ورزشی

کفاشیان:با نظر وزیر مخالفم!

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین ، علی کفاشیان در مورد اینکه آیا شما را باید همچنان به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال اطلاق کرد یا خیر، گفت: الان هم باید به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران معرفی شوم یعنی یک جمهوری اسلامی هم به آن اضافه کنید. چون فرقی نمی‌کند. یعنی تا زمانی که فدراسیون فوتبال رئیس جدید آن انتخاب نشود، رئیس قبلی همچنان رئیس باقی می‌ماند.

وی ادامه داد: زمانی که مجمع انتخابات برگزار شد آن زمان ان‌شاءالله هر فردی که رأی آورد و انتخاب شد به عنوان رئیس انتخاب می‌شود چون ما هیچ گونه عنوانی به نام سرپرست نداریم ضمن اینکه هیچ شخصی هم نیست که بتواند رئیس فدراسیون فوتبال را برکنار یا انتصاب کند.

کفاشیان یادآور شد: بنابراین رئیس فدراسیون کماکان در سمت خود باقی می‌ماند تا زمانی که انتخابات برگزار شود. تاریخ انتخابات را هم مجمع تعیین می‌کند که مجمع ما تاریخ انتخابات را اردیبهشت ماه امسال تعیین کرده است. ضمن اینکه این تاریخ در اردیبهشت در هیأت رئیسه در روز یازدهم این ماه تعیین شده و حالا اینکه اگر بخواهد روز آن تغییر کند باز هم در هیأت رئیسه این موضوع مطرح خواهد شد. هر چند که الان مشکل اساسنامه را هم داریم.

وی در مورد اینکه مشکل اساسنامه در چه بخشی هست، گفت: مشکل اساسنامه این است که، سازمان بازرسی کل کشور و وزارت ورزش از دولت استعلام کردند تا مشخص شود که اساسنامه مصوبه هیأت دولت را دارد یا خیر چون باید مصوبه داشته باشد و علی‌رغم اینکه در خود اساسنامه نوشته شده است که مسئولان فدراسیون آن را به دولت برده و مصوبه‌اش را گرفته‌اند اما مسئولان امر امروز اعلام می‌کنند که این اساسنامه مصوبه ندارد و حتما باید مصوبه هیأت دولت را بگیرد. بنابراین درخواست کرده‌ایم تا سریعا از سوی وزارت ورزش این موضوع به هیأت دولت ابلاغ شود تا در اسرع وقت مصوبه لازم نیز صورت پذیرد.

کفاشیان تأکید کرد: بر همین اساس مسئولان وزارت نیز قول دادند تا سریعا این مصوبه را بگیرند و به فدراسیون فوتبال ابلاغ کنند تا ان‌شاءالله بتوانیم بر اساس این اساسنامه انتخابات‌مان را انجام دهیم تا کار غیرقانونی صورت نگیرد.

وی در مورد اینکه تا ۱۱ اردیبهشت زمان زیادی باقی نمانده و آیا شما امیدوار هستید که این موضوع تا آن زمان حل و فصل شود، گفت: ما در هیأت رئیسه یک تصمیم دیگر هم گرفتیم و قرار شد تا از وزارت ورزش و سازمان‌های ذی‌ربط درخواست کنیم این پروسه اصلاح اساسنامه بعدا انجام شود و فعلا ما بتوانیم انتخابات را انجام داده و سپس مصوبه را برای پس از انتخابات بگذاریم. چون شاید به قول شما این موضوع طول بکشد اما قطعا چون تا الان ۲۱ روز کاری کمتر باقی مانده پس مصوبه به طور حتم تا ۱۱ اردیبهشت نخواهد رسید. هر چند که اگر با این موضوع نیز موافقت نشود قطعا تا پایان اردیبهشت یک روزی را مشخص خواهیم کرد و انتخابات به طور حتم در همین ماه اردیبهشت انجام شود.

رئیس فدراسیون فوتبال در مورد اینکه اگر پس از اصلاح اساسنامه شما فرصت ثبت‌نام مجدد را داشته باشید آیا این کار را انجام خواهید داد یا خیر، گفت: خیر؛ من دیگر ثبت‌نام نمی‌کنم. من این سمت را به افراد دیگر می‌سپارم و خودم سعی می‌کنم تا تجربیاتم را به نفر بعدی منتقل کنم تا با کمک به وی کار را پیش ببریم. خودم دیگر قصد ثبت‌نام ندارم.

وی درباره اینکه آیا با نظر وزیر ورزش موافق هستید که یک رئیس فدراسیون بیشتر از دو دوره نباید به عنوان رئیس باقی بماند یا خیر، گفت: خیر، با این نظر موافق نیستم چون الان رئیس فدراسیون‌های دیگر هستند که چند دوره در سمت خود بوده‌اند و الان هم هستند اما باید عرض کنم که تعداد دوره‌های فدراسیونی‌مان را بر اساس اساسنامه مصوب فیفا تنظیم کرده‌ایم. قبلا فیفا این دوره‌ها را برداشته و این موضوع نامحدود بود اما الان آن را به سه دوره تغییر داده و ما هم باید این موضوع را به سه دوره تغییر دهیم.

کفاشیان گفت: خودتان قضاوت کنید بنده روز اولی که آمدم دو سال و چند ماه طول کشید تا بدانیم باید به چه وضعی کار را پیش ببریم اما الان کار به یک روال عادی افتاده و فکر نمی‌کنم درست باشد که حالا که این تجربیات به دست آمده یک نفر پس از دو دوره برود و یک نفر دیگر بیاید و از نو تازه بخواهد آغاز کند.ضمن اینکه در کشورهای آسیایی و در ۹۰ درصد این کشورها رؤسای فدراسیون‌ها افرادی هستند که از قبل بوده و کار را ادامه می‌دهند و اینطور نیست که هر روز تغییرات باشد. الان هم باید به کارایی افراد نگاه کرد و کار را به مجمع سپرد تا مجمع تشخیص دهد که یک رئیس توانایی اداره کار را دارد یا خیر.

وی افزود: به طور مثال امکان دارد یک رئیس فدراسیون بیاید و پس از دو سال مشخص شود که توانایی لازم را ندارد و مجمع این تصمیم را بگیرد که او را انتخاب کند و شاید یک نفر هم بیاید که ۴-۳ دوره در سمت خود باقی بماند. مهم این است که کار خوب پیش برود.

رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که در دو دوره‌ای که رئیس فدراسیون فوتبال بوده آیا اتفاقی افتاده که او را اذیت کند و باعث شود که وی به فکر استعفا بیفتد یا خیر، گفت:‌ این اتفاقات کم نبوده و خیلی هم زیاد بوده است! البته نمی‌خواهم به گذشته‌ها بپردازم و این موضوع هم برمی‌گردد به دخالت نهادهای دیگر که این موضوع ادامه دارد.

وی درباره اینکه در دومین دوره ریاستش نتوانست از حق خود به عنوان انتخاب نفراتش استفاده کند، گفت: البته در دوره اول اینطور بود اما در دوره دوم شرایط خیلی بهتر شد و توانستیم تقریبا یک گروه منسجم را داشته باشیم. خود من یک اخلاقی دارم که دنبال آن نفراتی که مدنظر خودم هستند نمی‌گردم و دنبال افرادی می‌گردم که توانمند هستند و کار را خوب پیش ببرند و اعضای مجمع آنها را قبول داشته باشند. شرایط از این لحاظ در دوره دوم بهتر شد چون در دوره اول نه بنده آمادگی کار را داشتم و نه می‌دانستم که افرادی که قرار است با آنها کار کنم چه کسانی هستند! اما اکثرا سعی کردیم در فوتبال تعامل کنیم و با تعامل کارها را پیش ببریم.

کفاشیان درباره اینکه در دور دوم انتخاب دبیر از وی سلب شد، گفت: اینطور نیست بلکه به ما چند نفر پیشنهاد شدند که من از بین آنها دکتر اسدی را که از قبل هم می‌شناختم انتخاب کردم. نبی هم ۶،۷ سال زحمت کشید اما سعی کردیم با تعاملی که داریم تغییرات را انجام دهیم.

وی در مورد اینکه آیا انتقادات کی‌روش علیه اسدی را قبول دارید یا خیر گفت: اسدی هم خودش فردی با تجربه است و من معقتدم که برخی موارد تغییرات می تواند خوب باشد و معلوم نیست حتی اگر من هم بروم فردی بهتر از من نیاید و شاید رفتن من باعث شود که یک تفکر جدید به فدراسیون وارد شود.زمانی که اسدی آمد سعی کرد کارهای نبی را پیش ببرد اما اخلاق او کمی تندتر بود. البته این مسائل به کی‌روش هم باز می گردد چون او هم اخلاق تندی دارد اما باید سعی کندبیشتر با مسئولان فدراسیون تعامل کرده و علیه آنها صحبت نکند.

کفاشیان در پاسخ به این سوال که برخی می‌گویند حرف‌هایی که کی‌روش می‌گوید همان صحبت‌های شماست که از زبان او مطرح شده، اظهار داشت: من حرف‌هایم را می‌زنم. کی‌روش اخلاق تندی داشته و در صحبت‌هایش صراحت دارد. مصاحبه درباره دیگران در حیطه کاری او نیست. شاید او نظرات مرا بگوید، اما حرف من نیست و شاید من نخواهم اصلا این حرف‌ها را بگویم.

وی درباره اینکه شما در این ۸ سال در فدراسیون موفقیت‌هایی داشتید، اما به نظر می‌رسد درباره کی‌روش اجازه دادید او به ارکان فدراسیون توهین کند، عنوان کرد: نه من چنین اجازه‌ای ندادم.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره اینکه شما برخوردی هم با کی‌روش نداشتید، خاطرنشان کرد: برخورد یعنی اینکه به او بگویم خداحافظ و کی‌روش به خانه‌اش برود؟! شاید هم برخی بگویند او برخوردهایی می‌کند تا ما با او خداحافظی کنیم و خسارت بگیریم. من برخوردهای کی‌روش را در حدی ندیدم که از او بخواهیم از تیم ملی برود. حالا ۴ تا مصاحبه داشته است. ماندن کی‌روش به نفع فوتبال ماست.

کفاشیان همچنین درباره اینکه چه پیشنهادی به رئیس آینده فدراسیون فوتبال دارید، گفت: او باید بتواند هماهنگی لازم را با فدراسیون فوتبال داشته باشد و کار فعلی ما را هم ادامه دهد. فکر نو هم داشته باشد. اگر بخواهد من هم می‌توانم کمک کنم، ما باید تقسیم کار داشته باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن