اجتماعی و فرهنگی

مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران خبر داد: آغاز به کار واحد سیار کنترل کنار جاده ای

اطلاعات سیاهه انتشار سال ۱۳۹۶ شهرداری تهران نشان می دهد که خودروهای دیزل در انتشار سالانه ذرات معلق در شهر تهران سهم ۳۳درصدی داشته و تاثیر بسزایی در تشدید آلودگی هوا دارند.

به گزارش شوراآنلاین و به نقل از روابط عمومی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران شادی مالکی در توضیح این خبر گفت: با عنایت به وضعیت بحرانی آلودگی هوا در فصول سرما و تاثیر آلایندگی خودروهای سنگین در تشدید آن و همچنین بالا بودن عمر میانگین خودروهای سنگین و به طبع عدم ناپایداری این خودروها در حفظ شرایط استانداردهای تعیین شده از لحاظ تولید آلایندگی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در برنامه ای مشترک با پلیس راهور تهران بزرگ نسبت به آغاز مجدد طرح کنترل کنار جاده ای خودروهای سنگین از روز پنج شنبه مورخ ۲۹ دی ماه مصادف با روز هوای پاک اقدام نموده است. در این طرح خودروهای سنگین که در شهر تردد می نمایند به صورت تصادفی متوقف و با استفاده از تجهیزات میزان آلایندگی آن اندازه گیری می شود. در این بررسی، خودروهای آلاینده توسط پلیس راهور جریمه و با کنترل آنلاین معاینه فنی آنان، در صورت صحت معاینه فنی و مردودی در آزمون نسبت به ابطال آن از طریق سازمان راهداری کشور اقدام می گردد. در همین راستا نیز خودروهای دود زا اعمال جریمه و فک پلاک خواهند شد. گفتنی است در این طرح دو واحد سیار کنترل کنار جاده ای با هدف پایش مستمر و کنترل مضاعف آلایندگی خودروهای سنگین در شهر تهران راه اندازی و تجهیز گردیده و این طرح تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

وضعیت مراجعات خودروهای سنگین به مراکز معاینه فنی شهر تهران در ده ماهه سال ۱۴۰۱
مالکی در خصوص وضعیت مراجعات خودروهای سنگین به مراکز معاینه فنی شهر تهران توضیح داد: در ده ماهه سال ۱۴۰۱ ، حدود شش هزار و ۷۴۸ دستگاه خودروی سنگین به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده و در مقایسه با سال گذشته میزان مراجعات کاهش داشته است.

وی در خصوص دلایل مردودی این خودروها افزود: از آمار اعلامی، چهار هزار و ۳۹ دستگاه خودرو سنگین مربوط به مراجعات اول بوده و در این ده ماه نقص مربوط به آلایندگی ۵۷۱ و همراستایی ۴۰ و دور موتور ۲۵۷ و تست ترمز ۲۲۱۳ و وضعیت ظاهری ۱۴۸۶ دستگاه خودرو مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران شناسایی و در نهایت جهت اخذ معاینه فنی توسط راکبین آن رفع ایراد گردیده است.در مجموع ۵۵ درصد از خودروها به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نگردیده و تعدادی از این خودروهای مردود دارای چند نقص بوده اند.

مدیر عامل ستاد معاینه فنی در توضیح تعداد مراکز معاینه فنی خودروهای سنگین شهر تهران و نحوه فعالیت آنها افزود: شهر تهران از بضاعت سه مرکز معاینه فنی تک خطه مختص خودروهای سنگین بر خوردار بوده که دو مرکز بسیج و جنت آباد در توقفگاه های شرکت واحد برای ناوگان اتوبوس رانی تعبیه گردیده است. ضمنا این مراکز از شنبه تا چهارشنبه از ساعت۷:۳۰ الی ۱۶:۱۵ و در پنجشنبه ها از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۴:۰۰ فعال هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا