سیاسی

زیر بار حج با ذلت نمی رویم

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین حجت الاسلام احمد خاتمی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران با اشاره به مناسبت‌هایی که پیش رو است، اظهار کرد: ۱۴ اردیبهشت مقارن با ۲۵ رجب، شهادت امام قهرمان، امام کاظم (ع) را در پیش داریم. ۱۶ اردیبهشت مبعث نبی اکرم (ص) است که این عید یکی از چهار حادثه سرنوشت‌ساز جهان اسلام است. ما به برکت این چهار حادثه یعنی مبعث،‌ غدیر، عاشورا و مهدویت زنده‌ایم. ۱۲ اردیبهشت سالروز شهادت شهید بزرگوار، عالم مجاهد آیت‌الله شهید مطهری است.

وی با اشاره به به روز کار و کارگر است، گفت: هیچ مکتبی به اندازه مکتب اسلام به کارگر شخصیت نداده است. در کجای دنیای دیده‌اید که رهبری جامعه دست یک کارگر را ببوسد. کیست که نداند ستون فقرات اقتصاد مقاومتی کارگران عزیز هستند. امیدواریم که حق و حقوق آنها همیشه رعایت شود و همچنین با سفارش رهبر عزیز برای به اه انداختن دوباره بنگاه‌های تعطیل شده امیدواریم که کارگران بیشتری بتوانند بر سر کار خود حاضر شوند.

این عضو هیأت رئیس مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه خلیج فارس همیشه فارس خواهد ماند، گفت: امروز روز خلیج فارس است. تمام سوابق تاریخی نشان می‌دهد که این خلیج همیشه فارس بوده و ان‌شاءالله همیشه فارس خواهد ماند.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات دور دوم دهمین مجلس شورای اسلامی،‌ تصریح کرد: امروز تکلیف ۶۸ کرسی مجلس مشخص می‌شود. امیدواریم مردم این شهرها در زمان باقیمانده به صحنه بیایند و حضور ۷ اسفند را تکمیل کنند.

 

خاتمی در ارتباط با تلاش‌های دشمن در جنگ نرم با نظام جمهوری اسلامی ایران،‌ یادآور شد: دشمن از مقابله با انقلاب اسلامی در عرصه جنگ سخت ناامید است. می‌داند که از عهده آن برنمی‌آید. به همین جهت به جنگ نرم از طریق مبارزه فرهنگی روی آورده است. مبارزه فرهنگی در زمان شکست می‌تواند یک ملت را از درون پوک و بی‌محتوا سازد. آنها در فضای مجازی غوغا می‌کنند. سایت‌ها، شبکه‌های بیگانه،‌ رسانه‌های مکتوب، سینما و کتاب می‌تواند سلاح آنها در عرصه جنگ نرم باشد. مقام معظم رهبری در دهه هفتاد از این اتفاق به عنوان ناتو یا شبیخون فرهنگی یاد کردند. حالا برای ما این فضا در عرصه بی‌حجابی و بدحجابی ملموس‌تر از عرصه‌های دیگر است.

 

وی افزود: دشمن در این عرصه قصد دارد تا جوانان را به ابتذال و هرزگی بکشاند. ما نمی‌گوییم هر کسی که با پوشش بد می‌گردد ضدانقلاب است ممکن است شیطان اغفالش کرده باشد اما دلش برای انقلاب بتپد.

 

این عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مصوبه‌ای که در آن تعیین شده بود ۲۶ دستگاه باید برای مبارزه با بی حجابی بر سر کار بیاید، ‌در پی اظهارات منتقدان طرح گشت نامحسوس اخلاقی که توسط نیروی انتظامی اعلام شده بود، گفت: حالا که نیروی انتظامی وارد کار شده است عده‌ای به آن انتقاد وارد می‌کنند. در طرح امنیت اجتماعی فقط بحث مبارزه با حجاب نیست بلکه آنها با اراذل و اوباش، زورگیرها،‌ معتادها،‌ مزاحمین نوامیس مردم هم فعالیت می‌کنند.

 

وی افزود: آقای عزیزی که علیه طرح نیروی انتظامی مقاله می‌نویسی؛ آنها حافظ امنیت شما و خانواده شما هستند، آنها حافظ امنیت تهرانی هستند که ۱۶ میلیون نفر در روز و ۱۰ میلیون نفر در شب جمعیت دارد. برقراری امنیت در چنین شهری بسیار سخت است. آن سه نفر عزیزی که چند روز پیش در خاش به شهادت رسیدند برای امنیت من و شما جانشان را از دست دادند. این چه ناسپاسی است که در حق نیروی انتظامی می‌کنید. از همین جا صراحتاً اعلام می‌کنیم که هرگونه حرکت غیرقانونی مطلقاً محکوم است.

 

خاتمی با انتقاد از تندروی‌های مخالفان و موافقان برجام، اظهار کرد: همه شما می‌دانید از اول پیروزی انقلاب تا امروز در هیچ موضوعی به اندازه موضوع برجام از طرف موافقان و مخالفانش تندروی صورت نگرفته بود. یکی می‌گوید دستاوردهای برجام در طول صدسال اخیر بی‌سابقه بوده است و مخالفین برجام از مخالفین آمریکایی بدتر و مانند تندروهای اسرائیلی هستند. از طرف دیگر عده‌ای می‌گویند که با برجام خیانت شده،‌ کشور از بین رفته است و آن را باخت مطلق می‌دانند.

 

وی ادامه داد: با اینکه اعتدال در شعار خوب است اما هیچ کدامشان در موضوع برجام اعتدال را رعایت نمی‌کنند. باید بگوییم که برجام یک پدیده در سیاست خارجی ما است. مسئولان ما هم مخلصانه با انگیزه خدمت جلو رفتند اما آمریکایی‌ها بدعهدی می‌کنند. به قول مقام معظم رهبری آمریکایی‌ها روی کاغذ قولی می‌دهند و در عمل کار دیگری می‌کنند. کسانی که می‌گویید کشور با برجام از دست رفته است، مگر می‌شود با وجود رهبری چون مقام معظم رهبری کشور از دست برود؟

 

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با محکوم کردن حکم اخیر آمریکایی‌ها و بلوکه کردن دارایی‌های ایران، گفت: این کار آمریکایی‌ها راهزنی و دزدی سر گردنه است. آمریکا ۲ میلیارد دلار پول شما مردم را به غارت برده است که خودت دولت‌شان هم آن را تأیید کردند، آن هم برای موضوعی که سندی برایش ندارد. این کارها بدعهدی و بی‌اعتبار بودن آمریکا را نشان می‌دهد.

 

وی موضع‌گیری مسئولین در مقابل این اتفاق را تقدیر کرد و افزود: من همین جا از مسئولین به ویژه رئیس جمهور که موضع‌گیری خوبی داشتند تشکر می‌کنم. زیر بنای این موضع‌گیری‌های قوی در این است که هنوز در کشورمان شعار مرگ بر آمریکا با شکوه طنین‌افکن است. این راهزنی مخالف قوانین بین‌المللی است و تنها مقاومت است که جواب عهدشکنی آنها را خواهد داد.

 

خاتمی عربستان را قارون منطقه خواند و تأکید کرد: عربستان روز به روز به رژیم صهیونیستی، ‌اسرائیل نزدیک می‌شود و این نزدیکی را آشکارتر می‌نماید. آنها در بحرین،‌ یمن، و سوریه نیرو پیدا می‌کنند و به نیابت از اسرائیل می‌جنگند. این یک حقیقت است که در هر کجای دنیا عملیات تکفیری انجام می‌شود جای پای ریال عربستان هم دیده می‌شود.

 

وی ادامه داد: حالا هم که در ارتباط با سفر حجاج ایرانی به مکه دارند شیطنت می‌کنند. مکه و مدینه دو شهر اسلامی برای جهان اسلام است. پرونده ننگین منای سال گذشته از پیشانی نالایقان عربستانی پاک نخواهد شد. حالا حرف ما این است حجاج ایرانی حج باعزت می‌خواهند و به حج باذلت و ناامن نخواهند رفت.

 

خاتمی گفت: در عراق هم اختلافاتی است که مانع نگرانی ماست. ما از روی برادری به عنوان یک کشور دوست از مسئولین می‌خواهیم که اختلافات خود را کنار بگذارند و مانند یک ید واحد باشند.

 

به گزارش ایسنا، خاتمی در خطبه عبادی این هفته نماز جمعه تهران با اشاره به سبک زندگی دینی، گفت: آنچه که در عرصه سبک زندگی دینی مطرح کردیم ایجابی بوده است. باید عناصر سلبی را مدنظر قرار دهیم. بیش از ۴۰ عنوان سلبی را مرور کردم و دیدم که همه آنها به دو عنوان باز می‌گردند. یکی آنکه مومن باید در جامعه شخصیت و احترام داشته باشد و دوم آنکه مومن از اختلاف و تفرقه به دور باشد.

 

وی ادامه داد: جامعه‌ای که قرآن می‌خواهد جامعه‌ای مستقل است و با آدم‌های مستقل هم شکل می‌گیرد. آدم‌های مستقل زیر بار زور نمی‌روند. در روایات آمده است که اگر می‌خواهید جامعه مومن و مقاوم‌ باشد انسان‌هایی بپرورید که آزاده و باشخصیت باشند. اختیار در تمام امور حلال به دست مومن است اما حق ندارد که تن به ذلت دهد. همچنین از اصول سیاست خارجی اسلام نفی سبیل است. یعنی هیچ بیگانه‌ای حق سلطه بر مومن را ندارد. از سوی دیگر تواضع هم یک فضیلت است اما مقابل متکبرین نباید متواضع باشیم. مومن بیشترین احترام را در نزد خداوند دارد و گفته شده که احترام مومن از احترام کعبه هم بیشتر است. نتیجه این موارد این است که در جامعه دینی باید شخصیت مومن حفظ شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن