اجتماعی و فرهنگی

تسبیحی که با سنگ رضوی سوغات مشهد می شود

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین استاد علی معمر گفت: این تسبیح سنگی به عنوان جدیدترین سوغات زیارت مشهد عرضه می‌شود و ویژگی خاصی که این تسبیح را از دیگر تسبیح ها متمایز می‌کند، سنگ آن است که جنس آن از سرپانتین معروف به سنگ هرکاره است.

وی اظهار کرد: دلیل اینکه این تسبیح را به عنوان محصولی مناسب برای سوغات انتخاب کرده‌ایم، نوع سنگ آن است که هم خواص معروفی دارد و هم مخصوص شهر مشهد است و به نام سنگ رضوی شناخته می‌شود.

این هنرمند مشهدی ادامه داد: این سنگ دو عنصر مفید دارد که وجود منیزیم و آهن در عناصر سازنده آن است و زمانی که این تسبیح را در دست می‌گیریم، انرژی آن را احساس می‌کنیم و مهمتر از همه این است که این سنگ منسوب به عنایت امام رضا(ع) است.

معمر در خصوص علت شهرت این سنگ عنوان کرد: در کتاب عیون اخبار الرضا شیخ صدوق از اباصلت هروی یار نزدیک امام رضا نقل شده است: حضرت رضا (ع) چون به قریه سناباد رسید به کوهی که مردم از سنگ آن برای تهیه غذای خود دیگ‌ها می‌ساختند، تکیه داد و فرمود: «پروردگارا این کوه را برای مردم نافع قرار بده و برکت را در آن و ظرف‌هایی که از آن تهیه می‌کنند، زیاد فرما.» سپس دستور داد، تا از آن کوه ظرف‌هایی برای حضرتش تهیه کردند، حضرت رضا(ع) دستور می‌دادند در همان ظرف‌های سنگی برایشان غذا درست کنند، از آن پس مردم به تشویق آن حضرت از همان کوه ظرف‌هایی تهیه کردند که برکت ویژه‌ای نصیب آن شده بود.

‌وی اظهار کرد: در جلسه‌ای که با مدیرکل میراث فرهنگی آقای زارع صفت داشتیم، ‌در مورد اینکه چه کارهایی انجام دهیم تا در حوزه صنایع دستی درآمدزایی بیشتر و بهتری داشته باشیم، صحبت کردیم و در این بین موضوع ساخت تسبیح مطرح شد و جرقه ‌ساخت این تسبیح از آنجا در ذهن ما افتاد، ایده این طرح از زارع صفت مدیرکل فرهنگی‌ و طراحی و ساخت و آموزش آن کار خودم و آقای سلطانی بود، ولی اجرای این طرح با هنرآموزان ندامتگاه چناران بوده است.

‌این هنرمند مشهدی اضافه کرد: این تسبیح به مقدار زیادی در بازار عرضه شده و به عنوان سوغات مشهد در دسترس عموم قرار گرفته است، البته هنوز تبلیغات قابل توجهی برای این تسبیح نکرده‌ایم، ولی کم کم بحث تولید انبوه و تبلیغات گسترده را برای این تسبیح مطرح خواهیم کرد.

‌معمر گفت: ما ایده‌های بسیاری برای این سنگ داریم که طراحی متفاوتی داشته باشد یا به صورت حکاکی بر روی سنگ طرح‌های متفاوتی انجام شود، در واقع ایده‌ ما اشتغال‌زایی و کارآفرینی و طراحی جدید است و مسلما با تولید این تسبیح افرادی زیادی مشغول به کار می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن