اجتماعی و فرهنگی

یارانه ۴۰۰ هزار تومان شهرداری برای تعویض کاتالیست‌های فرسوده تاکسی‌ها

مراسم رونمایی از طرح تعویض کاتالیست فرسوده ویژه تاکسی با حضور محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، علیرضا قنادان مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران و سید نواب حسینی منش رییس ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در مرکز معاینه فنی سراج واقع در خیابان فرجام برگزار شد.

به گزارش شوراآنلاین و به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران، محسن پورسیدآقایی ظهر امروز در حاشیه مراسم رونمایی از طرح تعویض کاتالیست فرسوده تاکسی‌های شهر تهران گفت: آلودگی محیط‌زیست ازجمله پیامدهای ناخواسته تکنولوژی است و خودروها یکی از منابع اصلی تولید آلاینده‌های هوا و همچنین ایجاد پدیده‌های ثانویه ناشی از آلودگی هوا همچون وارونگی دما هستند.

پورسیدآقایی با اشاره به اینکه این هر سال با شروع مهرماه، افزایش آلودگی هوا دغدغه شهر تهران می‌شود گفت: طرح تعویض کاتالیست فرسوده تاکسی‌ها با هدف جلوگیری از آلودگی هوا به اجرا درآمده است.

وی با بیان اینکه در این طرح کاتالیست‌های ٣ هزار تاکسی تعویض می‌شوند تصریح کرد: از این پس تاکسی‌هایی که برای دریافت معاینه فنی مراجعه می‌کنند درصورتی‌که کاتالیست خودروشان فرسوده باشد و نتوانند استاندارد معاینه فنی را بگذرانند یا متقاضی معاینه فنی برتر باشند، از این امکان تعویض کاتالیست بهره‌مند شوند.

معاون شهردار تهران اظهار داشت: ٣٠ درصد از قیمت کاتالیست را شهرداری تهران رایگان پرداخت می‌کند، علاوه بر این، تاکسیرانان با دریافت گواهی معاینه فنی برتر، مشمول ٢٠ درصد تخفیف در بهای هزینه خدمات(صدور پروانه، بیمه، تایید خط و…) که در طول سال به تاکسیرانی پرداخت می‌کنند خواهند شد.

علیرضا قنادان در مراسم تعویض کاتالیست‌ تاکسی‌ها با بیان این که در نیمه دوم سال بحث آلودگی هوا مورد توجه قرار می‌گیرد، گفت: یکی از موضوعاتی که می‌تواند در کاهش آلودگی هوا کمک کند، تاکسی‌ها هستند چرا که به دلیل تردد زیاد اگر آلاینده نیز باشند سهم زیادی در آلودگی هوا پیدا می‌کنند.

وی با بیان این که هزینه تاکسی‌ها افزایش یافته است و طبیعتا باید مسوولان شهری به تاکسی‌ها یارانه بدهند، اظهارکرد: اجرای طرح تعویض کاتالیست فرسوده تاکسی‌ها سبب خواهد شد که میزان آلایندگی کاهش یابد.

قنادان با اشاره به این که این کاتالیست‌های ویژه تاکسی تولید شده‌اند، گفت: کیفیت این کاتالیست‌ها به گونه‌ای است که تولید کننده داخلی آن را برای سه دوره متوالی معاینه فنی یعنی یک و نیم سال گارانتی کرده است.

وی در مورد نحوه انتخاب تاکسی برای تعویض کاتالیست اظهارکرد: هر خودروی تاکسی که به مراکز معاینه فنی مراجعه کند و به دلیل فرسودگی کاتالیست نتواند استانداردهای معاینه فنی را پاس کند در لیست این طرح قرار می‌گیرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن