صفحه اصلیمدیریت شهری

مدیریت پارک جنگلی سرخه حصار به شهرداری تهران سپرده می‌شود

در پی مذاکرات شهرداری تهران با سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، قرار است پس از انعقاد تفاهم نامه‌ای، مدیریت پارک جنگلی سرحه حصار به شهرداری تهران واگذار شود.

به گزارش شوراآنلاین، پارک سرخه‌حصار یکی از پارک‌های ملّی ایران است که در شرق تهران قرار گرفته و مساحت آن در حدود ۹۱۶۸ هکتار است که به جز بخش شمال شرقی آن تمام این ناحیه تحت کنترل و حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد.

منطقه سرخه حصار یکی از قدیمی‌ترین شکارگاه‌های ایران محسوب شده به همین خاطر در گذشته از اهمیت خاصی برخوردار بوده است.

در روزگار آقامحمدخان قاجار منطقه جاجرود به عنوان قرق انتخاب شد و در روزگار فتحعلی‌شاه قاجار همه منطقه جاجرود خجیر و سرخه حصار به صورت قرق درآمد.

در ۱۳۱۰ شمسی حدفاصل اراضی و کوه‌های جاجرود و ورجین به نام تلوو هزار دره به این مناطق افزوده شد.

این پارک در سال ۱۳۵۹ به گفته وزیر وقت هوشنگ ضیایی به عنوان پارک ملی به ثبت رسید و طی مصوبه شماره ۹۱ مورخ ۱۳۶۱٫۶٫۲۶ شورای عالی حفاظت محیط زیست با عنوان پارک ملی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته‌است.

بر مبنای تبصره ۴ ماده ۳۱ اصلاحی قانون جنگل‌ها کلیه مراتع و اراضی ملی و مناطق حفاظت شده در اختیار سازمان محیط زیست قرار دارد و قابل واگذاری به غیر نیستند.

امضای تفاهم نامه میان شهرداری و وزارت جهاد کشاورزی

اما حالا در اقدامی جدید قرار است تفاهم نامه «واگذاری مدیریت پارک های جنگلی، جنگلکاری ها و اراضی مستعد جنگلکاری» به منظور حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع کشور بین وزارت جهاد کشاورزی به نمایندگی محمود حجتی و شهرداری تهران به نمایندگی پیروز حناچی منعقد می شود.

موضوع تفاهم نامه مذکور فراهم کردن مقدمات اجرای مدیریت بهره وری پارک های جنگلی، توسعه فضای سبز و جنگل کاری در اراضی مستعد و مراقبت و نگهداری از جنگل کاری های موجود تحت مالکیت سازمان جنگل ها و اداره کل منابع طبیعی استان تهران است. همچنین مفاد این تفاهم نامه شامل جنگلکاری و فضای سبز سنواتی که توسط شهرداری تهران در اراضی ملی ایجاد شده است، می شود.

براساس مفاد این تفاهم نامه، مدیریت پارک جنگلی سرخه حصار به شهرداری تهران واگذار خواهد شد و شهرداری منطقه ۱۳ می تواند براساس این تفاهم نامه و قبل از انعقاد قرارداد بودجه اجرایی مورد نیاز پارک سرخه حصار را از مراجع مربوطه پیگیری کند.

همچنین پیرو توافق انجام شده مقرر شد شهرداری تهران به جای ساختمان نیمه کاره احداثی در بوستان جنگلی یاس، متعاقب هماهنگی با سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ساختمانی را به عنوان جایگزین و معوض آن (از اموال متعلق به شهرداری تهران) به آن مجموعه تحویل دهد.

براساس این تفاهم نامه در قالب تعهدات دو جانبه، شهرداری تهران مسئولیت تدوین طرح برای نگهداری از مراتع و جنگلکاری ها و سازمان مراتع مسئولیت ارائه شفاف حدود و ثغور اراضی ملی به همراه نقشه و مستحدثات آن را بر عهده گرفتند.

تفاهم نامه واگذاری مدیریت پارک های جنگلی، جنگلکاری ها و اراضی مستعد جنگلکاری در روزهای آینده منعقد خواهد شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن