شورای شهر

گزارش نود و هشتمین جلسه شورای شهر تهران

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین و به نقل از سایت شورای شهر تهران، مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ابتدای نود و هشتمین جلسه شورا با اشاره به ایام  هفته پیش رو به پنجم مهرماه و شکست حصر آبادان اشاره کرد و گفت: در ایام گرامی داشت هفته دفاع مقدس، حادثه بزرگ دیگری که تقارن با این ایام دارد را نیز گرامی بداریم و آن شکست حصر آبادان است.

وی افزود: با توجه به فرمان امام که فرمودند حصر آبادان باید شکسته شود، عموم جامعه با پشتیبانی که از رزمندگان داشتند و در داخل شهر نیز با مقاومتی که مردم آبادان داشتند، این حصر شسته شد و پیروزی مقدسی را در کارنامه ۸ سال دفاع مقدس ثبت کردند.

وی همچنین به برگزاری همایش در روز جهانگردی اشاره کرد و گفت: ایران اسلامی فرهنگ و تاریخی در دل خود دارد که می تواند زمینه ساز جلب توریست و جهانگرد باشد. که ورود جهانگردان به کشور خود راهی است برای ارائه فرهنگ ملی و اسلامیمان به آنها، باید در این زمینه تلاش هایی صورت گیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران همچنین یاد و خاطر شهید جانبازی به نام سیدحسن موسوی را که به تازه گی بعد از ۲۵ سال تحمل بیماری های منتج از شیمیایی شدن به شهادت رسیده است را گرامی داشت و چند دقیقه ایی در ارتباط با زندگی و عملکرد فرهنگی عمیق این جانباز شهید بزرگوار در کشور آمریکا سخن گفت.

مهدی چمران در ادامه افزود: این شهید بزرگوار در شهر لس آنجلس اقدام به ساخت مسجدی به نام مسجد نبی می کند که با تلاش های وی این مکان تبدیل به پایگاهی برای فعالیت های فرهنگی و اسلامی در جهت کمک به مسلمانان و ایرانیانی که خارج از کشور بودند، می شود. اما پلیس آن کشور مشکلاتی را برای ایشان به وجود می آورد که در نهایت سال هایی را در حبس و زیر شکنجه های پلیس در زندان به سر می برد و در نهایت به دلیل بیماری که گفته می شود در زندان به آن دچار شده بود به شهادت می رسد، یادش گرامی باد.

 

در ادامه جلسه که اختصاص به ارائه تذکرات اعضا داشت برخی اعضا شورا مطالبی را تحت عنوان تذکر و پیشنهاد ارائه کردند.

ابوالفضل قناعتی: سامانه ۱۸۸۸ و ۱۳۷ شهرداری پایگاهی است برای آشنایی با مشکلات مردم

عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران که به همراه دیگر همتایش از سامانه های ۱۸۸۸ و ۱۳۷ شهرداری تهران بازدید داشته است، ضمن تقدیر از شهرداری تهران به سایر اعضا شورا پیشنهاد کرد تا از این سامانه ها دیدار داشته باشند.

ابوالفضل قناعتی در ادامه افزود: ارتباط دو سویه مردم با مدیریت شهری و بالعکس از طریق این سامانه ها کمک می کند که مجموعه مدیریت شهری به صورت تجمیعی در جریان انتظارات، مشکلات و پیشنهادات شهروندان قرار بگیرد.

 

مجتبی شاکری: دست فروشان در مترو شناسنامه دار شوند / نام گذاری معابر بدون مصوبه شورا غیرقانونی است

رییس کمیته فرهنگی شورا نیز در جریان برگزاری نود و هشتمین جلسه شورا ضمن قدردانی از مواضع قاطع رییس جمهور درخصوص روند غنی سازی در کشورمان در اجلاس سازمان ملل و نیز رسیدن به توافقات در مقابل حذف تمام تحریم ها خواهد بود  گفت: در کنار تقدیر از چنین مواضع قاطعانه ایی، باید پاسخ گستاخی نخست وزیر انگلیس و ادبیات عامرانه طرف های امریکایی را نیز بدهیم.

وی در ادامه با اشاره به اختصاص ۳ درصد از تبصره ۴۱ بودجه سنواتی شهرداری برای سازمان ها و شرکت درخصوص ساماندهی فضای فرهنگی گفت: دست فروشانی که در سطح شهر و به خصوص در مترو تردد می کنند در شرایط بسیار بد و با ادبیات بسیار زشتی با مسافرین برخورد می کنند. بهتر است این دست فروشان ساماندهی شود.

مجتبی شاکری همچنین پیشنهاد داد تا از برگزیدگان سینمایی دفاع مقدس در صحن شورا تقدیر شود.

رییس کمیسیون نام گذاری شورا همچنین با اشاره به تغییر نام برخی از معابر که به صورت غیر قانونی به نام شهدا نام گذاری شده است گفت: متاسفانه در مناطق به صورت غیر قانونی و بدون داشتن مصوبه نام گذاری از شورای شهر اقدام به نام گاری و نصب پلاک معابر به نام شهداء می کنند.

وی افزود: در پاره ایی از موارد نیز سازمان زیباسازی که مسئول نصب پلاک هاست مقصر است چرا که نباید خارج از مصوبه شورا اقدام به نصب پلاک ها کند.

وی از رییس شورا خواست تا طی تذکری به شهرداری از ادامه چنین اقداماتی جلوگیری شود.

علی صابری: به دنبال اجرای وحدت رویه حقوقی واحدی در تصمیم گیری تملک اراضی هستیم

علی صابری عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا نیز در ادامه نود و هشتمین جلسه شورا از ایجاد وحدت رویه حقوقی واحدی در تصمیم گیری تملک اراضی از سوی شهرداری تهران خبر داد و گفت: با هماهنگی که بین شورا و مدیریت حقوقی به وجود آمده است به دنبال این هستیم که یکسان سازی بین قضاتی که در دعاوی حقوقی اراضی بین مالک و شهرداری به قضاوت می نشینند ایجاد کنیم.

 

اسماعیل دوستی: مدیریت شهری در تملک اراضی اسلام آباد و رود دره فرحزاد حداکثر حقوق شهروندان را در نظر بگیرید

اسمعیل دوستی نایب رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا نیز به تملک املاک غیرقانونی و ساخته شده در رود دره فرحزاد و محله اسلام آباد اشاره کرد و گفت: شهرداری تهران در اقدامی بسیار پسندیده در حال تملک اراضی واقع در این محلات است.

وی از مدیریت شهری خواست با توجه به اینکه اکثر افراد ساکن در این مناطق از اقشار کم درآمدی هستند و توان خرید خانه را ندارند، در کارشناسی املاکشان حداکثر تلاش خود را به کار بگیرد که حقوق این شهروندان تضییع نشود.

 

پرویز سروری: دروازه تهران را مشخص کنیم، حد ترخص تهران معلوم نیست

رییس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا نیز به نامشخص بودن حد ترخص تهران برای انجام فرائض دینی اشاره کرد و گفت شورای شهر قم در اقدامی فرهنگی و دینی حد ترخص شهر قم را مشخص کرده است.

اما متاسفانه دروازه های تهران و حدترخص این کلان شهر مشخص نیست. از نظر دینی و فرهنگی این نامشخصی مشکلاتی را به وجود آورده است. بهتر است شورای شهر تهران نیز برای مشخص شدن این حدود اقداماتی انجام دهد.

مهدی چمران نیز در این خصوص گفت: در ایام ماه مبارک رمضان که به بیت مقام معظم رهبری برای برپایی نماز می رفتم نماینده ایشان از تهیه حدترخص شهر تهران از نظر شرعی خبردادند که این تذکر باعث پیگیری هرچه سریعتر این موضوع خواهد شد چراکه دفتر مقام معظم رهبری کارهای شرعی این موضوع را به سرانجام رسانده اند تنها شهرداری تهران باید نسبت به جانمایی این حدود در اطراف شهر اقدام کند.

 

مهدی تندگویان: شوراهای شهرها از وحدت رویه یکسانی برخوردار نیستند

محمدمهدی تندگویان عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورا نیز ضمن ارائه پیشنهادی برای بازنگری مجدد مصوبات شورا و تعیین مغایرت ها و تطابق مصوبات با یکدیگر گفت: متاسفانه در اکثر شوراهای شهرهای کشور مشکلاتی به دلیل نبود وحد رویه مشخص به وجود آمده است. برای نمونه در شواری که ۱۳ عضو دارد، ۱۱ کمیسیون تشکیل شده است. بسیاری از شوراها در شهرهای کشور با این مشکلات روبرو هستند بهتر است وحدت رویه ایی برای جلوگیری از این چندباره کاری ها ایجاد شود.

مهدی چمران که ریاست شورای عالی استانها را نیز بر عهده دارد از اجرای آیین نامه ایی در این خصوص و نظارت دقیق بر اجرای آن در شوراهای شهرها خبر داد و گفت: برای رفع چنین مشکلاتی آیین نامه وجود دارد که برای اجرایی شدن آن نظارت دقیقی را بر شوراها آغاز کرده ایم.

 در جریان برگزاری نود و هشتمین جلسه شورا، همچنین یک فوریت طرح "مدیریت منابع و درآمدهای غیر نقدی شهرداری تهران" که به امضای ۱۲ نفر از اعضا شورا رسیده بود مورد بررسی قرار گرفت.

رحمت الله حافظی- رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا در دفاع از یک فوریت طرح فوق اظهار داشت: با بررسی بودجه سنواتی سال ۹۳ شهرداری تهران به این نتیجه می رسیم که سهم غیر نقد بودجه بیش از ۵۰ درصد کل بودجه است و بیانگر این است تا برای شفاف سازی چگونگی تامین و هزینه کرد این بخش از بودجه اقداماتی صورت گیرد.

وی افزود: در بخش نقدی به دلیل شفاف بودن ردیف ها و کد پروژه ها، هزینه کرد بودجه نقدی قابل رصد و پیگیری است اما در بخش غیر نقدی شفافیت لازم وجود ندارد.

حافظی در ادامه تاکید کرد: برای آنکه به شفافیت لازم برسیم باید، هزینه های کارگزاری، فرایندهای تخصیصی و غیر نقد و اینکه این بودجه توسط چه واحدهایی مدیریت می شود و  همچنین چگونگی واگذاری ها و برون سپاری املاک مشخص شود.

اسمعیل دوستی که مخالف یک فوریت طرح فوق بود گفت: دغدغه های رییس کمیسیون سلامت درست است اما تمام مواردی که در طرح عنوان شده در کتابچه بودجه سنواتی و برنامه دوم ۵ ساله آمده است.

وی همچنین درخصوص فروش املاک در مزایده ها گفت: املاکی در مزایده فروخته می شود که معارض و مشکلات حقوقی ندارد. در حالی که بسیاری از املاکی که در اختیار شهرداری است دارای مشکلات حقوقی و معارض است و سرمایه گذار خصوصی به دنبال املاک مشکل دار نمی آید.

محسن سرخو رییس کمیسیون حمل و نقل شورا نیز ضمن اعلام موافقت خود با یک فوریت طرح مذکور خاطر نشان کرد: شفافیت و ساماندهی مباحث مالی در شهرداری تهران یکی از ضروریات است، در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد بودجه شهرداری به صورت غیر نقد است که نحوه هزینه کردها از این بخش درآمدی چندان شفاف نیست.

وی افزود: به دلیل دو وجهی بودن بودجه شهرداری بسیاری از پروژه ها به دلیل اینکه اعتباراتشان باید از بخش غیرنقد تخصیص پیدا می کرده است که نکرده بنابراین  با کمبود بودجه مواجه هستند. هدف از این طرح تنها شفاف کردن مباحث مالی و تحصیل کردن امور است.

مجتبی شاکری نیز ضمن تاکید بر نظارت دقیق بر بودجه نقد و غیر نقد شهرداری، موضوع گزارش گیری دقیق از ذی حساب ها را مطرح کرد و گفت: نظارت بر اجرای بودجه در مناطق توسط ذی حساب هایی که شورا به رسمیت شناخته است انجام می گیرد. آیا شما تاکنون از یکی از ذی حساب های گزارشی مبنی بر عدم اجرای صحیح بودجه مصوب در منطقه توسط شهردار آن منطقه دریافت کرده اید؟

وی افزود: به عقیده من ما باید اول از ابزارهای نظارتی مان در جهت شفاف سازی اجرای مصوبه بودجه شهرداری استفاده کنیم. بعد به سراغ تصویب طرح های نظارتی دیگر برویم.

حبیب کاشانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا در غیاب رییس کمیسیون بودجه به دفاع از دلایل رد فوریت این طرح پرداخت و افزود: وقتی در بودجه سنواتی و در برنامه ۵ ساله شهرداری ، تمام موارد مندرج در تبصره های این طرح در نظر گرفته شده است. دیگر لزومی بر تهیه طرحی با همان مضامین نیست. چرا می خواهیم دوباره کاری انجام دهیم.

در نهایت یک فوریت طرح مدیریت منابع و درآمدی غیرنقد شهرداری تهران رای نیاورد و طرح به صورت عادی در کمیسیون های شورا بررسی خواهد شد.

همچنین در ادامه جلسه لایحه پیشنهاد به دولت مبنی بر محاسبه هزینه های برق، گاز و آب معدنی میادین و بازارهای عرضه میوه و تره بار شهرداری تهران براساس تعرفه اماکن عمومی و خدماتی،  مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در نهایت جهت بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجاع شد.

حبیب کاشانی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در توضیح این لایحه گفت: با توجه به اینکه فعالیت مراکز میادین میوه و تره بار خدماتی است و تعرفه سنگین آب و برق بر میزان هزینه های مردم تحمیل می شود، بنابراین شهرداری لایحه پیشنهاد به دولت مبنی بر کاهش تعرف آب، برق و گاز را ارائه کرد که ما در کمیسیون برنامه و بودجه با جلسات مشترک که با شرکت های آبفا و توزیع نیرو برق تهران داشتیم به توافق رسیدیم که تعرفه این مراکز را به گونه ای محاسبه کنند تا هزینه های آنها کاهش یابد.

کاشانی تصریح کرد: پیشنهاد مشخص کمیسیون بودجه این است که با توجه به توافق بعمل آمده، لایحه از طرف شهرداری پس گرفته شود.

در ادامه جلسه رحیمی معاون برنامه ریزی سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران، گفت: در موضوع تعرفه آب با کمک شورای شهر با آّبفا به توافق رسیدیم و اختلاف ما تنها ۱۰ درصد بود که آن هم پذیرفته شده وی اضافه کرد: اختلاف اصل ما در قیمت تعرفه ها درخصوص برق و گاز است که در برق ۱۰۴ درصد و در گاز ۲۲۳ درصد اختلاف قیمت داریم که در سرجمع مبلغ سنگینی به بهره برداران و در نهایت به مردم تحمیل می شود.

رحیمی افزود: درخصوص تعرفه برق، نیز در کمیسیون برنامه و بودجه شورا با شرکت توزیع برق تهران به توافقات مشترک رسیدیم و تنها موضوع گاز باقی مانده است که در حال رایزنی هستیم.

در ادامه اعضای شورا پیشنهاد دادند به دلیل آنکه هنوز موضوع تعرفه گاز مشخص نشده است تا توافق نهایی با شرکت گاز این لایحه به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع شود که در نهایت به تصویب شورا رسید.

در این جلسه همچنین طرح الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه جامع عفاف و حجاب بر مبنای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب اعضای شورای شهر رسید.

براساس این مصوبه شهرداری تهران موظف شد تا با رعایت اسناد بالا دستی، لایحه جامع عفاف و حجاب را حداکثر طی دو ماه از تاریخ تصویب این طرح جهت بررسی و تصویب به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کند.

همچنین براساس تبصره های این مصوبه شهرداری موظف است با بهره گیری از ایده های خلاق در جهت تبلیغ و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، اقدامات آموزشی و تبلیغی مناسب و استفاده از ظرفیت سیما و منظر معماری شهر و با بهره گیری از استعدادهای خلاق در انجام مطالعات هدفمند برای رسیدن به پوشش ایرانی- اسلامی در راستای مناسب سازی محیط شهری اقدام کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا