اجتماعی و فرهنگی

لایحه حمایت از محیط بانان و کاهش هزینه حفاظت

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، معصومه ابتکار در این نشست ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای محیط بان، گفت: ایجاد فضای امن و پشتوانه قانونی و حمایتی برای حافظان عرصه طبیعت کشور منجر به ایستادگی بیشتر آن ها در برابر متخلفان و متجاوزان این عرصه خواهد شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به قوانین موجود در این حوزه، اظهار داشت: پیش از این نیز حمایت های قانونی از محیط بانان و سایر محافظان عرصه طبیعت کشور وجود داشته، اما ارائه این لایحه منجر به رفع خلاء ها و کاستی ها در این زمینه خواهد شد.

وی ضمن ابراز امیدواری به همکاری مجلس در تصویب این لایحه پس از ارائه از سوی دولت، خاطرنشان کرد: به دلیل اهمیت موضوع، با جدیت پیگیر تدوین لایحه ای جامع در این حوزه و تصویب قانونی آن در مجلس هستیم.

ابتکار ادامه داد: تبدیل وضعیت محیط‌بانان، اعطای درجات محیط‌بانی، آموزش محیط‌بانان، آزادی محیط‌بانان محکوم به قصاص در حبس از جمله اقدامات صورت گرفته برای رفع چالش های مادی و معنوی محیط بانان در دولت یازدهم است و البته در کنار تمامی این اقدامات، هنوز گام های مهم دیگری همچون کاهش ساعت کاری، افزایش تعداد نیروهای محیط بان در کشور، افزایش تجهیزات و امکانات مورد نیاز همچون هوشمندسازی پایش مناطق و ضرورت حمایت قضایی از محیط بانان باید برداشته شود.

معاون رئیس جمهور بهبود شرایط مالی و معیشتی و برگزاری دوره های آموزشی تخصصی برای محیط بانان را از جمله اولویت های مهم این حوزه اعلام کرد و از برنامه ریزی برای ادامه دوره های آموزشی محیط بانان در سطح ملی و بین المللی خبر داد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به چالش های اعتباری دولت یازدهم، گفت: در صورت تامین اعتبارات، هوشمندسازی مناطق چهارگانه و پارک های ملی که کمک بسیار زیادی به محیط بانان در حفاظت از این عرصه خواهد داشت، در دستور کار قرار می گیرد.

به گفته وی، استفاده از فن آوری های نوین از مهم ترین راه کارهای تبدیل امر حفاظت به موضوعی تخصصی است.

تجمیع نظرات دستگاه های مرتبط منجر به اثربخشی بیشتر لایحه حمایت از محیط بانان خواهد شد.

بنابراین گزارش، در ابتدای این جلسه سیدمحمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با شرح روند تهیه و تدوین این لایحه، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست بسیار علاقمند است که این لایحه چتر حمایتی برای همه یگان های حفاظتی عرصه طبیعت  و محیط زیست کشور از جمله نیروهای یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، میراث فرهنگی و گردشگری و شیلات باشد.

مجابی افزود: هدف از تشکیل این جلسه، تجمیع نظرات کلیه دستگاه های مرتبط برای اثربخشی بیشتر لایحه ارائه شده است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به دعوت از رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس دهم برای حضور در این جلسه، اظهار کرد: قطعا مذاکره با نمایندگان مجلس به منظور بهره مندی از نظرات و تجارب آن ها در دستور کار قرار دارد.

وی با قرائت بندهای مختلف لایحه پیشنهادی، خاطرنشان کرد: حمایت از محیط بانان و سایر یگان های مرتبط در سرفصل های مشخص حمایت و معاضدت قضایی، پیشگیری از تعارضات و حوادث، مسائل مالی و معیشتی، حمایت های پس از حوادث پیگیری خواهد شد.

ضرورت هم اندیشی دستگاه های مرتبط برای تکمیل لایحه حمایت از محیط بانان

فرهاد دبیری معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست نیز با اشاره به سابقه فعالیت یگان حفاظت محیط زیست از سال ۴۶ تا کنون، گفت: مسئله اصلی خلاء های قانونی ایجاد شده به دلیل تغییر شرایط طی نیم قرن اخیر است.

وی با اشاره به مطالبه عمومی و دولتی که پس از حوادث اخیر برای محیط بانان در سطح جامعه ایجاد شد، اظهار کرد: افزایش سطح مطالبات برای حمایت از محیط بانان نقاط آسیب و قوتی را به همراه دارد که می توان با تمرکز بر نقاط قوت برای حمایت از محیط بانان و سایر حافظان عرصه طبیعت و محیط زیست از آن بهره گرفت.

دبیری ضمن تاکید بر ضرورت هم اندیشی دستگاه های مرتبط در تکمیل این لایحه، ابراز امیدواری کرد: قانونی شدن لایحه حمایت از محیط بانان گامی موثر در بهبود شرایط این قشر خدوم باشد.
در ادامه، سادات ابراهیمی مشاور امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با ارائه نظرات و پیشنهادات خود، بر ضرورت افزایش کمی محیط بانان تاکید کرد.

وی همچنین خواستار شفاف سازی تعاریف ارائه شده در لایحه همچون محیط بان شهید و انجام اقدامات پیش گیرانه همچون کاهش تعارضات جامعه بومی با محیط زیست شد.

میران زاده از محیط بانان استان تهران به عنوان یکی دیگر از حاضران این نشست ضمن اشاره به عدم تعادل میان ماموریت ها و وظایف محوله به محیط بانان، گفت: نخستین گام برای رفع چالش های این شغل، ایجاد تعادل در این بخش است.

وی همجنین خواستار نقش پذیری سایر دستگاه ها همچون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در موضوعات حمایتی از محیط بانان شد.

رویکرد حمایتی سازمان مدیریت و برنامه ریزی به موضوع محیط بانان

جمالی قمی نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز ضمن تاکید بر رویکرد حمایتی این سازمان در این زمینه، گفت: حضور نمایندگان بنیاد شهید و امور ایثارگران و ستاد کل نیروهای مسلح در بررسی ابعاد مختلف این لایحه ضروری است.

سرهنگ سبزعلی فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری نیز ضمن تاکید بر محرومیت ها و مظلومیت های یگان های حفاظت از طبیعت و محیط زیست در کشور، گفت: اولویت بندی برنامه ها هی کوتاه، میان و بلند مدت در عرصه حمایت از یگان های مورد اشاره بسیار ضروری است.

فدایی نیز با تاکید بر ضرورت تقسیم حمایت ها به دو بخش معیشتی و مالی و قضایی، خواستار بهره گیری از سایر قانون های حمایتی همچون قانون حمایت قضایی از کارکنان دولت در تدوین این لایحه شد.

عابدینی یکی دیگر از نماسندگان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه یکی از نواقص مهم در ساختار این سازمان عدم تعریف پست مشخصی به نام جنگل بانی است، به چالش های ناشی از این نقص، اشاره کرد.

وی همچنین خواستار افزوده شدن بندهای حمایتی برای داوطلبان آسیب دیده در حوادث جنگلی همچون آتش سوزی یا نیروهای مامور به خدمت و شرکتی داشت.

در ادامه، حمید قاسمی مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی خواستار افزوده شدن محیط بانی به فهرست مشاغل سخت و زیان آور و استفاده شاغلان این بخش از بازنشستگی با سنوات کمتر خدمت شد.

وی همچنین با گلایه از عدم تاثیرگذاری درجات محیط بانی در مزایای شغلی محیط بانی، خواستار رفع این نقیصه شد.

فرمانده یگان حفاظت شیلات با بیان اینکه بیشتر از وجود خلاء قانونی برای حمایت از یگان های مذکور، ایرادات قانونی وجود دارد، گفت: در این خصوص می توان با بهره گیری از دو قانون حمایت از نیروهای قضایی بسیج و عامران به معروف و نهی از منکر، ایرادات موجود را رفع کرد.

محمدهادی حیدرزاده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران از دیگر حاضران در این نشست بود که نظرات خود در خصوص این لایحه را ارائه داد.

سرهنگ حمیدرضا خیلدار فرمانده یگان حفاظت محیط زیست نیز با اشاره به سختی کار محیط بانان و ضرورت آسیب شناسی در این حوزه، گفت: یکی از مهم ترین حمایت ها، صدور مجوز حمل سلاح تنها در صورت برخورداری از پروانه شکار است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن