مدیریت شهری

چرا ساخت و ساز در نوروز تعطیل بود؟

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین سهیلا صادق زاده درباره اقدامات صورت گرفته در طرح استقبال از بهار اظهار کرد: طرح استقبال از بهار از سال گذشته با همکاری معاونت معماری و شهرسازی و شرکت شهربان و حریم بان  و ادارات کل آغاز شد به طوری که اداره کل معماری و ساختمان به عنوان محور بود و اداره کل حریم و سازمان بازرسی نیز همکاری داستند به طوری که مجموعه ای تشکیل شد تا بر ساخت و سازها در ایام عید و تعطیلات نظارت داشته باشند.

صادق زاد افزود : اما برنامه ریزی های صورت گرفته برای اجرای طرح استقبال از بهار در حوزه معماری و شهرسازی امسال جدی تر از سال گذشته دنبال شد به طوری که در سال گذشته تنها مباحث ، لفاف ، حصارها ، تامین ایمنی گودها و جداره ها ورفع خطر مطرح بود اما امسال محدودیت های بیشتری اعمال شد به طوری که در ایام تعطیلات نوروزی ساخت وساز و تردد خودورهای سنگین را ممنوع کردیم تا شهروندان بتوانند در این ایام آرامش بیشتری داشته باشند.

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران اعلام کرد: امسال در مدت زمان ۲۵ اسفندماه تا هفت فرودین ماه  هر گونه ساخت و ساز ، فعالیت ساختمانی و گودبرداری ممنوع بود و از هفتم به بعد عملیات ساختمانی ادامه داشت اما گودبرداری با ممنوعیت مواجه بود.

وی افزود : در فرآیندی که در نظر گرفتیم ، حوزه معماری و شهرسازی از دو جنبه به طور موازی اقدامات کنترل و بازدید را انجام داد به طوری که از یک سو مدیران حوزه با حضور در مناطق اقدام به بازدید کرده و با کنترل شاخص های برنامه همانند جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز ، بررسی حصار کارگاهی ، بررسی حفاظ روی معبر، بررسی لفاف و پوشش نما ، کنترل ایمنی و بررسی سد معبر مصالح  گزارش هایی از حسن اجرای برنامه تهیه می کردند.

صادق زاده افزود: از سوی دیگر شرکت شهربان و حریم بان نیز در بازدید نوبت اول برداشت هایی را انجام می دادند که طی آن ، بازدید از معابر اصلی آغاز شده و با اعلام مشکلات و نواقص همچون شناسایی و جلوگیری از رفع اثر هر گونه ساخت و ساز ، بررسی وضعیت حصارهای کارگاهی و سایر موارد تخلف تا معبر های فرعی ادامه داشت. 

به گفته مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران ، شرکت شهربان تا کنون سه بار از سطح شهر بازدید بعمل آورده است اما تا نیمه اردیبهشت ماه که این طرح ادامه دارد قرار است تعداد بازدید ها به پنج بازدید برسد تا تمامی تخلفات به طور کامل رفع شود.

 

صادق زاده درباره روند بررسی تخلفات خاطر نشان کرد: تمامی تخلف ها ، پلاک به پلاک از سوی شرکت شهربان ارائه شده و با اعمال نظارت مناطق و حوزه معماری و شهرسازی ، تمامی موارد رفع نقص می شود.

وی تاکید کرد: معاونت شهرسازی و معماری در طول ایام نوروز تعطیلی نداشت و طی این مدت چهار بار مدیران از وضعیت مناطق ۲۲ گانه در حوزه معماری و شهرسازی بازدید بعمل آمد .

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران با تاکید بر اینکه موارد معدودی تخلف در خصوص وجود ساخت و ساز در ایام تعطیلات وجود داشت، در این باره گفت: در مواردی شاهد بودیم که با وجود نارضایتی همسایه ها از موارد ساخت و ساز، تماسی با شهرداری گرفته نشده  و این بدان معنا است که باید فرهنگ شهروندی در این خصوص تقویت شود و مردم در نظارت همگانی مشارکت بیشتری داشته و نقش خود را در فرآیند نظارت ایفا کنند.

صادق زاده همچنین درباره تغییر رنگ حصارهای کارگاهی به رنگ «آسمان آبی ، زمین پاک » که در بالای حصار رنگ آبی و در پایین رنگ سفید بوده است، اشاره کرد و افزود:  درابتدا مناطق برای این تغییر نگرانی هایی داشتند اما در نهایت متخصصان و کارشناسان در اظهار نظرهای خود از این اتفاق ابراز رضایت کردند.

وی همچنین اعلام کرد : تبلیغ شعار «آسمان آبی، زمین پاک » یکی از سیاست های کلان شهرداری تهران بود که این اقدام معاونت معماری و شهرسازی منجر به تبلیغ گسترده این موضوع بر بدنه شهر تهران شد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا