اجتماعی و فرهنگی

خشکسالی هنوز تهدید جدی است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین شاهرخ فاتح با اشاره به اینکه بحران زیست محیطی که در بلندمدت رخ می‌دهد، به هیچ وجه در کوتاه مدت حل نمی‌شود، گفت: کشور ما دچار خشکسالی انباشته شده و درازمدت است و این معضل با وجود بارش های سنگین اخیر هنوز به قوت خود باقی است.

بارش های اخیر مشکل خشکسالی را از حافظه طبیعت پاک نمی کند

وی با بیان اینکه به کمک بارش های اخیر رطوبت لایه سطحی خاک در بسیاری از مناطق کشور بهبود یافته و آب در بسیاری از مسیل ها و رودخانه‌های خشک، جاری شده است، ادامه داد: بارش‌ها در جای خود اتفاق مهم و خوبی است ولی باید توجه داشته باشیم که این بارش‌ها نمی تواند باعث رفع خشکسالی‌های بلندمدت شود و اگرچه ممکن است مشکل تا حدی تعدیل شود ولی از حافظه بلندمدت طبیعت پاک نمی‌شود.

خشکسالی هفت ساله

رئیس مرکز ملی خشکسالی با اشاره به اینکه علیرغم افزایش خوشحال کننده تراز سدها در برخی از استان‌ها ولی به طور اساسی جبران مافات خشکسالی نشده است، افزود: در خشکسالی بلندمدت کشور، یک بدهی بزرگ انباشته شده به طبیعت وجود دارد که صرف نظر از دلایل و ریشه های طبیعی یا انسان ساز آن، این بدهی باید به مرور زمان پاک شود، کما اینکه برمبنای شاخص هفت ساله پایش خشکسالی، افزون بر ۸۰ درصد سطح کشور حتی در مناطقی که بارش‌های سنگین اخیر روی داد، همچنان با خشکسالی انباشته شده مواجه هستند.

نباید فریب اتفاقات مقطعی را خورد

فاتح با بیان اینکه به محض اینکه فکر کنیم مسائل حوزه آب کشور حل شده، تمام حساسیت ها و مراقبت‌ها کنار گذاشته شده و مصرف آب در بخش‌های مختلف بی رویه می‌شود، گفت: طبق پیش بینی ها طی چند ماه آینده شرایط دمایی اندکی بالاتر از شرایط طبیعی و بارش‌ها ضعیف‌تر خواهد بود، بنابراین بارش‌های اخیر اتفاق موقتی بوده است. حتی اگر وضعیت آب‌های جاری بهبود یافته باشد ولی وضعیت آب‌های زیرزمینی با بارش‌های کوتاه مدت بهبود نمی‌یابد.

وی تاکید کرد: همانطور که با امکانات مالی کوتاه مدت صرفا امور روزمره را می توان مدیریت کرد و برای امور کلان نیاز به منابع و سرمایه گذاری های بلند مدت داریم، به منظور مدیریت منابع آب کشور نیز نباید تر سالی‌های کوتاه مدت‌ معیار عمل قرار گیرد.

رئیس مرکز ملی خشکسالی کشور در پایان با تاکید بر اینکه کشور ما پتانسیل و توان اقلیمی مشخصی دارد و بیشتر از حد نباید از آن بهره برداری کرد، گفت: در اجرای هر نوع طرح‌ توسعه‌ای و فعالیت کشاورزی نگاه اول باید به ظرفیت های اقلیمی و به ویژه منابع آب کشور باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن