اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

قارچ‌های سمی در پشت بام‌های پایتخت‌!

چند سالی است دکل‌های مخابراتی مثل قارچ در پشت بام خانه‌ها درحال روییدن است. قارچ‌های سمی‌که سلامت شهروندان تهرانی را به خطر می‌اندازد و تاکنون اراده جدی برای رفع این مشکل وجود نداشته است.

به گزارش شوراآنلاین، چند سالی است دکل‌های مخابراتی( BTS ) مثل قارچ در پشت بام خانه ها درحال روییدن است. قارچ های سمی‌که سلامت شهروندان را به خطر می اندازد و هر روز هم به تعداد آنها افزوده می‌شود.

سالهاست که زیبایی بصری خیابان ها و کوچه های پایتخت به دلیل ساخت و سازها به هم ریخته است و این بار نوبت آسمان پایتخت بود که با دکل‌های مخابراتی که روی پشت بام ها خود نمایی می‌کند.

گویا اعتراض شهروندان نیز به جایی نمی رسد و پیمانکاران با دور زدن قانون و بدون گرفتن مجوز از وزارت بهداشت و در غیاب نظارت جدی  با پرداخت مبالغ چند ده میلیونی مالکان ساختمان ها را تطمیع و دکل‌های مخابراتی ر ا در حیاط و یا پشت بام ها نصب می‌کنند.

فضای اطراف دکل‌ها، محیطی آلوده از امواج مخابراتی و رادیویی است که برای همسایگان بیماری‌ها و عوارض به ارمغان می‌آورند. تغییر در انرژی ارتعاشی و گردشی مولکول‌های بیولوژیک، تغییر در نوار مغزی و رفتارهای رفلکسی، تغییر در ترکیبات شیمیایی و سلولی خون، تغییر در سیستم هورمون‌های درون‌ریز و سیستم‌های ایمنی بدن، تغییر سرعت رشد تومورها، اختلال در تبادل کلسیم، سردرد و تهوع، جلوگیری از تکثیر سلولی و در نتیجه ناباروری، آب ریزش چشم، سرگیجه، پیدایش ناهنجاری‌های مادرزادی در جنین، سوزن سوزن شدن بدن، اختلالات عصبی، رشد سلول‌های سرطانی پستان و مغز بخشی از این فهرست هستند.

یک دهه از نصب دکل های مخابراتی بر پشت بام ها می گذرد

با وجود آنکه بیش از یک دهه از نصب دکل‌های مخابراتی ( BTS ) در پشت بام خانه ها و ادارات می‌گذرد اما هنوزهیچ مبنای علمی برای این کار ارایه نشده است. با گسترش روز افزون ارتباطات و نیاز مردم به اینترنت پرسرعت برخی از مسئولان این نیاز را بهانه ای برای نصب این دکل‌ها در پشت بام ها اعلام می‌کنند و مدعی هستند که اگر این دکل‌ها نباشند نمی توان سرعت اینترنت را افزایش داد درحالی که قرار بود با راه اندازی برج میلاد به عنوان ششمین برج بلند مخابراتی جهان این مشکل برای همیشه مرتفع شود و علاوه بر آنتن دهی مناسب برای همه نقاط پایتخت مشکل اینترنت هم حل شود اما به نظر می رسد سود نصب دکل‌های مخابراتی بر روی پشت بام ها برای پیمانکاران بیشتر است و به همین دلیل هر روز شاهد روییدن این دکل‌ها روی پشت بام ها هستیم.

نصب دکل مخابراتی بدون اجازه شهرداری ممنوع است

طبق قانون نصب دکل‌های مخابراتی بدون اجازه شهرداری ممنوع است اما پیمانکاران شرکت‌های مخابراتی به راحتی با تطمیع برخی صاحبخانه‌ها که بر اثر ناآگاهی ( و در برخی موارد حتی نیاز مالی) سلامت و آرامش خود، خانواده و همسایگان و هم محلی‌هایشان را به سالانه  چند ده  میلیون تومان می‌فروشند، با نصب این دکل‌ها در منازل شخصی افراد در عمل این قانون را دور می‌زنند.

براساس استاندارد ملی نصب آنتن‌ها و دکل‌های مخابراتی، میزان انرژی ساطع شده از این دستگاه‌ها نباید بیش از ۴۵‌ صدم وات بر مترمربع باشد. از سوی نهادهای مسوول بارها اعلام شده که تشعشعات پرتوهای رادیویی کمتر از میزان استاندارد تعیین‌شده است اما در سوی دیگر متخصصان و پزشکان اعلام کرده اند این تششعات می تواند آسیب های جبران ناپذیری برای مردم بخصوص زنان باردار به همراه داشته باشد.

مطالعات علمی پژوهشگران، خبر از خطرات جبران ناپذیر تشعشعات الکترومغناطیسی دکل‌های مخابرات می دهند . با این حال معاونت سلامت وزارت بهداشت و همچنین  سازمان نظارت بر مقررات رادیویی بارها بر بی خطر بودن این دکل‌ها و بی ضرر بودن آن برای مردم تاکید دارند. در مقابل چنین اظهارنظری اکثر متخصصان مغز و اعصاب بر این باورند که هر چند میزان تشعشعات این ایستگاه‌ها اندک هم باشد، اما به مرور در معرض قرار گرفتن دایم در مقابل این تشعشعات می‌تواند تاثیرات بسیار منفی را بر بدن افراد بگذارد.

تشعشعات الکترومغناطیسی همیشه بر سلامت انسان تاثیر داشته است

محمدرضا اکبری متخصص مغز و اعصاب در گفت و گو با یکی از روزنامه ها گفت : میزان تاثیر امواج الکترومغناطیسی آنتن‌های BTS با توجه به شدت و مدت زمان قرار گرفتن فرد در برابر آن بیشتر می‌شود.تشعشعات الکترومغناطیسی همیشه بر سلامت انسان تاثیر داشته است. در همین ارتباط تحقیقاتی در جامعه آمریکا روی تاثیرات این امواج الکترومغناطیسی بر مغز انسان صورت گرفته که نشان می‌دهد میزان تاثیرگذاری با توجه به شدت بیشتر فرکانس و زمان زیاد قرار گرفتن فرد در برابر امواج بیشتر می‌شود.

این متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان کرد: هر چقدر به امواجی که از آنتن‌های BTS تلفن‌همراه ساطع می‌شود مثل آنتن‌هایی که در پشت بام یا حیاط منزل قرار می‌گیرد نزدیک‌تر باشیم خطرناک‌تر خواهد بود.

وی تصریح کرد: «قوی‌ترین امواج زمانی به بدن می‌رسد که فرد زیر این آنتن‌ها قرار داشته باشد. اما هر چه از فاصله ۵ کیلومتری آنتن‌ها دورتر شویم امواج قدرت خود را از دست خواهند داد.

 تشعشعات اگر در فاصله نزدیک بدن قرار گیرند، قلب یا سیستم اعصاب مرکزی یا گوش و چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهند و باعث ایجاد اختلالاتی می شود.

دکتر محققی رییس مرکز تحقیقات سرطان نیز در این باره گفت: «اصولا آنتن‌های تلفن‌همراه دکل‌های مخابراتی و همچنین امواج ناشی از دکل‌های برق فشار قوی هر یک به نوبه خود اثرگذاری خفیف تا شدیدی را روی افراد دارند.

وی درخصوص اثرگذاری تشعشعات ناشی از سیستم BTS آنتن‌های تلفن‌همراه می‌گوید: تمام این تشعشعات اگر در فاصله نزدیک بدن قرار گیرند، قلب یا سیستم اعصاب مرکزی یا گوش و چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهند و باعث ایجاد اختلالاتی در این اعضا یا بروز بیماری‌هایی می‌شوند.

به عقیده رییس مرکز تحقیقات سرطان در زندگی امروزی اکثر افراد تحت تاثیر این امواج قرار دارند که در مورد امواج پرفرکانس و حتی سایر امواج توصیه می‌کنیم که این دکل‌ها تا شعاع معینی دور از مناطق مسکونی نصب شوند و چنانچه این آنتن‌ها یا دکل‌ها در مناطق مسکونی نصب شده‌اند، حتما باید جابه‌جا شوند؛ چون زندگی طولانی مدت افراد و خصوصا کودکان در مجاورت این دکل‌ها بسیار خطرناک است.

 غیر استاندارد بودن این دکل ها و عوارض ناشی از آنها موضوعی است که به نظر می رسد در دوره چهارم شورای شهر توجه بیشتری به آن می‌شد و دغدغه برخی از اعضای شورای شهر بود.

انتقاد چمران از نصب دکل های مخابراتی در حیاط های ۶ متری

اردیبهشت ماه سال ۹۰ بود که مهدی چمران رئیس شورای شهر نسبت به نصب دکل های مخابراتی در حیاط های ۶ متری خانه انتقاد کرده بود.

ابتکار: اغلب آنتن های مخابراتی با اتاق خواب افراد فاصله ای کمتر از یک متر دارد

معصومه ابتکار رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر نیز در دویست و هفتاد و یکمین جلسه شورای شهر تهران به غیر استاندارد بودن نصب دکل ها و آنتنهای مخابراتی در منازل اشخاص و سطح شهر انتقاد کرده و گفته بود : متاسفانه استانداردها در نصب این آنتن ها و شعاع مجاز آنها رعایت نمی شود و اغلب این آنتن ها با اتاق خواب و منزل افراد فاصله ای کمتر از یک متر دارد.

طلایی: نصب مخفیانه دکل ها توسط پیمانکاران

همچنین مرتضی طلایی از نصب مخفیانه دکل های مخابراتی توسط پیمانکاران  در پشت بام خانه ها خبر داده بود و در هشداری به شهروندان گفته بود : شهروندان باید بدانند میزان عوارض منفی که از نصب دکل های موبایل نصیب آنها می شود در برابر درآمدی که کسب می کنند بسیار بالاتر است .

بر اساس این گزارش، در سیصد و هشتادو یکمین جلسه رسمی‌شورای شهر در ۱۷ خرداد  سال ۹۰ مصوبه ساماندهی دکل‌ها ، آنتن ها و ایستگاه های ارتباط رادیویی در شهر تهران به تصویب رسید .

در ماده ششم این مصوبه تاکید شده است که رعایت کلیه قوانین ، مقررات ، آیین نامه ها و استانداردهای فنی ، بهداشتی و زیست محیطی و دستور العمل های سازمان حفاظت ، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان انرژی اتمی ایران و شهرداری تهران برای اشخاص حقیقی و یا حقوقی متقاضی یا دارنده پروانه دکل‌‌ها، آنتن‌‌ها و ایستگاه‌های ارتباط رادیویی الزامی است.

اما با وجود این مصوبه سالهاست که برخی از پیمانکاران بدون مجوز اقدام به نصب این دکل‌ها آن هم تنها با پرداخت پول به مالکان می‌کنند .

خداکرمی: ۲ هزار دکل بدون مجوز در تهران نصب شده است

اردیبهشت ماه سال گذشته بود ناهید خداکرمی (با مدرک دکترای مامایی) به عنوان رئیس کمیته سلامت شورای شهر اعلام کرد:  بیش از ۲ هزار دکل بدون مجوز در شهر تهران نصب شده است و تمام دکل‌های بدون مجوز جمع‌آوری می‌شوند. عضو شورای شهر تهران در ادامه گفته بود : در کارگروه دکل‌ها که مدیریت آن تغییر کرده است، به سرعت وارد عمل شده‌ایم و اخطارهایی برای افرادی که نسبت به نصب دکل بدون مجوز اقدام کرده‌اند فرستاده‌ایم و  قطعا از سال جاری تمام دکل‌های بدون مجوز در شهر تهران جمع‌آوری می‌شوند.

نکته قابل تامل این است که خداکرمی به عنوان یک پزشک ماما و رییس کمیسیون سلامت مضر بودن این دکل‌ها و تششعشات آن را رد کرد و می گوید:  مضرات دکل‌ها بستگی به طول موج دارد و خیلی از دکل‌ها استاندارد و سالم هستند.

البته در بهمن ماه سال گذشته بود که خداکرمی این بار اعلام کرد  ۴ تا ۵ هزار آنتن مخابراتی در شهر تهران نصب شده که نیمی‌از آنها تا سال ۹۷ بدون مجوز بوده‌اند.

مردم نگران آنتن های مخابراتی نباشند

 وی  گفت: مردم نباید زیاد نگران آنتن‌های مخابراتی باشند؛ اگر آنتن‌ها جمع‌آوری شوند، خطوط مخابراتی هم مختل می‌شوند و دسترسی به تلفن همراه، وای‌فای و اینترنت هم دچار مشکل می‌شود.

تبدیل شدن تهران به جنگل دکل‌های مخابراتی واقعیتی است که نمی توان آن را منکر شد. نصب ۶۰۰ دکل در سال ۹۷ با ناراحتی واعتراض بسیاری از شهروندان پایتخت مواجه شد. تعداد زیادی از اهالی انتهای خیابان جشنواره در منطقه تهرانپارس در نامه ای به محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران ، حمل و نقل شورای اسلامی نسبت به نصب اپراتور همراه اول در پشت بام یکی از ساختمان ها اعتراض کردند وخواستار برچیده شدن این دکل مخابراتی که سلامت مردم منطقه را به خطر می اندازد شدند.

علیخانی نیز در نامه ای به شهردار تهران خواستار رعایت حقوق شهروندی و مطالبه به حق مردم این منطقه شد.

اعتراض به کندی اینترنت بیشتر از اعتراض به دکل های مخابراتی است

اما داستان دکل‌های مخابراتی به اینجا ختم نمی‌شود. خرداد امسال خداکرمی  رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران با بیان اینکه ساماندهی دو تا سه هزار دکل مخابراتی بدون مجوز در پایتخت در دستور کار مدیریت شهری است گفت:  اعتراض‌هایی که به نبود آنتن یا نبود دسترسی به اینترنت پر سرعت وجود دارد، بسیار بیشتر از شکایت‌هایی است که برای دکل‌ها وجود دارد. یعنی وجود دکل‌ها ضرورت است اما ساماندهی و استانداردسازی آنها هم یک ضرورت است که شورا به جد پیگیر این موضوع است.

تاکنون اراده جدی در  شورای پنجم برای ساماندهی و جمع آوری دکل‌های غیرقانونی که علاوه بر بهم زدن نظم آسمان پایتخت سلامت شهروندان را نیز به خطر می اندازد وجود ندارد.

منبع:فارس

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن