شورای شهرمدیریت شهری

دلیل فنی آبگرفتگی و بسته شدن تونل امیرکبیر چه بود؟

به گزارش شوراآنلاین، طی بارش های اخیر پایتخت، آبگرفتگی هایی در سطح شهر تهران از جمله تونل امیرکبیر رخ داد که حواشی زیادی را نیز به دنبال داشت.

صفا صبوری دیلمی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران درخصوص آبگرفتگی تونل امیرکبیر در محدوده منطقه ۱۲ و ۱۴ شهرداری تهران که باعث شد این تونل از کار بیفتد و  استفاده از آن منتفی شود، گفت: در بزرگراه  امام علی(ع) دو لوله وجود دارد که آب باقی مانده از داخل خیابان پیروزی که توسط شبکه فرعی انهار و جوی‌ها جمع‌‌آوری می‌شود را برای انتقال به آن طرف اتوبان امام علی (ع) منتقل می‌کند.

وی افزود: این دو لوله ۱.۲ متر یا ۱۲۰ سانتی‌متر قطر دارد که این لوله‌ها آب را از خیابان پیروزی می‌گیرد و ۷۰۰ متر به جلو می‌برد و آنطرف اتوبان امام علی(ع) به یک کانال می‌ریزد.

صبوری دیلمی گفت: قبل از این دو لوله هیچ محل زباله‌گیری وجود ندارد و همین امر باعث شده است علی‌رغم آنکه پیش از بارندگی‌های اخیر این لوله‌ها لایروبی شده بودند باز هم با توجه به ریخته شدن زباله این لوله‌ها نتوانسته بودند آب را عبور بدهند به همین دلیل آب از این لوله‌ها پس زده بود و بخشی از خاک منطقه را شسته بود و به دلیل شسته شدن خاک و از بین رفتن آسفالت منطقه مورد نظر، آب از امام علی(ع)  بالا آمده و به جای آنکه آن ۷۰۰ متر را طی کند و برود به آن کانال بریزد در داخل امام علی(ع) رها شده است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، گفت: آب وارد شده به اتوبان امام علی (ع) که باید به داخل این لوله‌ها می‌رفته است اما نرفته وارد تونل امیرکبیر شد و جالب است که اصلا این آبگرفتگی هیچ ربطی به بارش باران و ورود آب باران به داخل تونل امیرکبیر نبوده است.

صبوری دیلمی گفت: قرار است به طور دوره‌ای این دو لوله ۱۲۰۰ میلی‌متری لایروبی شود تا مجدد شاهد گرفتگی نباشیم.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران گفت: البته به نظرم باید در ‌آنجا یک زباله‌گیر نصب شود زیرا این آشغالگیر باعث می‌شود تا زباله به طور کلی داخل این لوله‌ها نرود.

وی افزود: ما هر چه به شهروندان بگوییم و هر چه از آنها خواهش و تمنا کنیم که زباله داخل انهار نریزند فعلا گویا موثر نبوده و این کار فرهنگی احتمالا مانند بستن کمربند ایمنی سالها به طول می‌انجامد.

صبوری دیلمی گفت: بالاخره یک روز ما (همه شهروندان) باید فراموش کنیم که جوی آب زباله‌دانی نیست و یک روز باید فرا برسد که دیگر زباله‌مان را در جوی آب نریزیم و بدانیم که جوی آب جای ته مانده سبزی،‌ آشغال به جا مانده از میوه و بطری پلاستیکی نیست چون نزدیک ۱۰ هزار کیلومتر نهر فرعی در تهران داریم که نمی‌شود نقطه به نقطه‌اش را دائم کنترل کنیم به جایش ما باید خودمان یاد بگیریم که با یکدیگر همکاری کنیم و زباله داخل انهار نریزیم.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران گفت: وقتی زباله در این ۱۰ هزار کیلومتر ریخته می‌شود به محض آنکه آب در نهرها جاری می‌شود اینها می‌آ یند حرکت می‌کنند و به نقاطی می‌رسند که مثلا شیب کمتر است یا زاویه‌ای ایجاد می‌شود و همانجا می‌مانند و جلوی گذر آب را می‌گیرند و همین امر باعث می‌شود آب داخل خیابان پس می‌زند.

وی به ذکر مثالی در همین بارندگی اخیر اشاره کرد و گفت: در بزرگراه همت نرسیده به یادگار امام یک آبگرفتگی داشتیم که بلافاصله خود را به محل رساندیم و مشغول کنترل شدیم دیدیم که از نهرهای شمالی زباله به همراه آب به پایین حرکت کرده بود اما با رسیدن به اتوبان همت که مسیر شرقی غربی شده بود زباله مانده بود و تجمع زباله باعث شده بود که آب نتواند عبور کند و تبدیل به یک آبگرفتگی شده بود و یک لاین عبوری از اتوبان همت را بسته بود.

صبوری دیلمی ادامه داد: پیش از حضور ما این احتمال داده می‌شد که این اتفاق به دلیل یک کار عمرانی رخ داده است اما با حضورمان متوجه شدیم که این اتفاق به دلیل ریخته شدن زباله است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا