سیاسیصفحه اصلی

ظلم به مردم جماران به اسم حفظ میراث امام

آیت الله سید مهدی امام جمارانی در بیانیه ای نوشت: در موضوع ساخت و ساز در جماران بحث حفظ میراث امام نیست بلکه بحث تصاحب املاک جماران به اسم حفظ میراث امام است و این بزرگترین ظلم در حق امام و مردم مظلوم جماران است.

به گزارش شوراآنلاین، در پی اظهارات شهردار تهران مبنی بر محدودیت ساخت و ساز در محله جماران به منظور حفظ آثار حضرت امام (رض) بیانیه‌ای از سوی آیت‌الله سید مهدی امام جمارانی در مخالفت با این طرح منتشر شد، متن بیانیه‌ به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«وَ ذَکِّرْ فَإِنَّ الذِّکْری‏ تَنْفَعُ الْمُؤْمِنینَ»

 همگان می دانند که بنده دعوت کننده حضرت امام خمینی (رض) به جماران بودم و منزل خود و حسینیه جماران را هم در اختیار ایشان قرار دادم و اهالی جماران نیز در طول سالیانی که امام امت در جماران سکونت داشتند، به عشق و علاقه‌ ایشان همه محدودیت‌ها و شلوغی رفت و آمدها و سختی‌ها را متحمل بودند اما هیچگاه فکر نمی کردند بعد از ارتحال امامی که دلش همواره برای محرومین و مستضعفان می‌تپید ، عده‌ای به اسم حفظ آثار و میراث امام، چوب حراج به زندگی و مال آنان می زنند و با گذاشتن طرح‌هایی، ملک و خانه آنها را بی ارزش می کنند تا اینکه آنها مجبور شوند زمین و ملک خود را به ثمن بخس به موسسه نشر آثار امام بفروشند، چون زمین و ملکی که اجازه ساخت و ساز بیش از دو طبقه در آن ندهند دیگر خریداری نخواهد داشت و به اقل قیمت مجبور به فروش آن به موسسه نشر آثار امام می شوند و این کارها ظلم به مردم و ضایع کردن حقوق آنان است.

 در سال ۱۳۸۰ در وزارت مسکن و شهرسازی طرحی پیشنهاد شد که ۴۵ هکتار از محله جماران در شمول آن قرار می گرفت و شهردار امروز و معاون آن روز وزارت مسکن، این طرح را پخته و آماده کرده بودند که به منظور حفظ آثار و میراث حضرت امام لازم است کل جماران در پوشش آن طرح درآید و البته مساحت جماران کمتر از ۴۵ هکتار بود و این طرح اطراف آن را نیز شامل می‌شد که خوشبختانه در آن مقطع با مخالفت جدی اهالی جماران این طرح به ثمر ننشست ولیکن آنها ظاهراً یک ماه بعد در شورای عالی معماری و شهرسازی هدف خود را به طریق دیگری دنبال می‌کنند و مصوب می نمایند که خانه های کوچه های حسنی کیا، چوبینه و نیایش در طرح جماران هستند و اینها حق ساخت بیش از دو طبقه را ندارند!!

شما اگر می‌خواهید ساده‌زیستی امام را نشان بدهید این مربوط به خانه محقر امام و حسینیه جماران است و چه ربطی به خانه‌های مردم دارد؟! گرچه اطراف بیت امام و حسینیه جماران هم حریم هایی وجود دارد که در اختیار موسسه نشر آثار امام است. آیا این میزان تملک کفایت نمی‌کند و چشم به خانه‌های مردم دوخته اید و با ایجاد این گونه طرح‌ها ارزش واقعی ملک آنها را ضایع می کنید، آیا روح امام راحل از این ظلم در حق اهالی جماران راضی است؟! در آن طرح مصوب شده بود که ۱۴ هزار متر باغ خسروشاهی خریداری شود و از آنجا راهی به بیمارستان قلب جماران باز کنند و علی‌رغم اینکه این باغ بزرگ توسط شهرداری خریداری شد ولیکن این راه به بیمارستان باز نشد و آن باغ را هم به موسسه نشر آثار واگذار کردند!

از سویی آقایانی که مدعی حفظ میراث امام هستند پیوسته دنبال تخریب و انتقال بیمارستان جماران از این محل بوده‌اند و حال آنکه مردم جماران و همه کشور و دوستداران امام، این بیمارستان را مستشفای خود می‌دانند و امام عزیز نیز پیوسته در این بیمارستان رسیدگی و مداوا می شدند و در این بیمارستان هم از دنیا رفتند، آن وقت این بیمارستان که یادآور بستری شدن امام در آنجاست را می گویند باید از بین برود ولی خانه‌های مردم جماران به عنوان حفظ میراث امام باقی بماند!!

 پس معلوم می‌شود بحث حفظ میراث امام نیست بلکه بحث تصاحب املاک جماران به اسم حفظ میراث امام است و این بزرگترین ظلم در حق امام و مردم مظلوم جماران است. بنده بعد از آنکه شهرداری تهران اضافه بنای ملک نهاد ریاست جمهوری را به بهانه همین محدودیت ارتفاع بنا تخریب کرد، متحیرم اینها که با نهاد ریاست‌جمهوری چنین رفتاری می کنند با مردم محروم و مستضعف جماران چه‌ها خواهند کرد؟!

شورای محله و مردم جماران و بنده از ریاست محترم جمهوری خواستیم که به این موضوع رسیدگی کنند و ایشان هم از شورای عالی معماری و شهرسازی مؤکداً خواستند که حقوق مردم در هر طرحی رعایت شود و اگر طرحی مخالف با این مسئله است را ملغی اعلام کنند ولیکن متاسفانه تحت عنوان اینکه باید کارشناسی شود، انجام کارشناسی این  طرح مهم را مجدداً به عهده شهرداری تهران و آقای حناچی که خود مبتکر این طرح ظالمانه در حق اهالی جماران بوده است، سپردند و پرواضح و مسلم است که آنها به حق و به نفع مردم رفتار نمی کنند همانطور که تاکنون سال ها در حق اهالی جماران ظلم کرده‌اند.

 لذا بنده به عنوان کسی که دعوت کننده حضرت امام سلام الله علیه به جماران بودم این ظلم را در حق مردم جماران برنمی‌تابم و معتقدم روح حضرت امام از این اعمال بسیار ناراحت می‌شود و حفظ میراث امام به گسترش املاک نیست!

حفظ میراث امام به حفظ هویت مکتب و سخنان ایشان است که متأسفانه مغفول مانده و این دفتر وظیفه اصلی خود را فراموش کرده و به فکر تصاحب جماران است. اینجانب دفاع از حقوق حقه مردم جماران را وظیفه شرعی و اخلاقی خود می دانم و نسبت به این ظلم ناروا بسیار متاثر هستم و مجددا از شورای عالی شهرسازی می خواهم هر چه زودتر این طرح را بردارند و اگر بناست که طرحی جایگزین کنند طرحی باشد که حقوق مردم در آن رعایت شود.

و السلام علی من اتبع الهدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا