اجتماعی و فرهنگی

تقاضای وام مسکن رشد منفی داشته یا مثبت؟

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  هنگام اعلام رسمی افزایش تسهیلات خرید مسکن روزانه ۱۳۵ نفر در بانک سپرده‌گذاری می‌کردند که در اسفندماه سال گذشته این رقم به ۲۵۰ سپرده در روز رسید. با این وجود به نظر می‌رسد اگر سود ۱۷.۵ درصدی تسهیلات کاهش یابد استقبال از وام مسکن بالا برود که در این خصوص حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی از برنامه‌های وزارت متبوع خود را کاهش نرخ سودد تسهیلات مسکن و افزایش مدت بازپرداخت اقساط عنوان کرده است.

 

یکی از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن در سال گذشته افزایش توان خرید مسکن برای خانوارهای ایرانی با پرداخت تسهیلات مسکن تا ۵۰ درصد قیمت واقعی عنوان شد که با مصوبه شورای پول و اعتبار در اواخر سال ۹۴ شاهد افزایش تسهیلات خرید مسکن از ۳۵ به ۱۶۰ میلیون تومان در شهرهای بزرگ، ۱۲۰ میلیون تومان در شهرهای میانی و ۸۰ میلیون تومان در شهرهای کوچک بودیم.

 

با این‌که برخی مسوولان وام ۱۶۰ میلیون تومانی را در افزایش قدرت خرید مسکن موثر می‌دانند پورابراهیمی نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است این تسهیلات در شهرهای بزرگ و کلان‌شهرهایی همچون تهران که قیمت متوسط خانه‌ها متری ۲ تا ۳ میلیون تومان است به طور کامل پاسخگو نخواهد بود.

 

او می‌گوید: اقشار مختلف جامعه در طبقات متوسط و پایین کشور به دلایل شرایط اقتصادی گذشته و حال، امکان بازپرداخت تسهیلات خرید مسکن را ندارند و باید برای این موضوع چاره اندیشی شود. در حال حاضر سالانه ۷۰۰ هزار ازدواج در کشور انجام می‌شود که برای این میزان باید مسکن با قیمت پایین تامین و عرضه شود.

 

یک کارشناس مسکن نیز میزان تاثیرگذاری وام ۱۶۰ میلیونی را مستلزم کاهش شرایط محدودکننده آن دانست و گفت: خطوط محدودکننده وام‌های مسکن از جمله وام ۸۰ میلیون تومانی به نحوی است که شامل افراد بسیار کمی می‌شود؛ مثلا وام به افرادی تعلق می‌گیرد که برای اولین از این تسهیلات استفاده می‌کنند، خانه اولی باشند یا از تسهیلات دولتی استفاده نکرده باشند.

 

وی افزود: از سوی دیگر کسانی که مشمول این طرح می‌شوند قشری از جامعه هستند که توان مالی بازپرداخت ندارند. اقساط وام ۸۰ میلیونی حدود یک میلیون تومان است؛ در حالی که این رقم از عهده بسیاری از خانواده‌ها خارج است و دیدیم که پس از گذشت ۹ ماه از اعلام این تسهیلات ۳۷ هزار نفر از این وام استقبال کردند که رقم چندان بالایی محسوب نمی‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن