سیاسی

تسهیل روابط بانکی ایران و آذربایجان

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه اجلاس سران مجالس اوراسیا و در دیدار با "اکتای اسداف" رئیس مجلس جمهوری آذربایجان در سخنانی، گفت: جمهوری آذربایجان کشور دوست و برادر ماست و نهایت احترام و مودت را با دولت و ملت این کشور داریم.

وی افزود: خوشبختانه روابط دو کشور در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی رو به گسترش است. رئیس مجلس با بیان اینکه اجلاس ایران، روسیه، آذربایجان و اجلاس ایران، آذربایجان و ترکیه دو رویداد خوب و مثبت بود که اخیرا برگزار شد، تصریح کرد: توافق اتصال خط آهن رشت آستارا- باکو طرح مهمی برای دو کشور محسوب می‌شود.

لاریجانی با اشاره به اینکه زمینه‌های توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور فراهم است، اظهار داشت: تحریم‌های ایران برداشته شده است و روابط بانکی برای تجار دو کشور باید تسهیل شود.

وی همچنین بر حل و فصل موضوع قره‌باغ نیز تأکید کرد.

همچنین "اکتای اسداف" رئیس مجلس جمهوری آذربایجان تأکید کرد: ما توسعه روابط با ایران را خواستار هستیم. وی درباره بحران قره‌باغ با انتقاد از عملکرد میانجی‌گران بین‌المللی و گروه مینسک، گفت : این بحران ۲۵ سال ادامه دارد و تاکنون گام مثبتی از طرف آنها برای حل بحران برداشته نشده است.

رئیس مجلس جمهوری آذربایجان با اشاره به درگیری‌های منطقه قره‌باغ، گفت: اگر این درگیری‌ها ادامه یافته بود، تلفات انسانی زیادی برجای می‌گذاشت، با این حال ۶ منطقه از قره‌باغ به ما بازگردانده شد اما مذاکرات حقوقی قره‌باغ باید آغاز شود.

همچنین علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با "شکورجان ظهوراف" رئیس مجلس تاجیکستان با اشاره به اهمیت توسعه روابط اقتصادی بر حل برخی مسائل گمرکی و مرتبط با استاندارد تجار ایرانی در تاجیکستان تأکید کرد و گفت: در این زمینه برخی محدودیت‌های ایجاد شده باید برطرف شود.

وی تأکید کرد: با توجه به اقدامات تروریستی در افغانستان مرزهای دو کشور باید تقویت شود. رئیس دستگاه قانون‌گذاری اضافه کرد: ملت تاجیکستان با ایران دارای فرهنگ مشترک هستند و علاوه بر همکاری‌های فرهنگی در حوزه امنیتی هم باید همکاری‌ها گسترش یابد.

همچنین در این دیدار "ظهوراف" رئیس مجلس تاجیکستان، گفت: سرمایه‌گذاران ایرانی طرح‌های اقتصادی خوبی را در تاجیکستان اجرا کرده‌اند اما از منظر ما کافی نیست و زمینه‌های متعددی برای توسعه همکاری اقتصادی وجود دارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن