اجتماعی و فرهنگی

زابل در شرلیط بد آب و هوایی

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  علی عابدینی در مورد وضعیت گرد و غبار کشور با اشاره به کاهش غلظت گرد و غبار امروز نسبت به روز گذشته اظهار کرد: در اوایل صبح روز گذشته دید افقی در شهرستان زابل به ۱۵۰ متر هم رسید و بسیار غلیظ بود، در حال حاضر دید افقی در این منطقه ۱۰۰۰ متر است و نسبت به روز گذشته تا حدی بهبود یافته ولی همین میزان هم بالاست و شرایط عمومی و تنفسی خوبی در زابل وجود ندارد.

 

وی با بیان اینکه شرایط گرد و غبار کشور حداقل طی سه روز آینده نیز ادامه خواهد داشت گفت: پیش بینی‌ها حاکی از این است که در روزهای آینده شرایط گرد و غبار بدتر از این نخواهد بود.

 

معاون توسعه و پیش بینی سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه بادهای ۱۲۰ روزه خاصیت مناطق غربی کشور از جمله استان سیستان و بلوچستان است افزود: این بادها در اواخر بهار شروع شده، طی فصل تابستان ادامه دارد و نهایتا در اوایل پاییز به پایان می‌رسد، به همین منظور به بادهای ۱۲۰ روزه معروفند. وزش باد در این منطقه گرد و خاک را وارد سیستان و بلوچستان، زابل و تا حدی کرمان می‌کند.

 

به گفته عابدینی، در سال‌های کم بارش و با خشک بودن دریاچه هامون، این شرایط حادتر می‌شود و این بادها می‌توانند گرد و خاک بیشتری تولید کنند ولی اگر دریاچه آبگیری خوبی داشته باشد شرایط تا حدی بهتر می‌شود.

 

وی اظهار کرد: در همه سال‌ها در این فصل وضعیت وزش باد و وقوع گرد و غبار در منطقه با شدت و ضعف وجود دارد و تنها با توجه به شرایط بستر خاک این وضعیت تغییر می‌کند.

 

معاون توسعه و پیش بینی سازمان هواشناسی با بیان اینکه وضعیت امسال این منطقه بهتر از سال گذشته است گفت: در منطقه سیستان و بلوچستان انتظار بارش‌های رگباری تابستانه را نیز داریم که هنوز اتفاق نیفتاده است. امسال این بارش‌های تابستانه فعلا فعال نشده و انتظار داریم در هفته‌های آتی فعالیت سیستم بارش‌های تابستانه را داشته باشیم تا شرایط گرد و خاک منطقه تعدیل شود.

 

عابدینی با اشاره به اینکه وضعیت باد و وقوع گرد و خاک در فصل گرم سال ادامه دار است افزود: تا اوایل پاییز انتظار وزش باد و گرد و خاک در نقاط غربی کشور وجود دارد. شدت باد و میزان گرد و خاک طی سه روز آینده کاهش خواهد داشت.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا