ورزشی

برانکو: دایی می‌توانست رئیس AFC شود

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین برانکو ایوانکوویچ که در رادیو ورزش حاضر شده بود در خصوص درگذشت مرحوم مهرداد اولادی گفت: من این ضایعه را به خانواده اولادی و هواداران پرسپولیس تسلیت می‌گویم چرا که او سال‌ها در پرسپولیس بازی کرده بود. اولادی بازیکن آینده‌داری بود و می‌توانست در تیم ملی بازی کند. این واقعاً ناراحت کننده است که فوتبال ایران یک نفر دیگر را از دست داد.

وی در مورد اینکه چه اتفاقی افتاد که حاشیه‌های اول فصل برطرف شد و پرسپولیس به صدر جدول رسید، تصریح کرد: ابتدای فصل ما مشکلات زیادی داشتیم من و طاهری یک روز قبل از شروع فصل به تیم آمدیم و تمرینات ما با ۷ نفر آغاز شد. باید در زمان کوتاه تیم را می‌بستیم و آماده مسابقات می‌شدیم. فکر می‌کنم در حدود ۲۰ روز توانستیم تیم خوبی ببنیدیم البته ما به‌جز اینکه بازیکن نداشتیم با مشکلات مالی هم روبه‌رو بودیم و زحمات زیادی کشیده شد تا وضعیت مالی باشگاه درست شود. فکر می‌کنم در اردوی ترکیه بود که تقریباً تیم ما جمع شد. ایمان صادقی ۵ روز قبل از مسابقات به ما اضافه شد و سوشا مکانی هم ۳ بازی اول لیگ غایب بود ما با همه این مشکلات لیگ را آغاز کردیم اما دیگر نمی‌خواهم دیگر به مشکلات داوری اشاره کنم بعد هم که هادی فوت شد و شوک بزرگی به تیم ما وارد شد. از طرفی بدهی‌هایی هم در باشگاه وجود داشت که از سال‌های قبل باقی مانده بود.

برانکو درباره اینکه آینده پرسپولیس را چطور می‌بیند، تصریح کرد: چیزی که مهم است این است که ما هنوز در ابتدای کار هستیم البته پایه و اساس تیم ما بر روی جوانان ساخته شده و هدف اصلی ما در حال حاضر قهرمانی ایران است. به همان اندازه برای ما حضور موفق در آسیا مهم است و ما به همین دلیل ۲ سال کار سخت در پیش داریم. انتظار دارم بازی‌های با کیفیتی در ایران و آسیا انجام دهیم و اهدافی که ما پیش‌رو داریم این است که فقط به قهرمانی در ایران راضی نیستیم.

سرمربی تیم پرسپولیس در خصوص پنالتی دربی که توسط طارمی از دست رفت و این تیم از زدن ضربات پنالتی ضعف‌های زیادی داشته است، تصریح کرد: هواداران حق دارند نگران باشند ما در طی فصل پنالتی‌های زیادی از دست دادیم. البته طارمی در ۱۰ روز قبل از دربی مرتباً تمرین پنالتی می‌کرد و به من اطمینان داد که آمادگی دارد تا پنالتی بزند. البته مقابل ۱۱۰ هزار تماشاگر زدن پنالتی فشار زیادی به بازیکن وارد می‌کند. البته رحمتی هم دروازه‌بان با کیفیتی است و به تنهای امتیازات زیادی برای استقلال کسب کرده است. از طرفی او دست طارمی را خوانده بود. اما قطعاً طارمی همچنان تمرین می‌کند و امیدوارم که در پنالتی‌های بعدی بتواند گل بزند.باید گفت که طارمی روزبه روز تلاش می‌کند بهتر شود و می‌توانم بگویم شبیه لواندوفسکی در بایرن‌مونیخ بازی می کند.

وی درباره دلخوری طارمی و رضاییان که بر سر ضربه پنالتی به دست آمده بود، اظهار داشت: در این بخش من مقصر هستم چرا که پیش از بازی صحبت‌های فنی را گفتم اما یادم رفت که بگویم چه کسی پنالتی بزند. البته خود من هم می‌خواستم طارمی پنالتی بزند اما پنالتی او گل نشد.

برانکو در خصوص اینکه  پرسپولیس برای موفقیت باید تمرکز زیادی داشته باشد، اظهار داشت: مطمئنم همین‌طور است ما روز جمعه حساس‌ترین و مهم‌ترین بازی خود را در اهواز پیش‌رو داریم و کسی نمی‌داند که چه چیزی انتظار ما را می‌کشد. قطعاً این تیم را دست‌کم نمی‌‌گیریم و با تمرکز مقابل این تیم حاضر می‌شویم چرا که آنها از سپاهان و استقلال امتیاز گرفتند.

وی در خصوص اینکه چرا بعداز سال‌ها حضور در ایران هنوز نمی‌تواند فارسی را درست صحبت کند، اظهار داشت: باید تا حال زبان فارسی را یاد می‌گرفتم و این نقطه ضعف من است اما توجیه من برای این مسئله این است که مترجمان خوبی داشتم نمی‌خواستم آنها از نان خوردن بیفتند!

سرمربی تیم پرسپولیس درمورد اینکه نگران نیست بازیکنانش دچار غرور کاذب شوند، افزود: این مسئله همیشه مشکل است و فقط در ایران نیست بلکه در همه جای دنیا وجود دارد. به طور مثال تا ۱۵ روز پیش بارسلونا قهرمان اسپانیا، اروپا و جهان بود اما آنها در یک شب همه چیز را از دست دادند. در حال حاضر هم نه مسی خوب است، نه سوارز و نه نیمار.

وی در پاسخ به این سؤال که نسبت به دوره قبل که در ایران کار می‌کرد سطح مربیان ایران چقدر تغییر کرده است،‌ادامه داد: باید بگویم که مربیان جوان و خوبی مثل یحیی گل‌محمدی، علی دایی، عبدالله ویسی، علیرضا منصوریان و… در فوتبال ایران کار می‌کنند و منتظر هستیم تا مربیان مثل کریم باقری، علی کریمی، مهدی مهدوی‌کیا، وحید هاشمیان و رحمان رضایی هم به آنها اضافه شوند. به طور مثال باید بگویم علی دایی نام بسیار بزرگی است و او اگر می‌خواست می‌توانست رئیس کنفدراسیون آسیا شود اما ترجیح داد که تجربه‌اش را در خدمت باشگاه‌ها قرار دهند. علی‌رغم انتقاداتی که به او هست باید بگویم که بزرگترین فوتبالیست آسیا است اما تشخیص داده که مربیگری کند.

برانکو در مورد اینکه کدام بازی لیگ برای او از همه سخت‌تر بوده است، افزود: لیگ ایران یکسان شده و باید بگویم که قوی‌ترین لیگ خاورمیانه است. همه بازی‌‌ها سخت است و باید بگویم ما بازی‌های خاصی مثل بازی با استقلال، بازی با ذوب‌آهن، تراکتورسازی و… که رقبای اصلی ما هستند برگزار کنیم. ما حتی بازی سختی با گسترش فولاد در تهران داشتیم.

وی در مورد اینکه مهم‌ترین تصمیم او در لیگ امسال چه بوده است، ادامه داد: ما در بین دو نیمه باید بازیکنان را آرام کنیم و همین‌طور چند تذکر دقیق به بازیکنان بدهیم. به طور مثال وقتی در بازی با استقلال ۲ بر صفر جلو بودیم و به رختکن رفتیم به آنها گفتم که نتیجه خطرناکی گرفتیم البته به دلیل حاشیه‌هایی که برای مسلمان و رحمتی به وجود آمد مجبور شدم صدایم را بالاتر ببریم تا بازیکنان به شرایط بازی برگردند نتیجه ۲ بر صفر نتیجه خطرناکی است چرا که وقتی شما یک گل می‌خورید این شانس را به حریف می‌دهید که گل‌های دوم و سوم را به شما بزنند.

سرمربی تیم پرسپولیس در خصوص اینکه فلسفه فوتبالی او چیست، تصریح کرد: سعی می‌‌کنم بهترین موضوع فوتبال را به رخ بکشم و آن هم بازی تهاجمی است. با خلاقیت بازیکنان اجازه نمی‌دهم که در تیم کار اضافه صورت بگیرد و بازیکنان باید مسئولیت‌پذیر باشند. ما باید کارمان را برای هواداران انجام بدهیم چون آنها مهم‌ترین هستند.

برانکو با بیان اینکه بازی زیبا نتیجه هم به همراه دارد، افزود: دقیقاً همین است که می‌‌گویم ما ۲۰ بازی بدون شکست بودیم اما فلسفه من این است که بازی زیبا نتیجه هم به همراه دارد.

وی در خصوص حضور مهدی رحمتی در رختکن پرسپولیس و اینکه گفته می‌شود او دروازه‌بان استقلال را از رختکن بیرون کرده است، ادامه داد:‌ رحمتی به رختکن ما آمد تا با مسلمان آتشی کند اما من نمی‌خواستم روند صحبت‌های فنی‌ام به هم بخورد. در بین دو نیمه مهم‌ترین موضوع استراحت بازیکنان است و آنها باید تمرکز خودشان را جمع کنند به خصوص اینکه ما بازی دربی را در پیش داشتیم.

مجری برنامه با مقایسه کارلوس کی‌روش و برانکو و با بیان اینکه کی‌روش در ۶۰ بازی سرمربی تیم ملی بوده و ۲۴ برد، ۱۸ تساوی و ۸ باخت به دست آورده و این در حالی است که برانکو ۲۱ برد، ۶ مساوی و ۷ باخت در کارنامه سرمربیگری تیم ملی ایران دارد و آیا شما موفق‌تر بوده‌اید یا کی‌روش و اینکه شما شایعه شده شما نیم‌نگاهی به تیم ملی ایران دارید، خاطرنشان کرد: من برای ۲ سال قراردادم را با پرسپولیس تمدید کردم و اهداف مشخصی پیش‌رو دارم. همه تمرکز من بر روی پرسپولیس است و وظیفه ما این است که هرچه بهتر بازیکنانی را آماده کنیم و در اختیار تیم ملی قرار دهیم. کی‌روش مربی بزرگی است که در تیم‌هایی مثل منچستر یوناتید و رئال مادرید مربیگری کرده و سرمربی تیم ملی پرتغال بوده که از بزرگترین تیم‌‌های جهان است. قطعاً تجربه و دانش او می‌تواند به فوتبال ایران کمک کند.

سرمربی تیم پرسپولیس درباره اینکه شایعه شده او با مسئولان باشگاه‌اش شرط گذاشته که در صورت رفتن کی‌روش او سرمربی تیم ملی شود، گفت: نه من و نه علی‌اکبر طاهری هیچ شرطی در این باره نگذاشته‌ایم و اشاره‌ای هم به این مسئله نشده است. ما فقط به این فکر می‌کنیم که وضعیت پرسپولیس هر روز بهتر شود. ما به اردوها و برنامه‌های پرسپولیس فکر می‌کنیم تا روز به روز باشگاه بهتری شویم چرا که استحقاق آن را داریم.

برانکو درباره لوبانف دروازه‌بان ازبکستانی پرسپولیس و اینکه انتقاداتی به او وارد است و به نظر می‌رسد پرسپولیسی‌ها از جذب او راضی نیستند، گفت: او دروازه‌بان تیم ملی ازبکستان است و ما از طرفی سوشا مکانی را هم در اختیار داریم که او هم ملی‌پوش است. این دو دروازه‌بان با کیفیت هستند و البته باید این را بگویم که در نیم فصل ما فرصت کمی داشتیم تا دروازه‌بان جذب کنیم که در آن زمان تصمیم گرفتیم لوبانف را به تیم اضافه کنیم.

وی درباره اینکه گفته می‌شود او اضافه وزن دارد، اظهار داشت: ساختار بدنی این دروازه‌بان ازبکستانی به همین شکل است. او سرعت و چالاکی خوبی دارد اما باید بگویم که ما برای جذب دروازه‌بان فرصت زیادی نداشتیم و مجبور شدیم که به خاطر جذب دروازه‌بان آسیایی لوبانف را جذب کنیم.

سرمربی تیم پرسپولیس درباره انتقاداتی که به دروازه‌بانان این تیم می‌شود، افزود: انتقاد در این باره هست البته ما گل‌های زیادی خوردیم آن هم در حالی که حریفان ما شانس زیادی نداشتند. آنها یک توپ روی دروازه‌ ما می‌آورند و گل می‌شود ما در درون دروازه مشکل داریم اما در کنار این مشکلات بزرگ خوب توانسته‌ایم کار کنیم.

برانکو در مورد اینکه آیا برای قهرمان شدن در بازی‌های باقیمانده می‌خواهد از دو مهاجم استفاده کند، گفت: ما همین حالا هم از دو مهاجم استفاده می‌کنیم و علی علیپور و مهدی طارمی مهاجمان ما هستند که جری و عالیشاه هم گزینه‌های بعدی ما هستند. طارمی و علیپور در بازی با سیاه‌جامگان و استقلال خوب بازی کردند آن هم در حالی که علیپور هنوز ۲۰ ساله هم نشده است.

وی درباره اینکه گفته می‌شود پرویز مظلومی در دربی تیمش را ترسو به زمین فرستاده است، گفت: مایل نیستم درباره مربیان دیگر نظر بدهم قطعاً استقلال در دربی نتیجه می‌خواست و شانس‌های هر دو تیم برابر بود. البته دوندگی تیم ما نسبت به حریف حدود ۵کیلومتر بیشتر بود. باید بگویم حتی زمانی که ما ۳ بر صفر از استقلال جلو افتادیم این تیم به دنبال مساوی کردن و حتی بردن ما بود همین که استقلال با دو مهاجم بازی می‌کرد نشان می‌دهند آنها ترسو نبودند آن هم در حالی که پروپیچ را هم به زمین آوردند و به دلیل اینکه دو تیم دفاعی نبودند دربی زیبا شد.

سرمربی تیم پرسپولیس در پاسخ به این سؤال که آیا مصطفی قنبرپور گزینه تحمیلی در کادر فنی است، اظهار داشت: نه این مسئله صحت ندارد.

برانکو درباره اظهارات حمید درخشان که گفته بود سرمربی تیم پرسپولیس من از سرمربی تیم پرسپولیس برانکو بهتر بوده است، گفت: من نمی‌دانم سرمربی تیم پرسپولیس او چطور بود من فقط درباره تیم خودم حرف می‌زنم.

وی در مورد جامعه‌شناسی مربیان خارجی در ایران ادامه داد: من قبل از اینکه به پرسپولیس بیایم ۵ سال در ایران بودم و اطلاعات زیادی از این کشور به دست آوردم. وقتی یک خارجی به کشوری می‌رود او باید خودش را با آن کشور تطبیق دهد نه اینکه کشور را با خودش تطبیق دهد.

در این لحظه مجری برنامه از برانکو پرسید که آیا این حرف‌های او کنایه به کارلوس کی‌روش است، اظهار داشت: نه، اصلاً. باید بگویم وقتی کی‌روش با قرارداد دومش ۸ سال در ایران خواهد بود این یعنی اینکه ایران را پذیرفته و همین‌طور که مردم او را پذیرفته‌اند.

وی در مورد اینکه عدد ۴ نماد پرسپولیسی‌ها است یا عدد ۶ گفت: من این سمبل‌ها را نمی‌پذیرم ما ورزشکار هستیم و باید به حریفان‌مان احترام بگذاریم همان‌طور که بعد از باخت اجازه نمی‌دهم کسی تیم مرا تحقیر کندبه همین دلیل به بازیکنان هم که وقتی برنده می‌شویم حریف را تحقیر کنند. البته نمی‌توانم هواداران را از این مسائل منع کنم.

سرمربی تیم پرسپولیس در پاسخ به این سؤال که اگر طاهری از این باشگاه برود تکلیف او چه خواهد شد، خاطرنشان کرد: استمرار در کار مهم است باید اعتراف کنم که علی‌اکبر طاهری در این یک سال کارهای بزرگی انجام داده است آن هم در حالی که ما مشکلات زیادی داشتیم. نباید شرایط به گونه‌ای باشد که بخواهیم برای هماهنگی کارها ۶ الی ۸ ساعت وقت بگذاریم چرا که برای این هماهنگی‌ها باید ۶ الی ۸ ماه باید وقت بگذاریم. باید بگویم که این سؤال نسبی است و من هم به سؤالات نسبی جواب نمی‌دهم. اما فقط این را می‌گویم که پرسپولیس سال گذشته چند مدیر و مربی عوض کرد و در نهایت هشتم شد.

مجری برنامه در پایان از سرمربی تیم پرسپولیس پرسید آیا قول قهرمانی می‌دهد که برانکو پاسخ داد: من رسم ندارم قول قهرمانی بدهم و در طی فصل هم این حرف را زده‌ام اما ما همه تلاش‌مان را می‌کنیم تا قهرمان شویم چرا که انرژی خوبی از هواداران می‌گیریم و آنها ما را تنها نگذاشته‌اند و این وظیفه ما است که آنها را خوشحال کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا