شورای شهر

انتقاد سالاری از پیش نویس لایحه مدیریت یکپارچه شهری

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین محمد سالاری در اختتامیه نخستین اجلاس شوراها و شهرداران گفت: رشد شهرنشینی در دنیا یکی از موضوعات مهم است و در جهان جمعیت در کشورهای پیشرفته در شهر و روستا ۵۰ به ۵۰ است اما در کشورهای توسعه نیافته به دلیل تمرکز داشتن خدمات و امور رفاهی و دیگر مزیت‌ها موجب مهاجرت به شهرها و کلانشهرها می‌شود.

وی افزود: به موجب آمار رسمی جمعیت کشور در سال‌های ۸۵ تا ۹۲ با رشد ۲۹.۱ درصد مواجه بود وجمعیت شهری نیز با رشد ۱۴.۲ درصد مواجه بود اما جمعیت روستایی ۰.۶ درصد رشد منفی داشت.

او با اشاره به رشد افسارگسیخته جمعیت شهری در ایران تصریح کرد: در ایران رشد جمعیت شهری به ۷۲.۲ درصد رسیده و در یک دهه آینده به ۸۵ درصد خواهد رسید که در شهرهای بزرگ با چالش بزرگی مواجه خواهیم شد.

سالاری گفت: مهم‌ترین چالش افزایش جمعیت شهری جمعیت اطراف شهرها و کلانشهرهایی مثل تهران، مشهد، تبریز و شیراز است و با افزایش جمعیت در شهرها و حاشیه آن بسیاری از منابع طبیعی در حال از بین رفتن است و دلیل آن هم موضوع تصمیم‌گیری‌های چندگانه مسئولان شهری است.

رئیس کمیسون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران کم‌آبی را یکی از مشکلات اساسی تهران خواند و گفت: تهران به عنوان یک کلانشهر آب فراوانی نیاز دارد و از اکنون ما در تامین آب تهران مشکل هستیم و این مشکل در آینده نیز با افزایش جمعیت شهری بیش از پیش خودش را نشان می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن