شورای شهرصفحه اصلی

رأی مثبت شورای شهری‌ها برای آغاز تحقیق و تفحص از شهرداری تهران

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در تلفیق بودجه سال ۹۳ شهرداری ۱۱۰۰ فقره سند کپی وجود دارد که اصل آن موجود نیست، گفت: ۳۸۰۰ واحد ملکی توسط شهرداری واگذار شده که نحوه واگذاری شفاف نیست.

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری فارس، موضوع تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در مورد واگذاری املاک و مستغلات طی سال‌های گذشته در صحن شورای شهر مطرح شد.

بهاره آروین درباره این موضوع اظهار داشت: موضوع فروش، اجاره و واگذاری املاک و مستغلات شهرداری ۸ اسفند سال گذشته در شورای شهر مطرح شد و آن را به کمیسیون مربوطه ارجاع دادیم، سه نامه پس از این ارجاع با موضوع املاک شهرداری به دفتر شهردار ارسال شد ولی پاسخ مناسبی دریافت نکردیم.

وی افزود: در آخرین نامه‌ای که به شهرداری در این زمینه ارسال شد ۲ ماه فرصت تعیین کردیم تا پاسخی به دستمان برسد ولی متأسفانه پاسخ تنها یک لیست از املاک واگذار شده بود و چندان مسؤولیت‌پذیری شهرداری را نشان نمی‌داد.

این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: پاسخ شهرداری در مورد املاک و مستغلات واگذار شده ابهامات زیادی داشت و به موارد بزرگ و با ارقام بالا توجه نشده بود همچنین موضوع تهاترها هیچ بحثی در آن انجام نگرفته بود و گزارشی به ما واصل نشد.

آروین خاطرنشان کرد: متأسفانه در سازمان املاک شهرداری تهران مشکل وجود دارد و از آنجایی که به سامانه فاینانس شهرداری متصل نبوده احصاء این گزارش به درستی صورت نگرفته بنابراین پاسخ‌ها در این زمینه اغناکننده نبوده است.

وی تصریح کرد: بعد از ۱۰ ماه پیگیری در شورا گزارش دقیقی به دست ما نرسید و حوزه املاک در شهرداری دچار عدم شفافیت بوده است، هیچ کدام از گزارشات تاکنون یکپارچه و مستند ارائه نشده که جامعیت داشته باشد و بتوان روی آنها اقدام کرد.

آروین گفت: باید تحقیق و تفحص از املاک و مستغلات شهرداری انجام شود تا دو نتیجه از آن به دست آید؛ یکی بازپس‌گیری املاک و دیگری پیگیری تخلفات و جلوگیری از وقوع موارد مشابه در آینده که ما همه این موضوعات را مدنظر داریم.

در ادامه محمود میرلوحی به عنوان نماینده تحقیق و تفحص از شهرداری تهران گفت: از ۱۶ اسفند ۹۷ بحث تحقیق و تفحص از شهرداری در مورد املاک و مستغلات شهرداری مطرح شده و طی سه مرحله گزارشی به دست ما رسید؛ یکی اینکه در مرحله نخست ۶۷۴ فقره ملک را به ما گزارش کردند که به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار شده است.

وی بیان داشت: در مرحله دوم از گزارش آمار به ۱۳۵۰ مورد رسید و زمانی که گزارش را تقدیم اعضا کردیم این رقم به ۱۹۰۰ مورد هم افزایش یافت البته معلوم نبود که این زمین‌ها کجا بوده و بعداً مشخص شد که ۳۸۰۰ واحد ملکی بوده است که هر کدام نیاز به تحقیق و تفحص دارد.

این عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: از همین الان صحبت از کشف موارد جدید است و اخیراً هم هزار فقره مورد جدید از معاونت فرهنگی احصاء شده و گزارش آن به صحن می‌آید. با این وجود هنوز کارشناسان زمانی که برای بررسی می‌روند با موارد جدید کشف مواجه می‌شوند.

میرلوحی با بیان اینکه کلمه کشف الان برای ما نگران‌کننده است، گفت: بعد از دو سال و نیم از حضور دوستان ما سیاست‌ها موفقیت‌آمیز بوده ولی باید توجه داشت که با توجه به ماده ۱۳ آیین‌نامه شهرداری اسناد شهرداری باید همه شفاف باشد که هنوز در این راه فاصله زیادی وجود دارد.

وی تصریح کرد: با وجود تکلیف به حوزه‌های ذیربط مشخص شد که در تلفیق بودجه سال ۹۳، ۱۱۰۰ فقره سند کپی وجود دارد که اصل آن موجود نیست بنابراین تحقیق و تفحص اهداف بلندی خواهد داشت.

این عضو شورای شهر تهران بیان داشت: دلیلی ندارد که املاک بدون عقد قرارداد در اختیار افراد دیگر باشد از طرفی انضباط دادن به اموال و املاک شهرداری ضروری است بنابراین تحقیق و تفحص از شهرداری برکات زیادی خواهد داشت.

وی بیان داشت: طی ۱۰ سال اخیر خرید و فروش املاک و مستغلات مقررات، ضوابط و حتی آیین‌نامه‌های مالی برای آن تعیین نشده و همه باید همت کنیم که سرنوشت تخلفات مشخص شود.

میرلوحی با اشاره به اینکه گله دارم چرا در موقع خودش با تخلفات برخورد نشده گفت: متخلفین باید معرفی شوند تا معلوم شود مشکل از کجاست. املاک شهرداری گوشت قربانی شده و ما باید تحقیق و تفحص را انجام دهیم.

سرانجام این طرح در صحن شورا به رأی گذاشته شد و با ۱۸ رأی موافق از ۱۸ حاضر جلسه تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در مورد املاک و مستغلات واگذار شده به تصویب رسید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن