اجتماعی و فرهنگی

چند نفر در نوروز به بیمارستان ها مراجعه کردند؟

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین محمد حاجی آقاجانی در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به برنامه‌های انجام گرفته این معاونت در نوروز امسال اظهار داشت: دستورالعملی که همه ساله در این زمینه برای دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شد، امسال مورد بازنگری قرار گرفت و سامانه اطلاعاتی برای مؤسسات پزشکی نیز راه‌اندازی شد به طوری که جهت آسان دسترسی مردم به خدمات درمانی در ۵۵۰ شهر اطلاعات مؤسسات پزشکی از طریق سامانه سلامت نوروزی فعال شد.

وی افزود: ۱۰ تیم نظارتی نیز از جانب وزارتخانه به سراسر کشور اعزام و وضعیت ۱۷۶ بیمارستان و ۳۳۶ پایگاه را مورد ارزیابی قرار دادند و اصلاحات لازم را به آنها تذکر دادند.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: ۲۱۰۰ پایگاه اورژانس با ۵ هزار آمبولانس و بالگرد، همچنین ۱۸ هزار و ۵۰۰ نیروی انسانی برای نوروز فعال بود و ۱۵۴ هزار مأموریت اورژانس پیش‌بیمارستانی با ۲۰ درصد رشد انجام گرفت.

وی با بیان اینکه از ۳۳ هزار مأموریت ترافیکی، ۲۸ هزار مورد آن منجر به انتقال مجروح شد، گفت: ۵۲ درصد فوتی‌ها در محل حادثه و سر صحنه بوده و باید این مسئله را مورد واکاوی قرار داد چرا که در مقایسه با نرم جهانی این رقم بالا است، همچنین شدت حادثه به دلیل مسئله ایمنی خودرو و راه‌ها زیاد است و سرعت با نوع اتومبیل و جاده تناسبی ندارد. 

آقاجانی گفت: در نوروز امسال ۵۷۰ بیمارستان وزارت بهداشت کاملاً فعال بوده‌اند و به طورکلی ۳ میلیون و ۱۴۲ هزار نفر به بیمارستان مراجعه کرده و به دلیل تعطیلی مطب‌ها و برخی مراکز خصوصی، مراجعه به اورژانس بیمارستان‌ها بیشتر شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: همچنین در ایام عید ۴۲۴ هزار نفر در بیمارستان بستری شده و ۲۰۷ هزار عمل جراحی نیز انجام گرفته، همچنین باید توجه داشت که حضور متخصص مقیم در بیمارستان‌هایی که بالای ۶۴ تخت‌خواب داشته انجام گرفته و همه بخش‌های ویژه نیز فعال بوده‌اند.

آقاجانی با اشاره به اینکه کمبود نیروی انسانی به ویژه در حوزه پرستاری در زمان‌هایی مانند نوروز بیشتر احساس می‌شود، عنوان کرد: برخی از همکاران ما در یک ماه ۵۰۰ ساعت فعالیت دارند و در تلاشیم که این خلأها را رفع و کمبود تخت‌ها در بیمارستان‌ها را جبران کنیم.

وی اضافه کرد: در ایام نوروز رشد ۴۰ درصدی پایگاه‌های هوایی با توجه به نقاط حادثه‌خیز را داشته و ۱۵درصد کوشش ما برای حوادث جاده‌ای بیشتر شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن