اجتماعی و فرهنگی

رسانه‌ها بیشتر به مدافعان حرم بپردازند

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین در ابتدا پس از یاد کردن از سید شهیدان اهل قلم سید مرتضی آوینی و غلامرضا رهبر شهید خبرنگار دوران دفاع مقدس و شهید مستندساز جبهه‌های سوریه در مورد سختی کار خود و همکارانش گفت: خبرنگاری کار پراسترسی است اما همه موقعیت‌های خبری خطرناک نیست. خبرنگاری در بحران با انواعش و در رأس آن خبرنگاری در جنگ بیشترین خطر و استرس را دارد. همچنین خدا لطف کرده است و حقیر در هشت سال گذشته توفیق خبرنگاری در عراق و سوریه را داشته‌ام. سازمان‌های جهانی نیز بر اساس آمارهای دقیق این دو نقطه را در این هشت سال خطرناک‌ترین مکان برای خبرنگاری معرفی کردند.

وی درباره سخت‌ترین شرابط خود در این موقعیت‌ها گفت: دقیقا حدود چهار سال پیش، همین ایام بود که من موقعی که وارد حلب شدم کمین سختی خوردم و در بغداد هم یک بار به دست القاعده افتادم و چندین بار هم تک‌تیراندازی و انفجار انتحاری در نزدیک اتفاق افتاد که شرایط کارم را سخت کرد.

شمشادی که سه سال و نیم در عراق و چهار سال و نیم در سوریه به ماموریت پرداخت در این باره توضیح داد: من شرایط دومین ماموریت‌ام با هیجان و التهاب همراه نبود؛ چرا که در اوایل سوریه بحرانی برایش پیش نیامده بود و بعد از گذشت مدتی جنگ در آن جا شروع شد.

او در مورد حضور خود از ۱۶ سالگی در جبهه‌های دفاع مقدس گفت: من آن موقع فهمیدم که این وظیفه‌ام هست و امام (ره) فرمودند که وظیفمان است. احساس کردم نیاز هست که بروم و اگر سن کمتری هم داشتم، می رفتم. به هر حال احساس وظیفه کردم و به اصطلاح رفتیم یک دوری زدیم و برگشتیم.

شمشادی در مورد انتخاب عراق و سوریه برای کار اذعان کرد: من خودم عراق را دوست داشتم برای کار و حدود یک سال برای رفتن تلاش کردم. روحیه ام خیلی با آرامش سازگار نبوده و احساس وظیفه می‌کردم که در عراق و یا سوریه خدمت کنم. شاید فکر می‌کردم می‌توانم یک نوع جدید از خبرنگاری جنگ را به مردم نشان بدهم. تصور می‌کردم در عراق و سوریه صحنه واضح جنگ ایران و آمریکا به علاوه متحدانش است. این برای من یک نبرد مقدس بود.

او درباره فرق بین خبرنگاری جنگ با خبرنگاری اجتماعی گفت: خبرنگار اجتماعی با یک سری مشکلات درون جامعه درگیر می شود و ممکن است خیلی سختی هم تحمل کند. اما خبرنگاری در جنگ اوج مشکلات اجتماعی است. شما تخریب، کشتار، مجروح و … می بینید. به غیر از مشکلاتی که برای خودخبرنگار هست، ممکن است جایی باید در صحنه انفجار وارد شوی و مجبوری روی اجساد سوخته و پاره پاره‌ی مردم راه بروید و کارت را انجام بدهی و احساساتت را بروز ندهی.

وی درباره صلاحدید گفته‌های خود برای هم‌زبانی با مردم در مواجهه با مسئولان افزود: اولا این موضوع هیچ ربطی به این دولت و دولت قبل ندارد و این موضوع در تمام دولت ها هست. و برای همه ی مسئولان هم به همین صورت است چرا که خیلی ها انتقاد پذیری را فقط در کلام دارند و موقع عمل این پدیدار نمیشه که البته انتقاد باید انتقادی مصلحانه،مشوقانه و با نیت خیر انجام شود نه با قصد تخریب و این را مولایمان امام علی (ع) به ما آموخته است.این مسئله شاید در کشور های دیگر  با فضای باز تر یا بسته تر رسانه ای نیز باشد.

حسن شمشادی در مورد مهمترین دغدغه خبرنگاران در ایران در مواجهه با مسئولین گفت:پاسخ گو نبودن مسئولین محترم در بعضی موارد اصلی ترین دغدغه خبرنگاران است.البته تاکیدم بر کل مسئولین در همه دولت های اخیر است و یکی دیگر از این موارد این است که بعضا موضوعاتی که از رسانه توسط خبرنگار بازتاب پیدا می کند را به معنای تخریب خودشان می دانند و فکر می کنند آن رسانه یا شخص خبرنگار در جهت تخریب آن ها است که عموما چنین چیزی نیست.
و البته این راهم باید مطرح کرد که بعضا رسانه ای به اشتباه در جهت تخریب این کار را می کند و این مشخص است و مخاطب عام ( مردم) فرق بین انتقاد مصلحانه و تخریب را خداروشکر متوجه می شوند.
 
وی درباره شروع خبرنگاری خود افزود: من از کودکی روح پرسشگری داشتم ولی کار رسمی خبرنگاریم را در سال ۱۳۷۵ در مرکز لرستان و خرم آباد با گزارشگری خبر آغاز کردم. که البته قبل از آن کار گویندگی و تهیه‌کنندگی در رادیو و تلویزیون انجام داده بودم.


شمشادی درباره دوره‌های خبرنگاری و گزارشگری در آن زمان توضیح داد: طبیعتا هیچ دوره‌ای در آن زمان تحت این عنوان نبود و من وارد مرکز خبر شدم و کنار سردبیر و بقیه پرسش می‌کردم نگاه می‌کردم و تمرین می‌کردم تا خودم یاد گرفتم و در این ۲۲ سالی که گذشته، عملا من یک ساعت هم آموزش ندیدم؛ البته الان وضعیت فرق کرده است و دوره‌های آموزشی و باشگاه خبرنگاران و … برای آموزش علاقه مندان هست.

وی درباره انگیزه خود درباره اطلاع‌رسانی برای مدافعان حرم اذعان کرد: اولا، نبرد مقدس یعنی تو متعهدی و هر کجا که هستی باید اطلاع‌رسانی مقدس خود را انجام دهی و باور داشته باشی که همیشه دشمن دارد کار خودش را می‌کند و تو هم باید به نبرد در همه جا ادامه دهی. دوما من احساس دین می کنم به همه بچه هایی که آنجا بودند و هستند و از زن و زندگی خود گذشته‌اند و در سنگرهای گرم یا سرد و با امکانات کم یا ناچیزی که دارند جلوی تکفیری‌ها ایستاده‌اند تا ما در آرامش باشیم. بی‌انصافی است من آن ها را فراموش کنم و اطلاع‌رسانی نکنم، بی انصافی است که نتوانسته ایم چرایی حضور بچه‌هامان را برای مردم تبیین کنیم.
حقیقتا رسانه ملی که بزرگترین رسانه است در این زمینه هم باید بیشتر کار می‌کرد و هم باید بیشتر کار کند. اگر ما می‌گوییم مدافع حریم، مدافع اسلامیم و مدافع امنیت ملی هستیم؛ این نیاز به تحلیل دارد و باید بگوییم هدف داعش، ایران است و اسنادی که در این زمینه موجود است را باید به دید مردم بگذاریم و طبیعتا مردم قانع می شوند. پس بیشتر به جز گزارش‌های خبری ما در این زمینه نیاز به تحلیل داریم؛ البته نه تحلیلی که از چند سایت جمع آوری می‌کنند و به اسم تحلیل تحویل مردم می‌دهند. در واقع تحلیلی که مردم آن را باور داشته باشند.
 
حسن شمشادی در مورد تفاوت جنگی که به عینه دیده است و آنچه رسانه‌ها طبق اصول خود ارائه می‌دهند، توضیح داد: حقیقتا بین چیزی که شما به عینه در آنجا می‌بینید خیلی تفاوت دارد و رسانه نمی‌تواند آن چیزی که آن جا لمس می‌کنی را به بیننده‌ات نشان دهد. این‌ها نقطه ضعف‌هایی است که رسانه دارد اما همه‌اش به رسانه برنمی‌گردد و بی‌انصافی است اگر بگوییم رسانه در آن جا می‌توانسته کاری انجام دهد و نکرده و باز هم می‌گویم که نیاز به تحلیل‌ها و مستندات حقیقی داریم نه مستندهایی که در تهران تهیه می‌شود بلکه مستندهایی که در آنجا و در میدان‌های جنگ سوریه و عراق تولید می‌شود و بتواند ملموس وضعیت را به مردم نشان بدهد.

حسن شمشادی در پایان خاطرنشان کرد: خبرنگاری در جنگ با شومنی و خبرنگاری نمایشی در جنگ کاملا متفاوت است.

 

به گزارش ایسنا، برنامه «رو به راه» که در این هفته (تعهد کاری) را موضوع اصلی خود قرار داده است، بعد از دعوت از معلمی که آرزوی دانش آموزانش را برآورده کرده بود، دیشب، به مناسب روز خبرنگار از حسن شمشادی دعوت به عمل آورد.
«رو به‌ راه» برنامه‌ای اجتماعی به تهیه کنندگی محمدرضا ماندگاران و مژده لواسانی است  که پخش سری اول آن از اردیبهشت ماه آغاز شد. «رو به راه» در این فصل همانند گذشته، به موضوعات و معضلات اجتماعی می پردازد. موضوع مبتلا به جامعه را با حضور چهره های مردمی، افراد شاخص، مسئولان و کارشناسان از جنبه ها و زوایای مختلف مورد بررسی قرار می دهد.

این برنامه کاری از گروه امور اجتماعی شبکه دو سیما است که از شنبه تا دوشنبه هر هفته بعد از اخبار ۲۰:۳۰ روی آنتن می رود.
محمدرضا ماندگاران، مژده لواسانی، مجتبی فرجی، اشکان حاجی عبدالهی، حمید سعادتپور، محمد باریکانی، محسن سهرابی از جمله عوامل این برنامه هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن