اجتماعی و فرهنگی

مگس سفید ارتباطی به محیط زیست ندارد

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین معصومه ابتکار امروز در مراسم گرامیداشت محیط‌بانان و اعطای درجه به آنها که در سازمان محیط زیست برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: محیط‌بان انسان آموزش دیده و مجهز و دارای وظیفه و درجه برای حفاظت از عرصه‌های طبیعت است.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه بر اساس قانون محیط‌بانان ضابط قوه قضائیه هستند،‌افزود: این درحالی است که این قشر از احزاب جامعه در شرایط سخت زندگی و فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه تاکنون ۱۱۶ محیط‌بان شهید شده‌اند،‌ابراز داشت: تعدادی از محیط‌بانان در حین خدمت مجروح و جانباز شده‌اند.

ابتکار درباره ارتقاء مقام محیط‌بانان گفت: در این باره ما وظیفه داریم و تلاش می‌کنیم.

وی همچنین در خصوص خلا قانونی به منظور حمایت از محیط‌بانان گفت: در این باره لایحه‌ای وجود دارد و حتما پیگیر مسئله اصلاح قوانین و تنظیم پیشنهادات هستیم و از تمام آحاد مردم خواستاریم تا برای حفاظت از منابع طبیعی و گونه‌های جانوری همکاری لازم با محیط‌بانان داشته باشند.

رئیس سازمان محیط زیست همچنین در خصوص فعالیت معادن در دل طبیعت گفت: معادن و معدن‌کاران در هر جای این سرزمین باید فعالیتی متناسب با ضوابط و شرایط زیست محیطی داشته باشند و باید مقررات زیست‌محیطی توسط معدن‌کاران رعایت شود و فعالیت‌های معدنی در چارچوب باشد.

ابتکار متذکر شد: فعالیت معادن از مرحله اکتشاف تا آخرین مراحل نباید منجر به تخریب و آسیب به محیط زیست شود ضمن آنکه معدن‌کاران همانند صنایع باید برنامه مدیریت محیط زیست داشته باشند.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: نمی‌توان به خاطر فعالیت معادن سفره آب ارزشمند و جنگل‌ها را نابود کنیم.

وی همچنین درباره خبر خوش برای محیط‌بانان اضافه کرد: باید بگویم علاوه بر تبدیل وضعیت ۴۵۰ نفر محیط‌بان، نظام درجه‌بندی محیط بانان ابلاغ شده و در تمام استان‌ها درجه شامل محیط‌بانان می‌شود.

رئیس سازمان محیط زیست در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا مجلس برای توضیح راجع به مگس‌های سفید از شما دعوتی به عمل آورده است، گفت: در این باره رسما نامه‌ای از سوی مجلس دریافت نکرده‌ام البته دعوت را رسانه‌ای مشاهده کردم.

وی همچنین در پاسخ به سؤال دیگری از خبرنگار فارس درباره توضیح راجع به مگس‌های سفید یادآور شد: اینها آفت هستند و آفت ربطی به سازمان محیط زیست ندارد و در این باره سازمان دفع آفات نباتی باید پاسخگو باشند.

وی درباره ممنوعیت صید و شکار گونه‌های جانوری گفت: هر گونه شکار و صید بدون اخذ مجوز از سازمان محیط زیست خلاف قانون است و جرم محسوب می‌شود.

ابتکار با اشاره به بازنگری و سیاست‌های صید و شکار گونه‌های جانوری گفت: موضوع ممنوعیت ۵ ساله شکار گونه‌های جانوری را به طور جدی پیگیری می‌کنیم.

وی افزود:‌البته صید و شکار با هم متفاوت است و نمی‌توان با ساده‌انگاری و برخورد احساسی در این باره تصمیم گرفت. این امر برنامه می‌خواهد که سازمان محیط زیست در حال تدوین آن است.

رئیس سازمان محیط زیست همچنین درباره تحقیق و تفحص مجلس از این سازمان ادامه داد: این حق مجلس است و می‌تواند در این باره اقدام کند.

ابتکار در پایان در پاسخ به سؤال دیگری از خبرنگار فارس مبنی بر چگونگی برخورد با افراد مشهور و معروفی که اقدام به شکار غیرمجاز می‌کنند، گفت:‌قوانین و مقررات برای تمامی افراد یکسان است و مقررات زیست‌محیطی هیچ تفاوتی برای افراد مشهور و معروف با سایر افراد ندارد.

وی ادامه داد: در برخوردهای قانونی در برابر افراد معروف و مشهور پارتی‌بازی نداریم،‌خاطرنشان کرد: البته این گونه افراد باید توجه کنند که آنها لازم است رعایت بیشتری کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا