نقاط محروم و دورافتاده توجه ویژه معطوف گردد و از این رو جهاد سازندگی از سالهای نخست انقلاب دست به اقدامات بزرگ و کارهای مهمی در بخش روستا زد و امروز شاهد آن هستیم که بخش قابل توجهی از روستاها از امکانات مهمی همچون برق، شبکه آب لوله کشی، خانه بهداشت و شبکه گازرسانی برخوردار هستند.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: پس از ادغام جهاد سازندگی و وزارت کشاورزی موضوع توجه به روستاها کمرنگ شد و متولی جدی و اصلی برای سیاستگذاری و پیگیری امور روستاها وجود نداشت؛ زیرا وزارت جهاد کشاورزی بیشتر توان خود را صرف پرداختن به امور کشاورزی در کشور می کرد و اگرچه بخش کشاورزی یکی از مهمترین مسائل روستاهاست اما لازم بود یک متولی اصلی مسائل و مشکلات روستاها را پیگیری کند.

جهانگیری خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات صور گرفته در دولت تدبیر و امید این بود که دفتر توسعه روستایی تبدیل به یک معاونت شد تا امکان ارتباط متولیان اصلی امور روستاها با نهادهای ذیربط فراهم شود و در کنار این موضوع هماهنگی هایی با معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور صورت گرفت تا برای اینکه مسائل روستاها در برنامه توسعه نیز دیده شود، یک شورای عالی برای رسیدگی به امور روستاها تشکیل شود.

وی در ادامه از روستاها بعنوان مجموعه ای که در توسعه کشور نقشی اساسی دارند، یاد کرد و افزود: امروز و فردای ایران در گرو توسعه هماهنگ و پایدار است و این بدان معناست که موضوع توسعه روستایی باید به یکی از مسائل اصلی و کلیدی کشور تبدیل شود زیرا بدون در نظر گرفتن مسائل روستاها نمی توان به توسعه پایدار در کشور دست یافت.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت روستاها در بخش کشاورزی گفت: روستاها سهم مهمی در تولید ناخالص ملی دارند و امنیت غذایی کشور مرهون تلاش روستاییان است.

وی همچنین با تاکید بر اهمیت موضوع اشتغال در کشور، به جمعیت چندمیلیونی که در روستاها شاغل هستند اشاره کرد و گفت: باید تلاش کنیم از این مشاغل صیانت و حفاظت شود.

جهانگیری خاطرنشان کرد: البته نارسایی‌ها و مشکلاتی در روستاهای کشور وجود دارد که باید حل این مشکلات را در برنامه ششم توسعه در دستور کار خود قرار دهیم.

معاون اول رئیس جمهور یکی از مهمترین مشکلات روستاها را ناکارآمدی اقتصاد روستایی خواند و گفت: اقتصاد روستایی قادر نیست زندگی روستاییان را اداره کند و این باعث شده بسیاری از روستاییان که حتی از امکانات زیرساختی مثل راه، برق و آب برخورداند نیز زندگی در حاشیه شهرها را به زندگی در روستا ترجیح دهند.

جهانگیری از صاحبنظران خواست در این زمینه مطالعه دقیقی انجام دهند و راهکارهای لازم را برای جلوگیری از مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها ارایه کنند تا در برنامه ششم توسعه گنجانده شود.

وی افزود: البته این راهکارها باید راهکارهایی طبیعی باشد تا روستاییان خود ترجیح دهند که در روستاها بمانند زیرا برای مقابله با مهاجرت روستاییان نمی توان از موانع آمرانه و اجبار استفاده کرد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: دولت نیز در این زمینه برنامه ریزی خواهد کرد و حتی برای بخش کشاورزی یارانه نیز در نظر خواهد گرفت، البته باید به این نکته توجه کرد که این یارانه باید هدفمند باشد و زمینه بهره وری و افزایش تولید در بخش کشاورزی را فراهم کند.

جهانگیری همچنین بر لزوم ایجاد صنایع مرتبط با کشاورزی همچون صنایع تبدیلی، صنایع دستی، گردشگری و کارهای دیگری که می تواند در ارتباط با روستاها انجام شود، تاکید کرد.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه توسعه روستاها از طریق ایجاد صنایع مختلف امری شدنی است، گفت: امروز برخی واحدهای تولیدی در روستاها فعال شده اند که محصولات آنها در بازارهای بین المللی عرضه می شود و برای تداوم این روند لازم است طرحی جدید ارایه شود و خود روستاییان نقش مهم و موثری در ارایه ایده به مدیران کشور دارند.

جهانگیری در ادامه سخنان خود گفت: اگر به روستاها نپردازیم و شرایط را به گونه ای فراهم نکنیم که روستاییان ترجیح دهند که در روستاها بمانند با دهها مساله در اداره کشور روبرو خواهیم شد که واردات محصولات کشاورزی یکی از ابتدایی ترین این مشکلات است.

وی افزود: ساکن شدن روستاییان در حاشیه شهرها تبعات اجتماعی و سیاسی به همراه خواهد داشت و یکی از مشکلات اصلی امروز که به راحتی قابل حل نیست روند رو به رشد حاشیه نشینی روستاییان در اطراف شهرهاست.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید نسبت به حل مسائل روستاها جدی است، تصریح کرد: یکی از برنامه های دولت ارتقاء جایگاه شوراهای اسلامی روستاهاست و معتقد هستیم جایگاه این شوراها باید ارتقا پیدا کند و بتوانند در مسائل روستا تاثیرگذار باشند.

جهانگیری بر لزوم گسترش نقش پشتیبانی کننده صنعت در کشاورزی و توسعه صنایع کشاورزی و روستایی تاکید کرد و گفت: این موضوع باید جزء اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی و معاونت توسعه روستایی قرار گیرد و در برنامه ششم نیز به آن توجه ویژه ای معطوف شود.

معاون اول رئیس جمهور همچنین نقش صندوق‌های ارایه کننده تسهیلات را در توسعه روستاها نقشی مهم و اثرگذار عنوان کرد و افزود: این صندوقها باید برای ارایه وام ارزان قیمت به روستاییان به صحنه بیایند و بتوانند از منابعی که در اختیار دارند به روستاییان تسهیلات دهند.

جهانگیری در ادامه با تاکید بر اهمیت اشتغال روستاییان و ایجاد فرصتهای شغلی در روستاها گفت: وقتی زمینه فعالیت و فرصت شغلی در روستاها وجود نداشته باشد جوانان روستایی حتما برای یافتن کار به نقاط دیگری مهاجرت می کنند و ناچار هستند در شهرها به کارهایی بسیار پایین تر از روستاها مشغول شوند.

وی افزود: اگر جوانان روستایی احساس کنند که در روستاهای خود می توانند کاری آبرومند و با درآمد کافی داشته باشند هیچگاه راضی نمی شوند که روستاها را ترک کرده و در حاشیه شهرها سکونت کنند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه تکمیل زیرساختهای روستاها از برنامه های جدی دولت تدبیر و امید است گفت: زیبنده کشور ما نیست که آب مورد نیاز ۶ هزار روستا با تانکر به آنان داده شود.

جهانگیری، کمبود آب را از موضوعات اصلی کشور و امروز و آینده ایران برشمرد و گفت: هیچکس حق ندارد با مصرف بی رویه و اسراف منابع آب، امروز و آینده ایران را به خطر بیندازد زیرا هر ایرانی که نسبت به فرزندان خود و آینده کشور احساس مسئولیت داشته باشد، باید نسبت به مصرف آب از حساسیت کافی برخوردار باشد.

وی با اشاره به اعتبارات در نظر گرفته برای ایجاد آبیاری مدرن در بخش کشاورزی گفت: کل آب مورد نیاز بخش صنعت و شرب ایران حدود ۸ درصد مصرف کشور را شامل می شود و ۹۲ درصد دیگر به بخش کشاورزی مربوط است که اگر بتوانیم با استفاده از شیوه های نوین آبیاری فقط ۱۰ درصد در بخش کشاورزی صرفه جویی داشته باشیم، به اندازه کل آب شرب و صنعت منابع جدید آبی به دست خواهیم آورد.

وی با اشاره به مجوز صادرشده از سوی مقام معظم رهبری برای استفاده از ۱۰ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی جهت هزینه در طرحهای آب و خاک گفت: بخشی از این اعتبارات در روستاها هزینه خواهد شد، البته معتقد هستیم که دولت باید بیش از این در بخش آب سرمایه گذاری کند و لازم است خود کشاورزان نیز در این زمینه پیش قدم شوند تا دولت بتواند از آنان حمایت و سرمایه گذاری کند.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید روستاها به کانون توسعه کشور تبدیل شوند گفت: در دولت تدبیر و امید اهتمام جدی برای رسیدگی به روستاها وجود دارد و امیدوارم بتوانیم با همت یکدیگر برنامه ریزی دقیقی انجام داده و هر روز گره ای از مشکلات روستاها برطرف کرده و شاهد رشد و توسعه روستاها باشیم.

جهانگیری افزود: از استانداران و فرمانداران نیز انتظار داریم حامی روستاییان باشند و چنانچه فرمانداری بتواند در این زمینه نقش موثری ایفا کند حتماً تشویق خواهد شد، زیرا ارزیابی مدیران کشور بر اساس این است که چقدر توانسته اند در راستای سیاستهای دولت موفق عمل کند.

وی با تاکید بر اینکه در نظام جمهوری اسلامی ایران زیبنده نیست که برخی کودکان به سن تحصیل برسند و امکان درس خواندن نداشته باشند، خاطرنشان کرد: در جلسه شورای نهضت سوادآموزی گزارشی مطرح شد مبنی بر اینکه برخی کودکان در اقصی نقاط کشور به سن تحصیل می رسند اما تحصیل نمی کنند که برای حل این مساله ابتدا تصمیم گرفتیم جرایمی را برای خانواده هایی که مانع از تحصیل فرزندان خود می شوند اعمال کنیم اما سپس قرار شد که در اجرای این تصمیم کمی تاخیر بیندازیم تا شاید با ارائه مشوق یا برنامه ریزیهای دیگر، خود مردم به اهمیت تحصیل فرزندانشان واقف شوند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: دولت برای معلمین و فرهنگیان کشور نیز برنامه های خوبی در نظر گرفته و از رتبه بندی معلمین گرفته تا پیش بینی مشوقهایی برای معلمینی که در مناطق محروم روستایی فعالیت می کنند، تصمیم دارد زمینه رضایت مندی معلمین و رسیدگی به این قشر مهم را در دستور کار خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا